HomeMade

Pełna wersja: Manualne skrzynki antenowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Skrzynka MFJ-901B ma małe gabaryty i należy uznać jej przeznaczenie jako turystyczne. Widać to po kondensatorach, które przy mocy sterującej 10 W i dużym niedopasowaniu potrafią przebijać. Jak każde urządzenie jest zlepkiem kompromisów, coś kosztem czegoś.
W latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku sukcesem było zdobycie lutu LC40 (40% Sn i 60% Pb) o dość niskiej temperaturze topnienia. Takim spoiwem też lutowano odczepy do cewki pifiltra w stopniach mocy z lampą GU29, GU50 lub G807. Ciekawostką jest, że przy pełnej mocy wyjściowej nie większej od 100 W i dużym niedopasowaniu po chwili ulegały odlutowaniu odczepy prowadzone na zewnątrz cewki. Pięknie też wyglądała czerwona anoda.
Każdy może uznawać swoje kompromisy za słuszne, a więc jak mówi Jurek Owsiak: róbta co chceta.
(12-12-2010 20:07)SQ4AVS napisał(a): [ -> ]....ciekawy jestem zdania innych Kolegów.

Odnośnie srebrzenia to moje zdanie jest takie: Do częstotliwość 30 a nawet 50 MHz a więc KF można sobie spokojnie darować srebrzenie elementów w.cz. gdyż ma to pomijalny wpływ na dobroć elementów. Dlatego skrzynka na zakres KF może być spokojnie wykonana w całości z elementów miedzianych bez istotnego wpływu na jej sprawność.
nawet na 2m i 70cm srebrzenie daje tyle co umarłemu kadzidło.
Mam mini deltę. Planuję zakup (MFJ 941,945 lub 948) lub zrobienie skrzynki antenowej. Jeżeli skrzynkę kupię to będzie ona podpięta do trx, jednak gdy zrobię prostą skrzynkę (1 potencjometr z nawiniętym drutem plus 1 kondensator) to podłącze ją bezpośrednio do anteny. Wiadomo że w/w przypadkach skrzynka będzie stroić układ fider antena lub samą antenę. Czy ktoś używając tej samej skrzynki antenowej przeprowadził i porównał pomiary skuteczności obydwu podłączeń ? W obydwu trx będzie widział dobry SWR i nadawał pełną mocą ale jak te różne podłączenia wpłyną wymiernie na skuteczność całego układu?
Witam.
Mam pytanie co najlepiej zastosować do skrzynki antenowej. Mam wariometr kulowy i mam też możliwość nawinąć cewkę na rurze z tworzywa POM. POM jest parametrami bardzo zbliżone do teflonu. Rura ma średnicę zewnętrzną , nie pamiętam ile, ale około 75mm a tokarz może mi naciąć na niej gwint o dowolnym skoku i w miejscu bruzd gwintu nawinąć cewkę z 11 odczepami. Mam odpowiedni przełącznik 11-to pozycyjny. Czy przełącznik może mieć izolację tekstolitową?
Stanisław
http://sp-hm.pl/thread-416.html tu był poruszany ,moja post 10
73!
Panowie jak sobie radzicie z oznaczeniem zakresu przestrajania kondensatorów na panelu czołowym ? O ile z dedykowaną anteną , na przykład G5RV potrafiłem to zrobić , to dla innej anteny wszystko się zmienia.
(04-08-2022 13:24)SP8GPQ napisał(a): [ -> ]Panowie jak sobie radzicie z oznaczeniem zakresu przestrajania kondensatorów na panelu czołowym ? O ile z dedykowaną anteną , na przykład G5RV potrafiłem to zrobić , to dla innej anteny wszystko się zmienia.

A jak do tej pory sobie radziłeś, oznaczałeś markerem czy czymś innym?
Jak markerem, zmień kolor markera Big Grin
Markerem , ale po zmianie anteny na to samo pasmo ustawienia się zmieniają. Może trzeba oznaczyć ustawienia obciążając ATU rezystorami , na przykład 10,30,50,70,100om?
Obciążanie rezystorami to zły pomysł, bo anteny mają impedancję o charakterze zespolonym i punkty dopasowania nie będą wskutek tego zbieżne nawet gdy moduły impedancji anten będą takie same!
Użyj dwóch markerów, o różnych czytelnych kolorach (jeżeli masz ciemny korpus w skrzynce, dobre są biały i żółty) i zaznacz punkty dopasowania dla używanych anten i po kłopocie. Dla poszcególnych pasm położenia kondensatorów są na tyle różne, że łatwo zapamiętasz co do czego pasuje.

R.
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie