HomeMade

Pełna wersja: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Wszystko się zgadza,.... zarówno te dodane w twoim schemacie kondensatory 330pF (pomiędzy kolektorami a bazami) poprawiają pracę (stabilność) wzmacniacza, z mojej praktyki wynika jeszcze, że ze względu na wysoką indukcyjność słuchawek wysoko omowych jest potrzebny dodatkowo kondensator 10-22 nF pomiędzy kolektorem tranzystora wyjściowego a masą (równolegle do obciążenia słuchawek dla skompensowania indukcyjnego obciążenia wzmacniacza). Moje słuchawki mają przykładowo R=4000 omów, L=30mH.
Nie chciałem ciągnąć wątku symulacji w tym, więc założyłem osobny. Wyszło mi nieco inaczej niż Leszkowi http://sp-hm.pl/thread-4000-post-45201.html#pid45201
Pomiędzy obowiązkami domowymi i zawodowymi przygotowałem sobie podstawe do wzmacniacza m.cz. wg schematu od Piotra SP9LVZ z uwzględnieniem uwag. Niby tylko podstawa, dwie zlutowane płytki ze sobą, a przyznam, że już niemogę się doczekać budowy "środka".

Oryginalny układ z pierwszego postu caly czas jest. Nie zdemontowałem go więc uwagi co do zmian w jego układzie też zastosuję by sprawdzić ich wpływ w praktyce.

Zdjęcia dodałem by mam nadzieje nacieszyc Wasze oczy i żeby nie było że stoję w miejscu Wink
Koledzy kombinują, symulują, a ja po prostu to radio zrobiłem. Tak jest szybciej. Działa bez żadnych modyfikacji. Kolegów którzy proponują inny układ wzmacniacza m.cz. zapytam czy sprawdzili swoje propozycje w praktyce i jakie są wrażenia z odsłuchu.
Jak zwykle mój ulubiony modułowiec, tu płytka wzmacniacza m.cz, schemat i PCB.
[attachment=16735]
[attachment=16736]
[attachment=16737]
Podany na moim schemacie BC550 tuta się absolutnie nie nadaje !!!!! za duża beta, sprawdziłem - myślałem że ich niskoszumność poprawi układ.... zrobił się generator. Chyba BC109 najlepiej chodzą :-)
Układ się wzbudza przy wysokoomowych słuchawkach. Najlepiej pracuje z wojskowymi TA-56M 50 omowymi.
Inne pliki i nagrania później.
Jerzy, symulacje są fajne zwłaszcza kiedy potem to skonfrontujemy z praktyką. Cieszę się, że zbudowałeś też ten wzmacniacz m.cz. Jak wspominałem swojej wersji nie rozebrałem i oparty jest jak na schemacie na tranzystorach BC148, musiałbym sprawdzić jaką mają wzmocnienie tak dla zasady i dla wiedzy wszystkich.

Wzmacniacz zaproponowany przez Piotra SP9LVZ też powstanie i będzie dla porównania z oryginalnym. Niestety czas, czas, czas, praca zabiera za dużo tego czasu. Na szczęście mam już skompletowane elementy.

Tak się nieskromnie przypomnę z pytaniem o rdzeń jaki zastosować w transformatorze, w jakie rdzenie zaopatrzyć się pod kątem właśnie konstrukcji odbiorników. Na chwilę obecna mam tam pierwszy lepszy z oznaczeniem FS-1302. Temat rdzeni na chwilę obecną jest trochę dla mnie zupełną nowością więc pewnie wypale jeszcze nie raz z pytaniem wołającym o pomstę do nieba.

Nie wiem czy uda mi się uruchomić ten odbiornik, ale jestem dobrej myśli zwłaszcza, że tak na prawdę pierwszą rzeczą jaka zrobiłem to generator tego odbiornika, który uruchomił się od kopa. To mnie pchnęło by iść dalej w tej konstrukcji. Dodatkowo motywuje Wasze zaangażowanie, wiedza i życzliwość co ma niewymierne znaczenie dla mnie podczas zmagań z budową urządzenia.
DREWNIANY - co do rdzeni, polecam skorzystanie z programu "mini Ring Core Calculator". Masz tam w nim "wszystko". Wybierasz rdzeń, uzyskujesz informację o przenikalności oraz częstotliwości pracy rdzenia, podając wartość indukcyjności program wylicza Ci ile zwojów musisz nawinąć na rdzeń (od razu masz podaną długość drutu jaką musisz przygotować). Jest tam jeszcze parę przydatnych funkcji, np. kalkulator obwodu rezonansowego LC.

Tutaj znajduje się katalog rdzeni firmy "Amidon", niektóre z nich kupisz bez problemu w Polsce, trzeba jedynie uważać na podróbki, mogą różnić się parametrami.
Grzegorz SQ5DTL - dziękuję, informacje jak najbardziej przydatne, zwłaszcza kalkulator.
(30-12-2020 9:48)DREWNIANY napisał(a): [ -> ](..)
Tak się nieskromnie przypomnę z pytaniem o rdzeń jaki zastosować w transformatorze, w jakie rdzenie zaopatrzyć się pod kątem właśnie konstrukcji odbiorników.(...)

Warto się zaopatrzyć w następujące rdzenie Amidon:
- czerwone (materiał 2) na filtry pasmowe i dolnoprzepustowe na niższe pasma - 1.8 /3.5 / 7 MHz
- żółte (materiał 6) na filtry na wyższe pasma 10 MHz i wyżej
- "stalowe" (materiał 43) na transformatory szerokopasmowe
To tak na początek...
Fajną stroną będącą alternatywą on-line programu mini core ring calc. jest:
Amidon Ring Core Calculator
SQ8LUV

Krzysztof dziękuję za informacje i radę.

SP9LVZ

Piotr wzmacniacz wg Twojego schematu buduje się

[attachment=16738]
Przewiduję, że wzmacniacz Piotra LVZ nie będzie działał w tym układzie - ma za małe wzmocnienie. Obym się mylił.
Jeśli chodzi o rdzenie ... wpisz w wyszukiwarkę 2 słowa: nejber rdzenie - pewnie źródło.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Przekierowanie