Jest dużo dostępnych w internecie schematów tranzystorowych wzmacniaczy słuchawkowych do słuchawek nisko omowych (jak to się obecnie mówi komputerowych) do odbiorników DC, ale jak chcesz to mogę coś tu zamieścić gotowego do wykonania.
Aby zamienić niskoomowe słuchawki komputerowe na wysokoomowe wystarczy dodać transformator.
Trzeba posiadać taki transformatorek m.cz. 2000-4000 omów na 50 omów, nie wiem czy są łatwo dostępne? Chyba nie transformator głośnikowy od wzmacniacza lampowego.... :-)
Według mnie prościej jest zrobić drugi wzmacniacz na słuchawki nisko owowe.
Cytat:Aby zamienić niskoomowe słuchawki komputerowe na wysokoomowe wystarczy dodać transformator.
Też tak pomyślałem.
Cytat:Trzeba posiadać taki transformatorek m.cz. 2000-4000 omów na 50 omów, nie wiem czy są łatwo dostępne? Chyba nie transformator głośnikowy od wzmacniacza lampowego.... :-)
Według mnie prościej jest zrobić drugi wzmacniacz na słuchawki nisko owowe.
Zastanawiam się czy taki transformator z odbiornika Irys (lampowy) nadałby się do tego zadania choćby w celach eksperymentalnych
Tylko, że ten transformator to typowy głośnikowy więc nie pod zakładane 50 ohm.
Cytat:Jest dużo dostępnych w internecie schematów tranzystorowych wzmacniaczy słuchawkowych do słuchawek nisko omowych (jak to się obecnie mówi komputerowych) do odbiorników DC, ale jak chcesz to mogę coś tu zamieścić gotowego do wykonania.
Piotr byłbym zobowiązany za schemat sprawdzonej konstrukcji wzmacniacza m.cz. Przeglądałem co oferuje Internet i przyznam są fajne rozwiązania na układach scalonych, jednak koncepcja tranzystorowa jakoś tak mnie bardziej kręci mimo świadomości, że może być trudniej i będzie trzeba przyswoić sporo wiedzy (ja tak bardziej cyfrówka jestem) Poza tym w razie moich problemów będziesz mógł linijką dać mi "po lapach" pytając, a czy sprawdziłeś to i to?
Pasuje mi nawet opcja posiadania dwóch różnych wzmacniaczy m.cz. Mając oryginalną konstrukcję oraz drugi zupełnie inny można by je przy okazji porównać w pracy, dlatego jeśli to nie problem Piotrze, tranzystorowy.
W załączeniu wzmacniacz do słuchawek nisko omowych. Ze względu na to, że proponowany przez ciebie odbiornik ma przedwzmacniacz antenowy, to wzmocnienie wzmacniacza słuchawkowego powinno być wystarczające jeśli zastosujesz podane tranzystory o bardzo wysokich wzmocnieniach BC547C/B. Ja w odbiorniku z bezpośrednią przemianą stosuje do słuchawek wysoko omowych wzmacniacz na jednym BC547C i jest to wystarczające.... Schemat trochę pobazgrany, ale myślę że będzie wszystko wiadomo.
Pamiętaj, że twój odbiornik ze względu na użyty demodulator wymaga w VFO połowy częstotliwości odbieranej. Do odbiornika wielopasmowego wolał bym zastosować generator VFO Hartleya niż Seylera, nie musiał by mieć tyle cewek przełączanych, Hartley szerzej się przestraja i jedna cewka może obejmować kilka pasm - można by tylko dołączać dodatkowe kondensatory.
p/s możesz sprawdzić czy ten transformator głośnikowy sprawdzi się do słuchawek, ale pewnie ma duży gabaryt bo jest na kilka W, a poziom sygnału do słuchawek to są mW. Pewnie nie będzie dobrego dopasowania, choć to zależy jaką ma przekładnie. Jeśli transformator pracował z lampą typu ECL86, to rezystancja obciążenia lampy (pentody) w klasie A jest na poziomie ~ 7-10k omów na 8 omów głośnika, a my potrzebujemy 4k omy na 50 omów słuchawek.
Powodzenia w konstrukcjach.
[
attachment=16700]
Piotr pozwoliłem sobie przerysować schemat. Z tym transformatorem jest jak napisałeś, poza tym gabaryty. Zbuduję wzmacniacz na podstawie otrzymanego schematu od Ciebie i na pewno zamieszczę zdjęcia.
Dobrze odczytałem (popraw mnie ewentualnie):
Rezystorem R3 - 100k dobieramy napięcie na kolektorze T1
Rezystorem R5 - 330k dobieramy napięcie na emiterach T4 i T5
Odwróć T4 emiterem do góry, jako że to tranzystor PNP, więc dodatnie napięcie względem kolektora powinno być na emiterze.
Zatem rezystorem R5 dobieramy napięcie na połączonych emiterach T3 i T4. Układ klasyczny "przeciwstawnego wtórnika emiterowego",
Układ wdzięczny, bo wnosi o ok. 1.8 - 1.9x mniejszy spadek napięcia od wtórnika na jednym tranzystorze w stanie dopasowania do obciążenia,
więc oddaje ok. 3-3.6x większą moc od tegoż. Układ stosowany także w strukturach wewnętrznych wzmacniaczy mocy w układach scalonych.
Pzdr.
Krzys'
Krzysztof dziękuję za czujność, popełniłem zwyczajnie błąd, aż wstyd! Schemat poprawiony. Załącznik w poście
#26 zaktualizowany.
Edit
Niestety nie mogę już edytować postu
#26 a jest jeszcze w schemacie jeden błąd dotyczący wartości kondensatora C3 który powinien mieć wartość 10nF. W załączniku poprawiony schemat.
Popraw raz jeszcze, C3 powien miec 10nF
Poprawiony załącznik i treść postu. Dziękuję Piotr za czujność, nie ma nic gorszego jak takie właśnie błędy, które potem ktoś mógłby powielać, a tego nie chcemy.