HomeMade

Pełna wersja: Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Koledzy mam pytanie odnośnie zbudowanego generatora i kwestii dodania do niego separatora/układu umożliwiającego pomiar częstotliwości. Niestety poziom sygnału który pobieram z odczepu cewki jest zbyt niski by mój chiński tester/miernik dokonał pomiaru. To samo mam z moim zabytkowym Meratronik type C549A.

Sam generator ładnie pracuje i z odczepu cewki dostaję bardzo ładny sinus jednak zależałoby mi na pomiarze częstotliwości.

Z góry dziękuję za podpowiedzi, sugestie, wskazania.
Mam dla Ciebie schemat układu który spełni oczekiwania. Na końcu tej dokumentacji jest schemat bardzo popularnego odbiornika SDR. Tuż za generatorem jest układ separatora/ogranicznika na parze różnicowej, który spełni Twoje wymagania.
Piotr dziękuję za podsuniecie rozwiązania. Pozwoliłem sobie tą cześć schematu który załączyłeś (SINE-SQUARE CONVERTER) przerysować. Tu pojawia się dwa pytania:
  1. Napięcie zasilania separatora ma być takie jak zasilania generatora VFO?
  2. Na wejście separatora We (VFO) podaję sygnał z wyjścia generatora (odczep cewki) czy może z emitera tranzystora BF194 (też widziałem takie rozwiązania)?

Sprawdzałem jak wygląda sygnał z emitera BF194 na oscyloskopie i jest on zniekształcony (nie jest to sinusoida, ale przebieg jest czysty - szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia)
Zbuduje separator i podam na jego wejście sygnał z generatora laboratoryjnego (max 1MHz mogę podać) i sprawdzę sobie jaki na wyjściu uzyskam sygnał.
Tak na marginesie, dziwnie się czuję pytając o tak wydaje mi się podstawowe rzeczy, ale z drugiej strony wolę uzyskać odpowiedź od praktyków i doświadczonych osób - a potem zapamiętać tą wiedzę Big Grin
Pobieranie sygnału z obwodu LC daje zdecydowanie mniej zniekształcony (bardziej czysty) sygnał jednakże wpływ separatora na generator jest większy. Można to zmienić obniżając odczep z którego pobierany jest sygnał ale z kolei wiąże się to ze spadkiem jego poziomu.Od Ciebie zależy skąd chcesz go wziąć. Jeśli tylko do pomiaru to oczywiście weź z emitera, dla częstościomierza nie ma większego znaczeniea czystość sygnału a jego poziom będzie wyższy.

PS
Zapomniałem dodać, separator wymaga stabilizowanego zasilania 10 V.
Sukces!

Zbudowałem separator tak jak zaproponowałeś Piotr. W załącznikach wszystko ładnie widać. Pobrałem sygnał z emitera BF194. Sam separator zbudowałem w oparciu o tranzystory BC177. Schemat wraz z wartościami też narysowałem i dodałem do załączników.
Z tego wszystkiego, że zadziałał układ jak należy nawet nie sprawdziłem jaka jest dolna wartość częstotliwości mojego generatora. Górna wychodzi około 9,5 MHz. W zasadzie nie brałem pod uwagę konkretnego zakresu, cewka ma 16 zw. i w środku rozsypany pręcik ferrytowy.

Piotr dziękuję za podpowiedzi Smile
Brawo, tak trzymaj. Gdy uda Ci się zdobyć 2N3906, zamień te które masz w separatorze. Znacząco podwyższysz górną częstotliwość pracy układu formowania sygnału prostokątnego.
Zobaczę może gdzieś takie mam. Starałem się do separatora dobrać tranzystory o jak najbardziej zbliżonym wzmocnieniu. To mój pierwszy w życiu generator (te migające diodą LED nie liczą się) Dlatego jestem pod wrażeniem, że to tak ładnie działa, bez problemu. Pewnie podejrzewasz dlaczego tak "duszę" temat tego generatora Smile
Radek, brawo!

Działa i w dodatkowo dobrze wygląda Twój "Manhattan style"!
Mamy tutaj jednego "specjalistę od nieżywych pająków" który może czegoś się nauczy jeżeli trafi na ten wątek Wink

powodzenia!
(30-11-2020 13:27)SP9SNC napisał(a): [ -> ]Radek, brawo!

Działa i w dodatkowo dobrze wygląda Twój "Manhattan style"!
Mamy tutaj jednego "specjalistę od nieżywych pająków" który może czegoś się nauczy jeżeli trafi na ten wątek Wink

powodzenia!

Dziękuję za słowa uznania, tym bardziej, że pierwszy raz taką metodą buduję urządzenie. Przede mną teraz zabawa z okiełznaniem zakresu działania generatora. Rozciąganie, ściskanie zakresu tak by dostosować jego działanie tak jak ja chcę. Sporo nauki przede mną.
Bardzo ładny sposób budowy.
Temat separatora klasyka gatunku - ile się nad tym nasiedziałem.
Sygnał po separatorze nie musi być ładny - ważne aby separator nie zmieniał parametrów układu który ma separować.
"specjalistę od nieżywych pająków" - rewelacyjne określenie!
Pobieranie sygnału z cewki - czyli z układu który odpowiada bezpośrednio na częstotliwość nie jest dobre, bo cokolwiek tam podłączyć doda pojemność, lub indukcyjność do układu LC i zmieni częstotliwość - można by powiedzieć niech zmienia - byleby w stały sposób ... i tak mona gadać w nieskończoność ...
Stron: 1 2
Przekierowanie