Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
SP9VQ Offline
Radek
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 27-10-2020
Post: #1
Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
Koledzy mam pytanie odnośnie zbudowanego generatora i kwestii dodania do niego separatora/układu umożliwiającego pomiar częstotliwości. Niestety poziom sygnału który pobieram z odczepu cewki jest zbyt niski by mój chiński tester/miernik dokonał pomiaru. To samo mam z moim zabytkowym Meratronik type C549A.

Sam generator ładnie pracuje i z odczepu cewki dostaję bardzo ładny sinus jednak zależałoby mi na pomiarze częstotliwości.

Z góry dziękuję za podpowiedzi, sugestie, wskazania.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage
28-11-2020 23:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #2
RE: Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
Mam dla Ciebie schemat układu który spełni oczekiwania. Na końcu tej dokumentacji jest schemat bardzo popularnego odbiornika SDR. Tuż za generatorem jest układ separatora/ogranicznika na parze różnicowej, który spełni Twoje wymagania.

Praktykujący teoretyk
29-11-2020 8:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9VQ Offline
Radek
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 27-10-2020
Post: #3
RE: Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
Piotr dziękuję za podsuniecie rozwiązania. Pozwoliłem sobie tą cześć schematu który załączyłeś (SINE-SQUARE CONVERTER) przerysować. Tu pojawia się dwa pytania:
  1. Napięcie zasilania separatora ma być takie jak zasilania generatora VFO?
  2. Na wejście separatora We (VFO) podaję sygnał z wyjścia generatora (odczep cewki) czy może z emitera tranzystora BF194 (też widziałem takie rozwiązania)?

Sprawdzałem jak wygląda sygnał z emitera BF194 na oscyloskopie i jest on zniekształcony (nie jest to sinusoida, ale przebieg jest czysty - szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia)
Zbuduje separator i podam na jego wejście sygnał z generatora laboratoryjnego (max 1MHz mogę podać) i sprawdzę sobie jaki na wyjściu uzyskam sygnał.
Tak na marginesie, dziwnie się czuję pytając o tak wydaje mi się podstawowe rzeczy, ale z drugiej strony wolę uzyskać odpowiedź od praktyków i doświadczonych osób - a potem zapamiętać tą wiedzę Big Grin


Załączone pliki Miniatury
İmage
29-11-2020 14:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #4
RE: Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
Pobieranie sygnału z obwodu LC daje zdecydowanie mniej zniekształcony (bardziej czysty) sygnał jednakże wpływ separatora na generator jest większy. Można to zmienić obniżając odczep z którego pobierany jest sygnał ale z kolei wiąże się to ze spadkiem jego poziomu.Od Ciebie zależy skąd chcesz go wziąć. Jeśli tylko do pomiaru to oczywiście weź z emitera, dla częstościomierza nie ma większego znaczeniea czystość sygnału a jego poziom będzie wyższy.

PS
Zapomniałem dodać, separator wymaga stabilizowanego zasilania 10 V.

Praktykujący teoretyk
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-11-2020 14:49 przez SP9FKP.)
29-11-2020 14:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9VQ Offline
Radek
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 27-10-2020
Post: #5
RE: Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
Sukces!

Zbudowałem separator tak jak zaproponowałeś Piotr. W załącznikach wszystko ładnie widać. Pobrałem sygnał z emitera BF194. Sam separator zbudowałem w oparciu o tranzystory BC177. Schemat wraz z wartościami też narysowałem i dodałem do załączników.
Z tego wszystkiego, że zadziałał układ jak należy nawet nie sprawdziłem jaka jest dolna wartość częstotliwości mojego generatora. Górna wychodzi około 9,5 MHz. W zasadzie nie brałem pod uwagę konkretnego zakresu, cewka ma 16 zw. i w środku rozsypany pręcik ferrytowy.

Piotr dziękuję za podpowiedzi Smile


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage İmage
29-11-2020 19:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #6
RE: Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
Brawo, tak trzymaj. Gdy uda Ci się zdobyć 2N3906, zamień te które masz w separatorze. Znacząco podwyższysz górną częstotliwość pracy układu formowania sygnału prostokątnego.

Praktykujący teoretyk
29-11-2020 20:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9VQ Offline
Radek
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 27-10-2020
Post: #7
RE: Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
Zobaczę może gdzieś takie mam. Starałem się do separatora dobrać tranzystory o jak najbardziej zbliżonym wzmocnieniu. To mój pierwszy w życiu generator (te migające diodą LED nie liczą się) Dlatego jestem pod wrażeniem, że to tak ładnie działa, bez problemu. Pewnie podejrzewasz dlaczego tak "duszę" temat tego generatora Smile
29-11-2020 21:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9SNC Online
Piotr
***

Liczba postów: 151
Dołączył: 30-06-2009
Post: #8
RE: Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
Radek, brawo!

Działa i w dodatkowo dobrze wygląda Twój "Manhattan style"!
Mamy tutaj jednego "specjalistę od nieżywych pająków" który może czegoś się nauczy jeżeli trafi na ten wątek Wink

powodzenia!
30-11-2020 13:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9VQ Offline
Radek
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 27-10-2020
Post: #9
RE: Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
(30-11-2020 13:27)SP9SNC napisał(a):  Radek, brawo!

Działa i w dodatkowo dobrze wygląda Twój "Manhattan style"!
Mamy tutaj jednego "specjalistę od nieżywych pająków" który może czegoś się nauczy jeżeli trafi na ten wątek Wink

powodzenia!

Dziękuję za słowa uznania, tym bardziej, że pierwszy raz taką metodą buduję urządzenie. Przede mną teraz zabawa z okiełznaniem zakresu działania generatora. Rozciąganie, ściskanie zakresu tak by dostosować jego działanie tak jak ja chcę. Sporo nauki przede mną.
30-11-2020 14:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #10
RE: Generator VFO i separator - pomiar częstotliwości
Bardzo ładny sposób budowy.
Temat separatora klasyka gatunku - ile się nad tym nasiedziałem.
Sygnał po separatorze nie musi być ładny - ważne aby separator nie zmieniał parametrów układu który ma separować.
"specjalistę od nieżywych pająków" - rewelacyjne określenie!
Pobieranie sygnału z cewki - czyli z układu który odpowiada bezpośrednio na częstotliwość nie jest dobre, bo cokolwiek tam podłączyć doda pojemność, lub indukcyjność do układu LC i zmieni częstotliwość - można by powiedzieć niech zmienia - byleby w stały sposób ... i tak mona gadać w nieskończoność ...

73 JERZY SQ9RFC
03-12-2020 12:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości