...troszke ślepakami bede strzelał....
może spróbować wgrać ostatni firmware .... u mnie działa na DisLord 1.0.39 z września 2020?
@Grzegorz SQ5DTL
Dzięki za załączenie wykresu sekcji dla 7MHz ze skanowaniem 1...30 MHz.
Widać, że nasze wykresy są całkiem zbieżne w okolicach pasma przepustowego ale znacznie się różnią tłumieniem/kształtem wykresu w kierunku wyższych częstotliwości.
Ciekawe czym jest to spowodowane....może nasze filtry częściowo różnią się wartościami zastosowanych elementów (u mnie na płytce figuruje v.1.0 08/17)?
U Ciebie widać wyższe tłumienie na 3 harmonicznej czyli bardzo wskazane do np Husarka. U mnie jest wyższe tłumienie na 2giej...
Niestety Darku, program potrafi postawić nanoVNA w tryb DFU, po czym zrywa połączenie i d***. Pokazuje prawidłowy obraz ekranu nanoVNA i nie skanuje...Wniosek jest taki, że transmisja jest OK tylko program nie potrafi skanować nanoVNA. Ciekawe co mu przeszkadza...
Staszku, zaktualizowałeś firmware w swoim NanoVNA ?
Dobrze by było założyć osobny wątek o sofcie i jego problemach obsługującym NanoVNA, bo tu się zrobi zaraz zamieszanie...
Pawle, racja z wątkiem. O ile sprawa się nie wyklaruje - założę takowy. Mam program z grudnia 2019 wersja H. Nowszego nie mogę wgrać - patrz post wyżej.
SP9FKP - dziękuję bardzo, niebawem mam zamiar zrobić swój własny zestaw filtrów, tak drogą eksperymentu, nie będzie to nic nadzwyczajnego od tak dla nauki.
SP2JQR - świetny zestaw przydatnych informacji, bardzo dziękuję, pogłębię wiedzę w tym zakresie.
SP9BSL - tak zgadza się, przesadziłem z tym offsetem, nie potrzebnie ruszałem tą funkcję, teraz już wiem o co chodzi.
SP2GNB - miałem dziś w nocy dokładnie to samo, już miałem pisać w tej sprawie jak uruchomić ten program na PC. U mnie należało wymusić ręcznie z NanoVNA tryb DFU po czym wgrać "środkowe" oprogramowanie "DiSlord H" baudrate na 38400 i zadziałało, program zaczął ze mną współpracować, przeprowadziłem jeszcze kalibrację i mogłem działać.
A teraz na bieżąco:
Połączyłem filtry z resztą odbiornika, działa
coś tam słychać, pasma mogę przerzucać z syntezy. Jest drobny sukces z czego się bardzo cieszę. Z racji tego ,że mam założony już wątek dotyczący budowy odbiornika, nie będę tu wklejał filmu, zapraszam pod ten adres:
Odbiornik Staś
Co do filtrów tak jak wspominałem, będę próbował również stworzyć coś własnego/prostego.
Dziękuję serdecznie za dotychczasowe odpowiedzi, są bardzo pomocne.
Pozdrawiam Grzegorz, 73!
U mnie po wymuszeniu DFU zrywa połączenie COM....niestety
Jeszcze co do metody samych pomiarów.
Korzystnie jest dać pomiędzy filtrem a vna dodatkowy tłumik 10dB i razem to wykalibrować na zero. Mamy wtedy pewność, że impedancja wyjściowa przyrządu widziana przez filtr będzie wynosiła z dużą dokładnością 50 omów.
Jednocześnie, nastawy wewnętrznego tłumika też będą dokładne, bo będzie on widział obciążenie 50 omów. Impedancja filtru niestety zmienia się wraz z częstotliwością. Nastawy tłumika i odczyt tłumienia ze skali przy pomocy znaczników tylko wtedy są dokładne, gdy po obu stronach jest on właściwie obciążony.
SO6R - wybacz nie zauważyłem odpowiedzi. Płytka z filtrami którą posiadam z tego co jest wytrawione to: "v1.0 08/17" czyli mamy to samo. Szczerze mówiąc nie zastanawiałem się z czego wynikają te różnice, podejrzewam ,że to jest kwestia tolerancji elementów jak i samego pomiaru.
SP2JQR - tłumika obecnie nie posiadam ale zaznajomię się z tematem, dziękuję.
Dzięki Darku,
Używam nanoSavera, chciałem zobaczyć ten nowy program, ale ciśnienia do rozbierania nanoVNA nie mam...Dziękuję raz jeszcze....Zostaję przy nanoSaverze...