HomeMade

Pełna wersja: PA45W z Chin
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Pomóżcie proszę rozwiązać nieścisłości.

Trafa:
T1 - schemacie oznaczone 16:1, w opisie 4zw/1zw - to chyba jest dobrze
T2 - schemacie oznaczone 16:1, w opisie 4zw/1zw ale symbol ze schematu sugeruje raczej 1:16 (1/4)
T3 - brak pytań
Oporniki:
W zestawieniu R11 jest dwa razy. Raz jako 56 a później jako 100 omów. Którą wartość zapodać ?

Fotki nie moje tylko znalezione na necie.

W miarę postępów w składaniu PA pewnie pojawią się kolejne pytania.
Witaj !Świat Radio nr7/2017 jest opis i wykonanie Piotra SP9LVZ . Bardzo lubię opisy i sposób wytłumaczenia wykonanej pracy Piotra .Pozdrawiam SQ1D Jan
Niestety w artykule opisana jest jakaś wcześniejsza wersja wzmacniacza, schemat się lekko różni, choćby inne trafo T1.
zajrzyj tu : http://www.pa0fri.com/
RF-AMP-2078
opisy dotyczą kilku wykonań , może to pomoże w rozwiązaniu Twoich wątpliwości
Musisz nawinąć jedną lub drugą wersję transformatora i sprawdzić jak ci się zachowuje wzmacniacz pod kątem równomierności i wartości wzmocnienia oraz stabilności w zależności od użytych tranzystorów i pasm na jakie ma być użyty. W kolektorach (drenach) w stopniach sterujących jest więcej zwoi, na bazy (bramki) idą mniejsze ilości zwoi, w stopniu końcowym jest odwrotnie w kolektorach (drenach) jest mniej zwoi a do anteny więcej. Chodzi o dopasowanie do impedancji wej/wyj. poszczególnych stopni. Trzeba dobrać zarówno wielkości przekładni jaki i ilości zwoi do tych przekładni, we wzmacniaczach małej mocy najczęściej są to 16/1 czyli 4/1 zw. i 1/16 czyli 1/4 zw. Nie zawsze da się wszystko powielić jak inni zrobili. Trzeba nieco inwencji twórczej i prób własnych rozwiązań, co niesie za sobą walor edukacyjny. Ze wzmacniaczami mocy tak jest, że trzeba wiele godzin spędzić na testach żeby prawidłowo pracowały. W moim tekście jest kilka informacji jakie zmiany w schemacie wprowadziłem, by pracował dla mnie zadowalająco. Ja dodatkowo zmieniłem typy tranzystorów w tym wzmacniaczu. Dotyczy to również wartości rezystorów polaryzujących bazy tranzystory, by miały właściwe prądy spoczynkowe, w kilku wersjach dostępnych schematów do tego wzmacniacza są wpisane nie prawidłowe wartości.
Uruchomiłem ten wzmacniacz w wersji w/g takich opisów które załączyłeś. Trafa mają być 1:4, jedyne co należy dobrać to R5 ok. 160 - 170 om (dla R13 i R11 56 om) tak aby na emiterze Q2 było ok. 0,8V DC ( Ie = 0,16-0,18A). Przy podanej wartości R5=56om ten prąd jest za duży. Na wyjściu PA obowiązkowo dobry LPF.
(23-05-2020 10:07)HMAMATOR napisał(a): [ -> ]Trafa mają być 1:4

Kolego ale 1:4 czy 4:1 ? bo w tym jest właśnie problem. Na schemacie trafa są oznaczone 4:1(zwojowo) a T2 mimo oznaczenia 4:1 narysowane jest jakby miało być 1:4.
Ostatnie trafo jest oczywiste, chodzi o T1 i T2.
Niskie impedancje są od strony bazy i bramek
Ergo: T1 - wejscie - 4, baza - 1
i odpowiednio - T2 - kolektor - 4, bramki - 1
Rysunek na schemacie jest dość mylący, ale można się domyślić o co chodzi...
Ok dzięki, tak zrobię.
Witam
Zrobiłem kilka pomiarów tego wzmacniacza. Moja wersja to v.306, zmontowałem go z jedną poprawką dotyczącą układu polaryzacji tranzystora T2 - opis był w tej materii całkowicie błędny. Założyłem prąd spoczynkowy 160 mA - rezystory wyszły R5 240 om, R11 220 om, R13 100om. Przy uruchamianiu rzeczywisty prąd Iq=155 mA.
Pozostałe ustawienia zgodnie ze schematem. Wzmacniacz z bez sygnału, z zapiętym rezystorem 50 om na wejściu i wyjściem poprzez tłumik mocy z miernikiem mocy, nie wzbudzał się a prądy zgodne z oczekiwaniami. Po podłączeniu generatora na wejściu procuje bez sensacji. Nie wykonywałem żadnych zmian i regulacji a wyniki są w załączonej tabeli. Moim zdaniem wzmacniacz nie powinien pracować z mocą większą niż 20-25w dla zachowania liniowości Można to i owo poprawić ale, drodzy Radioaktywni osądźcie sami.
Pozdrawiam,
Artur, sp1qy

Jak załączyć tabelę Excel ??[attachment=16290]
Stron: 1 2 3
Przekierowanie