HomeMade

Pełna wersja: PA45W z Chin
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Czekam na jakiś odzew.Czy tak jest czy nie.
Proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie tego zjawiska.
Nabyłem na Ali... kilka sztuk tranzystorów 2SC1971 do omawianego PA.
Andrzeju, potwierdzam zachowanie tranzystorów pod testerem, jak to zamieściłeś w poście powyżej. U mnie to samo. Jednak po zamontowaniu do PA, układ działa (nie do końca dobrze, ale o tym w następnym poście by nie zaciemniać obrazu). Tak więc nie wiem do końca czy są to malowanki. Datasheet tego tranzystora nie wspomina o diodzie między E i C. Być może jest do dopracowania oprogramowanie testera?

Koledzy, zwracam się do Was o jakieś wskazówki, sugestie, bo moja wiedza już się skończyła... Otóż złożyłem i uruchomiłem PA z tematu... Po regulacjach i doborze rezystorów, aby osiągnąć wymagane napięcia i prądy spoczynkowe rozpocząłem próby wysterowując PA, poprzez filtry pasmowe od Husarka, z mieszacza TRX na układach Plessey. Wzmacniacz ruszył, oddając moc miedzy 25-10W w paśmie 5-29MHz. Poniżej 5MHz moc gwałtownie spada. Podejrzenie padło na BPF. Po pomiarach BPF okazał się pracować poprawnie. Po wyciągnięciu PA z TRx,a, podłączyłem go pod zespół pomiarowy ZPFM3, podając na wejście napięcia jak na fotografii. Moc, którą uzyskałem w paśmie 3,5-24,5 pokazuje fotografia.
Poniżej 5 MHz moc gwałtownie spada... Wymieniłem rdzeń TR1 na Polfer F81 -bez zmian. Wymieniłem Q3 na podobny w.cz. - bez zmian (poza mniejszą mocą oddawaną przez PA). Napięcie w.cz na C Q3 zachowuje się proporcjonalnie do wzrostów lub spadków mocy oddawanej przez PA.
Co może byś przyczyną takiego zachowania się wzmacniacza poniżej 5MHz?
Schemat i wyniki pomiarów (notatki na schemacie mogą być nieaktualne):[attachment=17082][attachment=17083]
Zbyt niska indukcyjność uzwojeń transformatora na niższych pasmach (za mało zwoi)
Witaj Rafał. Dzięki za sugestię Smile Wczoraj (zapomniałem o tym wspomnieć-przepraszam) wylutowałem T1 i przezwoiłem go na 5 zw. po pierwotnej stronie, po wtórnej zostawiłem 1 zw. Pasmo przenoszenia bez zmian... Nie dokładałem więcej zwoi po stronie pierwotnej bo przekładnia trafo będzie niewłaściwa.
Po sugestii kol. Rafała wznowiłem eksperymenty z driverem. Usunąłem T1, w jego miejsce nawinąłem trafo na dwuotworowym rdzeniu z symetryzatora TV o przekładni 8zw/2zw. Po zamontowaniu i wysterowaniu PA jak poprzednio, sytuacja się nieco poprawiła - ok 5W w paśmie 3,5MHz. Potem jeszcze wymieniłem C16 na 47nF. Wtedy PA zaczęło oddawać 27W w paśmie 3,5MHz. Góra pasma przenoszenia od 21 do 28 Mhz uległa bardzo niewielkiemu spadkowi mocy, rzędu 0,2-0,5W.
Przede mną na pewno, są jeszcze dokładniejsze pomiary, ale doświadczenia empiryczne przyniosły w/w efekty.
Rafał, dzięki za odzew Wink
73, Tomek
Stron: 1 2 3
Przekierowanie