Program darmowy analizuje nie tylko układy analogowe ale i cyfrowe w dodatku również w polskiej wersji językowej. Ma wbudowany program to syntezy filtrów, tłumików, dopasowań. Bardzo intuicyjny z obszernym zbiorem przykładów. Można narysować układ i zadać mu parametry jakie chcemy otrzymać a sam obliczy (optymalizer). Można również oglądać przebiegi w wybranych punktach układu. Jedyny problem dla początkującego to równania które trzeba tworzyć by zobaczyć wyniki ale można je skopiować z przykładów i zapisać np. w notatniku lub prościej przerobić gotowy już przykład. Według mnie rfsim-a bije na głowę
http://qucs.sourceforge.net/
Żeby zachęcić do używania tego programu pokażę sytuację z praktyki. Potrzebuję filtru dolnoprzepustowego. Mogę sobie policzyć za pomocą dowolnego filtru, ale otrzymam określone wartości indukcyjności. Filtr nie przenosi jednak dużych mocy np. po mieszaczu. Wykorzystam więc typowe cewki SMD 560nH. Dobrze ale jakich kondensatorów użyć. I tu z pomocą przychodzi QUCS. Zakładam, że zmieniać będę tylko pojemności, zaczynam od 100pF. Efekty na rysunku 1. Jest źle, ale każę programowi dobrać pojemności samemu z zakresu 100pF -1nF. No jest dużo lepiej widać to na rysunku 2. Ta opcja to tzw optymalizer. Chyba już zachęciłem niektóre osoby ;-). Jeśli nie zauważcie program jest po polsku i darmowy i działa nie tylko pod windowsem ale i linuksem a rfsim-a bije na głowę (moim zdaniem). Używa on optymalizera asco który współdziała też z ltspice. Optymalizer trzeba nieco opanować alewarto ;-)
Po optymalizacji
Jak zrobić analizę harmonicznych dla tego układu ?
Jedyne co znalazłem to
przykład z diodą. Przez dokumentację dopiero się przedzieram, chciałem coś sprawdzić na skróty...
Zamieściłem skompresowany (ze względu na ograniczenie Forum) plik projektu QUCS. Trzeba "rozpakować paczkę" i wczytać do symulatora.
Tak zrobiłem ale jak zmieniłem rozszerzenie na sch to nie działa.
Plik VFO.QUCS jest kompletnym projektem utworzonym z menu "Projekt -> Utwórz paczkę...". Został spakowany dodatkowo ZIP-em, ponieważ nie mogłem wysłać pliku z rozszerzeniem .QUCS. Tak więc nie trzeba zmieniać rozszerzenia tylko wypakowany plik z archiwum ZIP czyli VFO.QUCS załadować do symulatora z menu "Projekt -> Rozpakuj paczkę".
Doczytałem, że zasadniczo QUCS przeprowadza symulację harmonicznych dla ukladów obcowzbudnych (wzmacniacze, mieszacze) ale jest możliwość zasymulowania oscylatora. Przepis jest
tutaj. Niestety, narazie bez efektu...