Czas leci do przodu, Chińczycy wymyślili i zrobili już chyba wszystko a nawet więcej a ja postanowiłem wrócić do mojej starej konstrukcji.
Powstała nowa wersja tego urządzenia, która z poprzednią ma wspólne założenia czyli odbiornik i nadajnik z bezpośrednią przemianą.
Miałem jednak nadzieję, po zastosowaniu nowszych rozwiązań, że nowe urządzenie będzie pozbawione wad poprzednika a poza tym chciałem sprawdzić kilka pomysłów jeśli chodzi o sprzęt jak i oprogramowanie.
W kolejnych postach postaram się opisać co nowego pojawiło się w tym temacie a nawet zacząłem już cząstkową publikację na temat
prostego klucza elektronicznego.
Na razie mam już działający prototyp:

To widok płyty czołowej z kolorowym wyświetlaczem (nowe rozwiązanie). U góry widoczne jest połączenie do programowania procesora ESP32 znajdującego się na pierwszej z płytek.Większość oprogramowania została napisana w python-ie, jedynie oprogramowanie dla klucza elektronicznego to Bascom.

Układ, poza stopniem mocy, zamontowany został na trzech płytkach związanych ze sobą mechanicznie za pomocą tulejek dystansowych a elektrycznie połączonych za pomocą kilku płytek stykowych widocznych na pierwszym planie na dole oraz po bokach dla górnej pary płytek. W ten sposób udało się ograniczyć połączenia do niezbędnego minimum choć uważam, że i tak można byłoby coś tu poprawić.

Tu widać połączone dwie pierwsze płytki oraz wspomniane łączniki.

Trzecia płytka to oktawowy filtr dolnoprzepustowy używany zarówno w odbiorniku jak i na wyjściu nadajnika. W prawej części u góry znajduje się moduł pomiaru mocy i SWR.
Druga płytka to zasadnicza część odbiornika i nadajnika.Widać dodatkowe moduły: u góry filtr polifazowy oraz filtr pasmowy m.cz. odbiornika a na dole od lewej to dzielnik częstotliwości oraz analogiczny filtr pasmowy i filtr polifazowy nadajnika.

Pierwsza z płytek to procesor sterujący z generatorem SI5351 i kolorowym wyświetlaczem ST7735 (128x160). Na płytce jest kilka klawiszy z funkcjami:
RIT, Memory, SW/SSB, USB/LSB, F0/F1, F0=F1. Sterownie zapewnia enkoder z przełącznikiem osiowym. Dwa potencjometry pozwalają na regulację siły odbioru i prędkości kluczowania.
Zastosowany generator to SI5351, dla którego napisałem prosty sterownik i który opiszę dokładniej w dalszej części. Ponieważ generator ma trzy wyjścia to sterownik pozwala na korzystanie z trzech wyjść jednocześnie i zamierzam ten moduł zastosować także w urządzeniu z podwójną przemianą.
Pokazany, kolorowy i tani wyświetlacz posłużył mi do kilku eksperymentów w projektowaniu interface i wydaje mi się, że uzyskałem tu pewne ciekawe efekty, które również opiszę.

Na schemacie płytki podstawowej pokazane zostały wszystkie opisane wcześniej elementy.
Zastosowane elementy są dość tanie i łatwo dostępne. Kody w python-ie są typu "open source" i z natury dostępne za pomocą edytora tekstu bez wyrafinowanych środowisk programistycznych choć ułatwiałem sobie pracę za pomocą systemu Thonny (oczywiście open source). Procesor ESP32 z zegarem 160MHz oraz sporą pamięcią na program i dane kompensuje wadę python-a w postaci znacznie wolniejszego wykonania programu.
Dlatego stać mnie było również na wykonanie dedykowanych płytek drukowanych (Chiny) choć nie obyło się bez poprawek druku widocznych na zdjęciach płytek jako zwory, i dodatkowe połączenia. Wszystkie zmiany nanoszę systematycznie na projekt więc kolejna wersja płytek będzie pozbawiona przynajmniej zauważonych błędów.
l.j.