HomeMade

Pełna wersja: Pomiary rezonatorów i filtrów kwarcowych
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
czesc,

w dalszym ciagu sugeruję to co napisałem wcześniej.

A dla kwarców - weź inny kwarc i "przemiataj" go NWT w szerszym zakresie: np. +/- 50kHz
Wydaje mi się że miałem podobne wykresy dla niektórych kwarców - takich bardziej "kiepskich". Czy Twoj kwarc ma obudowę wysoką czy niską?
Po prostu sprawdz parę innych kwarców.

pozdrowienia
Artur sp2qca

SQ7HJB

Witam!
w załącznikach wykresy LPF i kwarcu. Teraz już chyba dobre.
Zwiększyłem opór przy DDS-ie do 4k i opornik przy MMIC.
ERA3SM pracował na maksymalnych parametrach. Napięcie na wyjściu AD8307 wynosiło 2,35V co daje 13dBm. W tej chwili na wyjściu jest 2,2V dBm.
Pozdrawiam
Po pierwsze generator daje za dużo sygnału -stanowczo za dużo zrób z 8, 9 dBm maks. Nie jest tak ważna moc jak czystość widma co Marian pokazywał już w dziale o filtrach pasmowych. Wychodzą Ci drgania overtonowe (bo mierzysz sygnałem z dużą zawartością harmonicznych).

SQ7HJB

Te pomiary są przy mocy 8dBm czyli 2,2V. Teraz jeszcze zwiększyłem opornik przy DDS-ie do 5k i na wyjściu jest 6dBm.
Mierzysz napięcie na obciążeniu (czyli zwierając wejście z wyjściem)?

SQ7HJB

Tak dokładnie i sprawdzam napięcie na wyjściu AD8307.
Witam
Wpadł mi ostatnio w ręce filtr kwarcowy wykonany
jeszcze w "XX wieku" postanowiłem go przemierzyć
za pomocą swojego NWT7- wynik pomiaru
w załączniku...
Pozdrawiam
Witam.
Panowie pomiary (strojenie) filtru drabinkowego przy poziomie większym niż 0dBm to "pomyłka". Najlepiej pomiary wykonywać przy poziomie sygnału z generatora -10dBm lub mniej. W załączeniu charakterystyki mego filtru 4 kwarcowego 9MHz zawężanego diodami pojemnościowymi BB112 (NWT9 skalibrowane, załączony tłumik 30dB, poziom sygnału z generatora ok -20dBm, filtr dopasowany do wej/wyj NWT). Filtr zostanie użyty przed produkt detektorem w CDG2000. Filtr można jeszcze mocnej zawęzić, ale zwiększa się tłumienie w pasmie przenoszenia. Wykonując filtr staramy się uzyskać jak najmniejsze tłumienie i równą charakterystykę w paśmie przenoszenia, strome zbocza i max tłumienia poza pasmem. Duży sygnał te pomiary wypacza(fałszuje). Dużym sygnałem możemy sprawdzić filtr w dopasowanym układzie po jego zestrojeniu. Będziemy wiedzieli kiedy następuje jego przesterowanie.
Zdzisławie ile wynosi tłumienie filtru w paśmie przepustowym bo chyba nie ponad 30dB !. Jaki układ dopasowania zastosowałeś? Gwarantuje, że filtry drabinkowe kwarcowe możesz mierzyć powyżej 10dBm i to bez najmniejszego problemu. Jedyne z czym możesz mieć problem to jeśli zastosujesz za małe napięcie wsteczne i warikapy do przestrajania filtru, w tym wypadku może napięcie w.cz. prostować się na diodach.
(09-09-2010 8:50)SP4HKQ napisał(a): [ -> ][...] W załączeniu charakterystyki mego filtru[...] załączony tłumik 30dB, poziom sygnału z generatora ok -20dBm
[...]
Duży sygnał te pomiary wypacza(fałszuje).

Zdzisław, czy masz może dla porównania wykres przy dużym sygnale, tzn. bez tłumika 30 dB?
Warto byłoby dla porównania pokazać - ze wskazaniem gdzie są zafałszowania.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Przekierowanie