HomeMade

Pełna wersja: Pomiary BPF
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Zdzisław, nie wiem dlaczego, ale moje NWT200 tak ma Smile Jest dobrze zaekranowane AD i to wszystko. Sam się zastanawiam porównując moje pomiary z pomiarami kolegów skąd taka dynamika. A uzyskany rezultat jeżeli chodzi o zbocza faktycznie jest dobry. ale chcę uzyskać w całym paśmie wynik poniżej 2dB. A może niewarto tracić czasu i pędzić do przodu z Husarkiem? Teraz jestem w QRL ale mogę jutro pokazać zwarte i rozwarte wejście po kalibracji.
Nie pytałem "złośliwie" tylko z ciekawości. Miałem doczynienia z kilkoma NWT rożnego typu i nigdy takiego przebiegu nie otrzymałem. Jaki masz poziom sygnału na wyjściu generatora? Podaj też napięcie w "V" na wejściu procesora (noga bodajże 2 tz tam gdzie wchodzi sygnał z AD8307) gdy gniazda rozwarte i zwarte. Pokaż też przebiegi gdy gniazda rozwarte (bez przewodów i z podłączonymi przewodami połączeniowymi na wej i wyjściu NWT) Gdy się tylko podłączy przewody do gniazd a są one kiepskie to przy rozwartych gniazdach poziom sygnału potrafi się podnieść nawet o 20 dB w stosunku gdy do gniazd nic nie podłączymy.
96 dB dynamiki na AD8307 to bardzo dobry wynik. W moich AD8307 zakres zmian napięcia na wyjściu (noga 4) jaki uzyskałem to max 0.2 V - 2.4 V co odpowiada 88 dB dynamiki.
Przedstawiam ostateczną wersję BPF wg. PA3AKE na 10m. Przy okazji dowiedziałem się:
Moja LC miarka mimo że mierzy dobrze C to L zawyża i wynik idzie w przysłowiowy kosmos. Dla 1,35uH po wyznaczeniu metodą pomiaru rezonansu przy znanej pojemności (za pomocą NWT) okazało się, że trzeba odwinąć po cztery zwoje z każdej cewki. Załączony wykres "wystartował" tylko z lekką korektą przesuwania zwoi z zachowaniem pojemności z wzorca modelowego. LC miarka wskazuje 0,88uH. Rozpacz. Co do słusznych uwag Zdzisława, mój NWT źle operuje pracą tłumików ale to już opiszę w wątku NWT200 wraz z wynikami aktualnego zwarcia oraz rozwarcia wraz z podaniem napięć z AD8307.
Witam,

Czy ktos z Kolegów ma gdzies w ,,szafie'' PCB do BPF wg. PA3AKE ?

Pozdrawiam
Andrzej sp4tkr
Witam.
Jestem w trakcje uruchamiania TRX Kacper2 na dwa pasma 80m i 40m.
LPF w nadajniku już pomierzyłem i zestroiłem. Filtry pasmowe w odbiorniku też zestrojone.
Przymierzam się do przeprowadzenia badania filtrów BFP w nadajniku, ale widzę że one mają trochę inną konstrukcje, np. to że podłączone jest do nich zasilanie 12 V.

Kolegów z większym z doświadczeniem i wiedzą chciałem prosić o pomoc. Gdzie podłączyć NWT-7 aby pomierzyć te filtry? Czy muszę podczas pomiaru zasilić je +12V?
Poniżej przedstawiam schemat filtrów .
Napięcia w zasadzie nie musiałbyś podłączać, bo obwody są jakby umasione dla w.cz. przez kondensator 22 nF. Sytuacja się w tym wypadku trochę komplikuje, ale z innego powodu. Od strony kolektora tranzystora raczej nie będziesz miał na wejściu filtrów impedancji 50 OHm. Jak wiesz taką powinien widzieć NWT-7 z obu stron filtra. Nie wiem, czy lepiej nie sprawdzi się metoda strojenia na miernik w.cz. na wyjściu filtrów z jednoczesną obserwacją szerokopasmowości i poziomu sygnału.
W takim przypadku NWT podłacza się do wejścia tranzystora na bazę i musi on mieć zasilanie. Odłączasz kondensator od scalaka i podłaczasz NWT. Można dodatkowo obciążyć wejście tranzystora rezystorem, aby łącznie było tam 50 omów. Sprawdza się metodą 6-decybelową na oscyloskopie.
W takim razie odłączę kondensator 3,3n od scalaka, załączę zasilenie i sprawdzę za pomocą VNA impedancje na bazię tranzystora.
Przy krótkich kabelkach i na tak niskich pasmach różnica w charakterystyce między dopasowanym wejściem a niedopasowanym ( NWT wprost na bazę, bez dodatkowego opornika) będzie bardzo nieznaczna. Przy pierwszym podejściu kłopotliwą czynność dopasowania wejścia można pominąć. Głównie będzie różnica w amplitudzie. Sprawdź to i zapodaj wynik bez dopasowania i z dopasowaniem. Wszyscy wtedy zobaczą na czym polega ta różnica. Byłaby ona bardziej widoczna w paśmie 28MHz i wyżej, ale też są to jeszcze niskie częstotliwości gdzie długość fali znacznie przekracza długości kabelków.
VNA to dobry pomysł, koniecznie pokaż różnicę przy dopasowaniu i bez.
Można też nieprawidłowo sprawdzić działanie BPF nadajnika - przy niepodłączonym zasilaniu, tj. do kolektora tranzystora podłączyć opornik ok 3k po nim opornik 50 omów do masy i do tego wy. NWT lub nawinąć roboczo dodatkowo ok. 3 zwojów cienkiego kynara i do tego podłączyć NWT. Oczywiście to nieprawidłowy pomiar ale ja tak zrobiłem na szybko, bo nie chciało mi się ruszać wejścia tranzystora i zestroiłem te obwody, chociaż powinno się robić to inaczej.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Przekierowanie