HomeMade

Pełna wersja: Pomiary BPF
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Chciałem sobie zrobić do swojej homodyny filtry na 9 pasm kf. Założenie podstawowe nie chcę mi się nawijać cewek więc pozostają do wyboru dławiki. Pierwsze próby przedstawione poniżej. Filtry są dwuobwodowe -widać, że analizator na którym mierze nie ma za dobrej izolacji -jest nieekranowany tak, że minimum co można zobaczyć to -60dB - w przeróbkach. Tłumienie 3 harmonicznej minimum -60dB co dla homodyny jest całkowicie wystarczające a biorąc pod uwagę że podczas odbioru załączany jest także lpf będzie jeszcze lepiej. Co do pracy jako radia z przemianą z lo powyżej to w najgorszym wypadku lustrzanka tłumiona 50dB a znowu gdy załączymy lpf-y będzie lepiej. Te filtry nadają się może nie do super odbiorników ale już do przyzwoitych trx-ów jak najbardziej no i ten koszt -fotki i zdjęcia z pomiarów w weekend.
Filtr jest już na wszystkie pasma kf, maks. tłumienie 3,2dB w paśmie przepustowym, jako opcja filtr notch u mnie zestrojony na 8,867 + jego działanie. Filtry jak najbardziej nadają się np. do homodyny czy układu z przemianą szczególnie biorąc pod uwagę, że zawsze w trx załącza się w odbiorniku low passy pa. Wszystkie elementy to typowe dławiki poza jednym gdzie użyto przerobionej cewki serii 200 -notch. Można oczywiście wykonać je i na amidonach. Po wekendzie wrzucę fotki -jak płytkę domyję. Układ ma załączany przedwzmacniacz i tłumik.
Filtry rosyjskiej firmy awers, specyfikacja + pomierzone parametry, jakoś nie bardzo trzymają się tej specyfikacji
Te same filtry w wykonaniu Krzysztofa SQ8Z
Witam,
nie wiem czy miejsce odpowiednie, choć pytanie dotyczy filtrów BPF, pytanie dotyczy zabezpieczenia płytki po strojeniu, chodzi dokładnie o lakierowanie, czy dokonujecie tej operacji u siebie, czy po zestrojeniu nic z taką płytką nie robicie. Jeśli lakierujecie to czy jest to zwykły lakier do elektroniki czy jakiś specjalny.

Vy 73 Darek
Dzień dobry.

Zabieram się za BPF wg. PA3AKE. Zestawiłem pasmo 10m i otrzymałem ładny wykres tylko nie wstrzeliłem się w pasmo Wink Moim zdaniem - cewki mają zbyt dużą indukcyjność (choć miernik LC pokazywał właściwą). Nim rozpocznę demontaż i korektę cewek, chcę się upewnić że to własnie jest przyczyna.

Vy 73 Piotr
Piotrze, wykres bardzo dobry, szkoda tylko że nie ma do niego schematu, typów rdzeni, ilości zwojów, jakieś zdjęcie. Z takich dodatkowych informacji można przeliczyć indukcyjności w kalkulatorze a sam filtr sprawdzić w rfsimie i dopiero wtedy coś więcej napisać. Teraz masz gotowy BPF na 24MHz.
Józek - "BPF wg. PA3AKE" - klasyka! na 24 Mhz jest za szeroki.
Zrobiłem jak umiałem. Lepiej nie potrafię. Teraz spróbuję z rurkami bo amidony są strasznie "kapryśne" Wink

Vy 73 Piotr
Piotr bardzo ładna charakterystyka, ale jak ją uzyskałeś. 96 dB to trochę za dużo na AD8307. Zastosowałeś jakaś specjalną metodę pomiarową, bo bezpośrednio z NWT to chyba niemożliwe?
Stron: 1 2 3 4 5 6
Przekierowanie