HomeMade

Pełna wersja: RX KF-owca DK3FQ - Transformator w.cz. i BF520
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Witam

Hihi..... Następny odbiornik na warsztacie Big Grin . Intryguje mnie jego prostota.

Czy BF520 da się wymienić na 2n2222 / 2n3904 ?

Ile zwojów powinien mieć obwód transformatora w.cz. wykonany na Amidon 37-2 (czerwony). Nie wiem jaką przenikalność ma zwykła pałeczka ferrytowa. Poza tym nie posiadam takiego pręta.
Kolego Adrianie. Tu masz informację odnośnie rdzeni pierścieniowych : http://toroids.info/T37-2.php Bierzesz rdzeń T37-2 , który ma AL.=4nH. Nawijasz na nim przykładowo 30 zwojów. Indukcyjność tak nawiniętej cewki będzie wynosiła 30[zw]*30[zw]*4[AL w nH]/1000 = 3,6 [wartość w uH]. Przeliczysz to zawsze dla innej wartości AL rdzenia jak i dla innej ilości zwojów. Znając indukcyjność to pozostałe wartości wyliczysz. Proponuję skorzystać z praktycznych wzorów 7 i 8 w opracowaniu kolegi sp5jnw : http://www.sp5jnw.sem.pl/technika/lcobw3/lcobw3.pdf . Myślę, że więcej już nie będziesz ponawiał pytań ile zwojów nawinąć ?
Jednak Andrzej Janeczek jest niezastąpiony. Big Grin

////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Tranzystory OK (wg mnie lepszy tu 2N3904.)
Nawijąc tyle zwojów jak w opisie (70) na T37-2 uzyska się indukcyjność główną ok 20 uH czyli z podanymi pojemnościami powinien być odbiór w paśmie 80 m a może nawet 40 m (ew trzeba dobrać pojemności). Odbiór pasma 20 m może być z mniejszą indukcyjnością np wprowdzając odczep na cewce w połowie (np na 30 zwoju). Słuchawki muszą być wysokoomowe i lepiej dobudować jeszcze jden stopień z tranzystorem.
Powodzenia
73, Andrzej SP5AHT

//////////////////////////////////////////////////////////////////////

Krótka i dobra porada. Tylko od Niego się uczyć !!! Oooooo.
To tak informacyjnie dla 20uH (teoretycznie) dla czestotliwosci 3.65MHz potrzeba rownolegle pojemnosci okolo 95pF Smile

Powiem tak nawinac i powiedziec to jedno, zestroic i uruchomic to drugie Smile Wiec warto sie z tymi wzorami czasem "przeprosic" - bo nici nawet z takiego prostego odbionika wyjda (jak samemu sie modyfikuje).

Niestety potem czlowiek sie tylko niepotrzebnie denerwuje bo cos nie dziala, wiec warto na to poswiecic choc troche czasu.
Wszystkim WILEKIE dzięki.

Jutro się zmierzę z tą konstrukcją. Dodam wzmacniacz na LM386 i pójdzie. Mam taką nadzieję. Smile

Pozdrawiam 73 !
To ja wspomne jeszcze o jednej sprawie. Nalezy tez tutaj zwrocic uwage na dobroc calego ukladu rezonansowego.
Gdzie w opisie tego odbiornika jest napisane że na pręcie ferrytowym nawija się tę cewkę?
(04-12-2015 11:07)SP7WMX napisał(a): [ -> ]Gdzie w opisie tego odbiornika jest napisane że na pręcie ferrytowym nawija się tę cewkę?

Na drugiej stronie..... Na karkasie polistyrenowym o średnicy 7-8 mm z rdzeniem ferrytowym umieszczonym wewnątrz. Pisze jak byk.

Uruchomiłem odbiornik. Nie mam na tą chwilę gniazda antenowego by sprawdzić czy cuś odbiera, ponieważ w szufladce z gniazdami UC1 mam 0 czyli nic. Ale szumi, a to dobry znak ! Trzeba poczekać 4 sekundy aby tranzystory się "rozżarzyły" Wink . Jutro dorobię 2 warikapy, by go czymś stroić. Aplikacja w załączniku. Aha.... Zamiast BC 107 zastosowałem BC548 i gra !

PS. Dla wzmocnia sygnału audio na słuchawki nieodzowny jest LM386.
...jak byk to jest napisane, ze cewka jest nawinieta na karkasie z rdzeniem ferrytowym a to znaczy, ze autor mówił o tym co już ci któryś z kolegów sugerował...rdzeń w karkasie jest po to aby można było, wkręcając lub wykręcając go, zmieniać indukcyjność cewki nawinietej na tym karkasie....tranzystory sie nie rozżarzają, w przeciwieństwie do mnie gdy to czytam....z tą matematyką u ciebie nie jest tak źle gdy mówisz, że masz 0 gniazd antenowych, czyli nic...
Powodzenia.
Witek, SP5TAA.
(05-12-2015 2:01)SP5TAA napisał(a): [ -> ]...jak byk to jest napisane, ze cewka jest nawinieta na karkasie z rdzeniem ferrytowym a to znaczy, ze autor mówił o tym co już ci któryś z kolegów sugerował...rdzeń w karkasie jest po to aby można było, wkręcając lub wykręcając go, zmieniać indukcyjność cewki nawinietej na tym karkasie....tranzystory sie nie rozżarzają, w przeciwieństwie do mnie gdy to czytam....z tą matematyką u ciebie nie jest tak źle gdy mówisz, że masz 0 gniazd antenowych, czyli nic...
Powodzenia.
Witek, SP5TAA.

Toż wiadomo, że tranzystory się nie rozżarzają. To był żart. Tylko głupek mógł tego nie odczytać....... Big Grin

A gniazda dzisiaj zakupię. Co to za problem ?!

Aha. Witek SP5TAA : Dziękuję za komplement za uznanie moich matematycznych zdolności Wink

A czy Wy zbudowaliście ten receiver ? Może ktoś z Was podzielić się uwagami związanymi z jego uruchamianiem ?
Stron: 1 2 3 4 5
Przekierowanie