Tylko cos mi sie zdaje ze jesli masz indukcyjnosc w okolicach 20uH - tak jak bylo w wczesniejszych postach to przy pojemnosciach 33p + warikapy, oraz 470p + 1nF to jestes poza pasmem i to daleko...
Mi cos tak wychodzi ze w okolocach (nie wiem jaka pojemnosc maja uzyte warikapy) 5-6MHz. Chyba ze cos zle licze...
Maly test odbiornika ;] Antena jakies 3m kynaru w pokoju pomiedzy biurkiem i szafa Audio podpiete do AUX malego radia robiacego za wzmacniacz. Krecone tabletem wiec jakosc taka sobie...
Prosiłbym kogoś z Was o obliczenie w Matlab/piechotą indukcyjności jaką powinna mieć cewka dla pasma 40m. Szczególnie interesuje mnie wycinek 7.145 - 7.165 MHz.
Zrobiłem już prawie cały odbiorniczek. Pozostała mi cewka. Liczę na Was !
Mi się zdaje, że 5.4 uH przy sumarycznej pojemności ok. 361pf .
Powyżej masz miernik pojemności i indukcyjności. Ja taki wykonałem i to była najlepsza decyzja, żeby go sobie zrobić. Np. nawijając cewkę na toroidzie wg opisu okazywało się, że musiałem zwój dowinąć bądź odwinąć. Posiadając taki miernik mogłem zweryfikować w praktyce czy moja cewka ma odpowiednią indukcyjność. Później wstawienie takiej cewki do układu zazwyczaj powodowało, że układ działał tak jak u autora. Szczerze polecam od tego zacząć.
Poza tym myślę, że mógłbyś zainwestować w NWT-7. Poszukać na aukcjach, jeśli nie jesteś w stanie sam zbudować. Wtedy podłączając cewkę i równoległy kondensator pomiędzy wejście a wyjście NWT dowiesz się jaka jest częstotliwość rezonansowa takiego obwodu. Później włączenie takiego układu do odbiornika powinno skutkować prawidłową pracą na zmierzonej częstotliwości.
NWT nawet w budowie to nie tania sprawa. W książce "Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących" jest opis TDO, bardzo prosty i skuteczny przyrząd. W wersji na płytce i w pająku, z opisem jak to działa i co można nim mierzyć (wzory do obliczeń). Mając do dyspozycji miernik częstotliwości jest tam opis przystawki pomiaru kwarców, cewek itp.
Kto nie zaczynał od podstaw i do nich nie wraca?