HomeMade

Pełna wersja: Atlantis regen
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Po pierwsze do odbioru potrzebna jest duża zewnętrzna antena np dipol na 7MHz. Na mniejszej antenie ten odbiornik nic nie złapie.

Po drugie do uruchomienia warto użyć sondy diodowej.
Jeśli kierunek podłączenia cewek jest prawidłowy to regulując potencjometrem i mierząc napięcie sondą na mniejszej cewce w pewnym momencie kręcenia potencjometrem powinno się ono pojawić. Jeśli nie pojawia się napięcie w.cz. mierzone sondą to można odwrócić jedno z uzwojeń. Jest to warunek działania tego typu układów.
Ten układ w pewnym punkcie kręcenia potencjometrem powinien się zamienić w generator. Jeśli tak będzie to w drugim etapie przy pomocy innego "normalnego odbiornika" należy usłyszeć na jakiej częstotliwości występuje wzbudzenie - to będzie częstotliwość odbioru i ewentualnie dokładnie dobrać kondensator lub skorygować cewkę śledząc nośną na innym wyskalowanym odbiorniku.
Ten odbiornik raczej należy uruchomić do odbioru stacji AM w paśmie 39m. Jeśli będzie odbiór to wówczas dopiero można próbować odebrać stacje amatorskie. Nie wróżę jednak dobrej jakości tego odbioru, bo wzmacniacz wzbudzony jako samodrgający mieszacz bez żadnej separacji od anteny będzie bardzo niestabilny. Kto jednak nie spróbuje to się nie dowie jak niestabilny może być to odbiór.
Odbiór radiofonii AM pod progiem wzbudzenia przy dobrze dobranych wartościach może być zaskakująco dobry zważywszy na prostotę tego wynalazku.
Ta prostota jest jednak okupiona interakcją wszystkich parametrów i przez to nie daje stabilności.
Problem jest tylko taki że on nie chce się wzbudzać. Zrobiłem przed chwilą symulację w LTspice i jest to samo.
Można poeksperymentować z ilością zwojów cewki sprzęgającej, ale też dany egzemplarz tranzystora może być inny niż u autora. W związku z tym proponuję zamienić diodę 1N414 8 na dwójnik równolegle połączonego rezystora około 200 omów i kondensatora 47nF. Wtedy punkt pracy tranzystora ustawi się automatycznie, a nie będzie wymuszony napięciem progowym diody. Można też wstawić inną diodę z mniejszym progiem np BAT85. Przy próbach ze wzbudzeniem układu lepiej nie podłączać anteny tylko sondę diodową do kontroli wzbudzenia.

Tak to zwylke jest w "prostych" układach, za które biorą się początkujący myśląc, że uruchomienie jest tak proste jak schemat.

Niestety autorzy wrzucają różne rzeczy w internet, nie bardzo szanując tych co będą to kopiować.
Jak coś ma generować to nie chce, a wzmacniacz, który ma być stabilny zwykle sam bez pytania zamienia się w generator...
Zbudowałem odbiornik SP5AHT z 1996 roku na BF966 i trzech BC547 i działa od pierwszego włączenia do baterii 9V. Super ! Polecam innym radioelektronikom/krótkofalowcom. W załączniku zdjęcie. Uwielbiam montować w pająku na laminacie......

http://sp-hm.pl/thread-1722.html

Powodzenia !

Aha. Jeśli ma ktoś na niepotrzebne kondensatory powietrzne to chętnie przyjmę opłacając oczywiście koszty przesyłki z góry na konto.
A co z tym ostatnim odbiornikiem?
(06-09-2015 12:15)SP2JQR napisał(a): [ -> ]A co z tym ostatnim odbiornikiem?

Heh. Stoi i czeka na konkretną poradę pomocną w jego uruchomieniu Confused
Przeczytaj jeszcze raz #23...
Niech mi ktoś to wzbudzi.
[attachment=10282]
Zaraz !.... ..... wystartował !!! ... gdy zamiast diody dałem RC...
Teraz symulacja regeneracji ...
A u ciebie Adrianie ruszył ...???
'SQ8NZD napisał(a):Jerzy ! A jak go uruchomić, bo u mnie nie funkcjonuje (zdjęcie w załączniku poprzedniego postu) ??? Tylko dioda LED się świeci hihihi........

Tak jak pisałem, bez choćby najprostrzych przyrządów pomiarowych niewiele zdziałasz Adrianie.
Gdybyś miał, sondę z miernikiem analogowym, oscyloskop i TDO z łatwością byś ustalił dlaczego to nie działa, a tak niestety musisz błądzić po omacku.

Powodzenia w konstruowaniu!
Stron: 1 2 3 4 5 6
Przekierowanie