HomeMade

Pełna wersja: Atlantis regen
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Ale ... gdyby się tak zastanowić i popatrzeć na elektronikę z innej strony... Weźmy taki Elecraft K1, KX1, K2. Zlutowano tego kilka tysięcy. Zlutowano podkreślam. Jestem pewny, że 90% lutowaczy tych TRXów nie miało najmniejszego pojęcia o elektronice. I co ? oni są be, bo nie znają się na elektronice, a my to cool bo próbujemy ją poznać?
Rada dla Adriana. Wybieraj do lutowania układy których schemat jest kompletny i są do niego wskazówki wykonawcze, w szczególności indukcyjności. Nie ma wszystkich wartości to sobie odpuść i nie pytaj, bo znów za chwile ktoś poprosi admina o wykasowanie postów
W dzisiejszych czasach książki są też w internecie np tu:
https://books.google.pl/books?id=pKc9vnu...0C&f=false

W wielu innych miejscach też są materiały podstawowe. Dzięki nowoczesnym technologiom przenośnym możesz je praktycznie czytać w każdym miejscu świata. Tylko chęci i cierpliwość jest potrzebna.
(08-09-2015 12:44)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]"O sygnałach bez całek" Frąc - ale droga, ponad 50 zł. Może ktoś Ci kupi na urodziny

OK. A czy jest tam sporo "ciekawych" wzorów ?

W październiku kupię sobie oscyloskop Big Grin
Aha. Jaki polecacie ? Najlepiej cyfrowy......

"O sygnałach bez całek" - wzorów tam za wiele nie ma. Naturalnie bez przedstawienia pewnych zależności w postaci równań się nie obejdzie, ale tym bym się nie przejmował. Parę wzorów warto znać na pamięć Smile

Co do oscyloskopu, to każdy jaki uda Ci się zdobyć pomoże w zrozumieniu elektroniki. Obecnie są w modzie cyfrowe, ale analogowy też może być. Obecnie takie z pasmem 50 MHz lub wyżej można dość tanio kupić, gdzieś od 200-300 zł ale czasami nawet i taniej.
Wszystko zależy ile chcesz wydać, bo górnej granicy to nie ma właściwie Smile
Cyfrowy ma tę zaletę, że podłączasz obwód do oscyloskopu, naciskasz AUTOSET i masz zsynchronizowany obraz. W analogowych taka opcja tylko w droższych modelach bywała.

Pozdrawiam!
Доброго времени суток всем участникам форума, Адриану нужна хорошая схема которая сразу заработает, тогда будет стимул к дальнейшему изучению ее работы. Вот схема MFJ8100 clone https://lz3nf.wordpress.com/2013/03/24/181/ , этот приемник работает сразу после сборки и был собран не однократно разными радиолюбителями. Схема рабочая на 1000000% Smile По ссылке которую я дал есть и печатная плата и маска с обозначением деталей. Указаны значения всех элементов схемы, остается дело за малым Smile собрать это все на платеSmile у меня такой приемник работает уже второй месяц. Одни положительные эмоции от его использования.
@ R0SAX Tak sobie czytam te rozważania i myśle że Adrian zaczyna nie z tej strony co trzeba. Po pierwsze odbiornik ma zasadniczo dwa lub trzy podzespoły integralnie ze sobą związane. Wzmacniacz akustyczny, obwody wejściowe plus mieszacz i heterodyna. kopiując układ jakikolwiek bez znajomości działania poszczególnych bloków nic nie wyjdzie choć taki eksperyment sie może czasem udać. Najprostszy odbiornik do zbudowania to odbiornik o bezpośrednim wzmocnieniu. Czyli wzmacniacz akustyczny, plus obwód wejściowy i detektor. Bierzemy antenę ferrytową od fal długich i średnich z jakiegoś radia, plus kondensator zmienny. Łączymy to w całość z przełącznikiem dla poszczególnych zakresów, dodajemy diodę jako detektor i podłączamy do wzmacniacza akustycznego. Banalnie proste radio! w dzień będziemy słyszeć tylko Warszawę I na długich ale w nocy całe długie i średnie fale są do dyspozycji! I to jak czysto słychać ! Owszem w duzych miastach może być problem bo śmieci elektroniczne ( smog radioelektroniczny) jest duży. ale taki odbiornik miała np. Asia. banalnie proste radyjko na UKF plus Wa-wę pierwszą. I na długich tak to właśnie działało. Adrian! Na początek weź i to powtórz! PROSTE UKŁADY nie regensy! bo to jest tak jak byś chciał uczyć się matematyki zaczynając od całek i różniczek a Tobie z całym szacunkiem potrzeba nauki " podstawowych działań w zakresie stu" ! odbiorniki o bezpośrednim wzmocnieniu ! Zacznij od tego. Potem budowa generatorów( sonda w.cz.sie kłania!) i dalej można łączyć tow całość. Ale jak Ty się wykładasz na najprostszych rzeczach to zacznij od najprostszych rzeczy. Odbiornik detektorowy plus wzmacniacz daje odbiór o bezpośrednim wzmocnieniu i TO zacznij robić na pewno się uda. Powodzenia! wierzę w Ciebie , dasz radę
(07-09-2015 11:18)SQ5KVS napisał(a): [ -> ]...
Zbudowałem pół tego odbiornika wczoraj, ale to jak w radiu Erywań - nie na bf256 tylko J310, i nie z diodą tylko z rezystorem w emiterze równolegle z kondensatorem i antenę podłączałem nie tak jak jest na schemacie (moim zdaniem tak podłączana antena może za mocno obciążyć wyjście i z generacji nici) tylko przez kondensator kilkanaście pF wprost do obwodu rezonansowego.

Wzbudzał się, i po podłączeniu do wzmacniacza m.cz. było coś słychać. Z naciskiem na coś Smile

Dziwne u mnie na J310 nie zadziałał, a na BF245B tak, ale nie działa na A i C Sad
Stron: 1 2 3 4 5 6
Przekierowanie