HomeMade

Pełna wersja: TouchTRX - sterownik radia HUSAR
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Zwiększenie pullupów (o ile są na zewnątrz) może pogorszyć pewność transmisji - szczególnie takiej szybkiej.
Ale fakt że czasami w sprzęcie fabrycznym widuję kondensatory na szynach synchronicznych.
Niekoniecznie tą drogą, można wstawić szeregowe rezystory, które z pojemnościami montażu i wejściowymi odbiorników utworzą filtr RC, spowalniający narastanie zbocza. Dodatkowo poprawią dopasowanie (zmniejszą odbicia sygnału). W nowoczesnych procesorach wydajność (szybkość) portów można ustawiać. Generalnie źródłem zakłóceń i tak są błędy wynikające z wadliwego prowadzenia sygnałów i zasilania.
Można różnych sztuk używać . Natomiast warto się zastanowić ,którym układom na szynie potrzebna jest duża prędkość zegara.
Może wyświetlaczowi jeśli na niej wisi.
Dla rejestrów I/O ,pamięci E2P oraz PLL chyba nie koniecznie.

(19-04-2014 13:23)SP9FKP napisał(a): [ -> ]Generalnie źródłem zakłóceń i tak są błędy wynikające z wadliwego prowadzenia sygnałów i zasilania.

No właśnie - a gdzie umieścić pullupy jeśli są dość długie ścieżki między "odbiornikiem" a "nadajnikiem" danych ? (w przypadku I2c jako TX uważam mastera bo głównie on wysyła)
Bliżej TX czy RX ? Smile No i czy to ma znaczenie. ?

p.s.
ostatnio miałem właśnie kłopot z pamięcią - budowany układ świrował przez właśnie zbyt szybką szynę danych I2c.

Pozdrawiam świątecznie wszystkich czytelników,sympatyków i aktywistów forum HM Smile
W załącznikach zdjęcia sterownika XmegaTFT43 zmontowanego na fabrycznych płytkach. Aktualnie pracuję nad ukończeniem oprogramowania oraz dokumentacją sterownika. Sterownik będzie można zobaczyć na spotkaniu w Burzeninie.
Witam
Taka cisza w temacie Husara i jego sterownika .
Czy są jakieś widoki na wykonanie sterownika ?

73 Krzysztof
(28-01-2015 23:26)SP5JOH napisał(a): [ -> ]Czy są jakieś widoki na wykonanie sterownika ?

Zmontowałem kilka sterowników i od strony sprzętu moduł jest gotowy do testów w radiu. Zostało mi jeszcze kilka drobnych modyfikacji oprogramowania związanych i obsługą radia posiadającego dwie częstotliwości pośrednie.
Sądzę, że w ciągu miesiąca zaczniemy praktyczne testy sterownika aby wyłapać ewentualne błędy.
Dzięki za info
Będę atakował za jakiś czas .Jak będzie coś wiadomo proszę o informację .

73 Krzysztof
Schematy montażowe dla sterownika TouchTRX.
Nie opisane elementy SMD nie są obecnie wymagane. Ich wartości zostaną określone podczas testów w radiu np. dzielnik dla sygnałów analogowych. Na druku znajdują się pola pod kondensatory do redukcji zakłóceń od interfejsów cyfrowych: TFT, I2C, RS. Można poeksperymentować z małymi wartościami rzędu kilku...kilkunasty pF.

Opisy:
107 - tantal 100uF
476 - tantal 47uF
10u - dławik 10uH
100u - dławik 100uH
Adam,
Czy TouchTRX bedzie mial mozliwosc obslugiwania dwoch niezaleznych RX?

Arek
AC2FC
Sterownik TouchTRX ma przełączaną magistralę I2C pozwalającą na podłączenie 4 modułów generatora Si570 (2*VFO + 2*BFO). To pozwala na pełną obsługę drugiego, sprzętowego odbiornika w dowolnej konfiguracji (homodyny lub z pośrednią). Planuję również oprogramować dwa dodatkowe enkodery dedykowane dla drugiego odbiornika (VFO_RX2 oraz DSP_RX2). Jeśli ktoś zechce wyposażyć oba odbiorniki w moduły DSP pojawia się problem dodatkowego kanału szeregowego. Jest to możliwe do zrobienia poprzez prosty układ logiczny komutujący komunikację pomiędzy procesorem a dwoma modułami DSP.

Z drugim odbiornikiem są jeszcze dwa inne problemy:
- zobrazowanie nastaw drugiego odbiornika;
- sprzętowe sterowanie konfiguracją drugiego odbiornika.

Zrezygnowałem z jednoczesnego wyświetlania nastaw obu odbiorników. Nawet na ekranie 4,3 cala trudno wcisnąć zobrazowanie nastaw dwóch odbiorników tak aby wartości były czytelne a klawisze wystarczająco duże do wygodnej obsługi. W tej wersji będzie podobnie jak w sterowniku do Husarka. Aby widzieć i zmieniać nastawy drugiego odbiornika trzeba aktywować je klawiszem [RX2]. Wtedy całe zobrazowanie i sterowanie jest dla drugiego odbiornika (nastawy, S-metr, obsługa DSP).

Sprzętowe sterowanie odbiornikiem wymaga drugiego zestawu rejestrów szeregowych co mocno rozbudowuje cały sterownik. Jest taki pomysł aby zrezygnować z klasycznych rejestrów na HC595 stosowanych w Husarku i zastosować układy sterowane poprzez magistralę I2C. Taki układ możemy umieścić wraz z generatorem Si570 bezpośrednio na module drugiego odbiornika i ograniczyć całe sterowanie do 4 przewodów (2 zasilanie + 2 I2C). Robię aktualnie próby z układami MCP23008. Jeśli próby wyjdą pomyślnie to sterowanie każdym modułem radia (filtry BPF, LPF, pośrednia) będzie realizowane poprzez I2C. Pozwoli to na maksymalną redukcję okablowania radia.

Najprostszym sposobem obsługi drugiego odbiornika byłby drugi sterownik z wyświetlaczem ale to już zupełnie inna półka urządzeń pod względem kosztów i rozbudowy konstrukcji.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie