HomeMade

Pełna wersja: Sprint Layout
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Jest to proste i bardzo skuteczne oprogramowanie do szybkich prac projektowych. Docenione za wschodnią granicą.

Programy są płatne, osobno za każdy moduł.
Dostępne wersje demo (bez możliwości zapisu i drukowania) oraz przeglądarki do plików w formacie splan i layout.
Wszelkie informacje na stronie Abacom
Zapatrzony na profesjonalne pakiety do projektowania obwodów drukowanych typu PICAD, Protel nie rozumiałem źródła tak dużej popularności programu Sprint Layout szczególnie za wschodnią granicą. Również w SP powstało kilka projektów w tym programie. Aby osobiście wyrobić sobie zdanie postanowiłem i ja poćwiczyć praktycznie możliwości programu i coś narysować. Tak powstała płytka filtrów Combo zaprojektowana pod Sprint Layout 5.0 kupionym w ABACOM.
Początkowe odczucia były fatalne ponieważ program nie posiada wielu typowych funkcji edycyjnych. Funkcje edycji ścieżek są bardzo ubogie, brak grupowej wymiany obudów, funkcji ciągnięcia obudowy ze ścieżkami itd. Lista tego czego ten program nie ma jest bardzo długa a mimo to polubiłem to narzędzie.
Praca pod tym programem przypomniała mi czasy kiedy płytki rysowało się kredkami na calowej siatce. To taka współczesna, elektroniczna wersja deski kreślarskiej do ręcznego rysowania druku. Ogromną zaletą programu jest prostota obsługi oraz poprawne generowanie plików do produkcji fabrycznych płytek. Program doskonale nadaje się do nauki projektowania płytek i bez problemu zaspokaja potrzeby większości projektów wykonywanych w naszym hobby.
No, dokładnie!
Do prostych układów, które projektujemy/wykonujemy, a które nie zawierają więcej niż 100-200 elementów,
SprintLayout jest nawet więcej niż OK!
Że nie ma autorutera? Powodzenia życzę temu, kto będzie chciał autoruterem zaprojektować wzmaczniacz IF z AGC albo np. PA ! Wink
Ja w pracy zawodowej używałem różnych narzędzi, ale dla home-made tylko SPlan+SprintLayout !
- kupione w ABACOM jakiś czas temu - i jestem bardzo zadowolony Smile
(27-07-2009 15:39)admin napisał(a): [ -> ]Dostępne wersje demo (bez możliwości zapisu i drukowania)

Nie mozna zapisac? Czyli po stworzeniu plytki musze wydrukować do metody zelazkowej bo inaczej praca pojdzie na marne? Czy mozna to jednak zapisac w innym programie chocby przez prtint screen ?

pozdrowienia
Artur sp2qca
Artur, niestety oficjalna wersja LayOut Demo ze strony Abacoma ma zablokowany zapis projektu, macra oraz eksport i drukowanie. To demo daje możliwość zapoznania się z programem ale nic pod tym nie można zrobić. Słyszałem, że na wschodzie popularna jest wersja "edukacyjna".
Jeśli ktoś chce projektować płytki to warto pomyśleć o zakupie pełnej wersji, cena (40EU) nawet na nasze warunki jest do przyjęcia. Płytki rysuję zawsze ręcznie bez sieci połączeń, dlatego możliwości tego programu całkowicie pokrywają moje potrzeby.
Pozdrawiam Józef
Dzięki kilku projektom wykonanym w LayOut i zamieszczonych na forum rośnie zainteresowanie tym programem. W pakiecie jest dostępny dość bogaty zestaw obudów ale trzeba mieć pewne doświadczenie aby trafnie coś wybrać. Proponuję wyselekcjonowanie z pakietu oraz własnych zasobów kilkudziesięciu najpotrzebniejszych obudów do pierwszych projektów przewlekanych.
Drugi problem to przyjęcie jakiegoś modelu nazewnictwa dla obudów, np. rezystory R200, R300, R400 (milsów), kondensatory C100x50, C200x100 itd.

Na początek proponuję umieszczać elementy bezpośrednio na projekcie druku, po ustaleniu nazw zrobimy plik HMG_LIB.zip.
W pliku kilka elementów z mojej listy, proszę o uwagi inne propozycje.
W layout dopiero zaczynam. Dodałem jeden element.
Jak zaczynałem naukę layouta to postawiłem sobie na druku kilkanaście elementów z bazy i nimi się posługiwałem edytując je pod moje potrzeby.

Ryszard, dałem większe pola i otwory z złączu. Pady proponuję dawać z obu stron druku to będzie uniwersalnie do druków 2-stronnych. Dodałem kilka elementów przydatnych w prostych projektach. Dla typowych obudów TO220, TO92 itd proponuję zachować ich nazwy.
Witam.
Czy może ktoś z kolegów wie gdzie u nas w kraju można zakupić oryginalną wersję omawianego tutaj programu Sprint Layout. Proszę o info.
Pozdrawiam
Jarek de sp6rlh
Najbliżej w Czechach lub Niemczech. A tutaj link do namiarów na dystrybutorów:
http://www.abacom-online.de/uk/html/distributors.html
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Przekierowanie