HomeMade

Pełna wersja: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
witam Leszku,
widze ze w temacie uBITx-a sie juz sporo dziejeSmile

A ja mam kilka pytan odnosnie DDS-a na AD9833 - zmontowalem wszystkie wymagane elementy (plytke zaprogramowana ktora mam od Ciebie uzupelnilem):
1. Zasilanie powinno byc 12V lub przynajmniej ok. 8V i podane na pin J14?
w ten sposob caly uklad DDS-a bedzie zasilony, tak?
2. J5 to +5V - czy stad moge zasilac jakies uklady wymagajace 5V czy tez tutaj powinno byc podane napiecie 5V np.
3. Obok J5 zdaje sie powinno byc 12V <?> - pytanie jak wyzej - podac tutaj 12V czy jest to zrodlo napiecia?
Do czego moge wykorzystac te PIN-y +5V i +12V?
4. Pod ostatnim przyciskiem z prawej jest Fout czyli stad biore zrodlo sygnalu DDS-a (VFO) do np. DCR Polyakova czy Twojego DC Transceiver'a.
5. Do czego sluzy zlacze J3? (signals) - co z tym mozna zrobic? Zapewne sa tu przewidziane dodatkowe funkcjonalnosci?
6. PIN J8 czyli Audio IN (np. wyjscie audio ze stopnia m.cz. DCR Polyakova) by moc sluchac na glosniczku.
7. PIN J10 to wyjscie do glosniczka (gniazda stereo/mono by moc sluchac na sluchawkach lub glosniczku).
8. Chcialbym wgrac najnowszy soft do Atmegi - ktore PINy sa do tego przewidziane (J1 i J2?).
9. Ktore zwory mam ze soba zewrzec zeby np. podlaczyc do Polyakova a ktore do Twojego DC Trx-a?

Zalaczam zdjecie zmontowanego DDS-a oraz programator USBasp jaki posiadam.
[attachment=16020]
[attachment=16023]

dzieki za wyjasnienia PIN-ologiiSmile

p.s. jak sie uda uruchomic tego DDS-a to nastepny krok, wsadzic go w obudowe. Potem nastepny DDS pod SI5351 do uBITx-a.
W>
Witam!

Proponuję zajrzeć do posta #86 i #87 gdzie znajduje się kilka odpowiedzi na Twoje pytania.

1. Zasilanie powinno być 12V lub przynajmniej ok. 8V i podane na pin J14?
w ten sposob caly uklad DDS-a bedzie zasilony, tak?

Zasilanie odbywa się przez J14, najlepiej oczywiście 12V choć będzie działać z nieco nższymi napięciami też. Wszystkie inne piny opisane jako 12V lub 5V to wyjścia napięcia i mogą służyć do zasilania kolejnych dołączonych do nich urządzeń, podukładów.

2. J5 to +5V - czy stad moge zasilać jakies uklady wymagajace 5V czy tez tutaj powinno byc podane napiecie 5V np.

Odpowiedź jak wyżej, własnie na J5 i J6 pojawiają się napięcia 5 i 12V, które można gdzieś dalej wykorzystać.

3. Obok J5 zdaje sie powinno być 12V <?> - pytanie jak wyzej - podac tutaj 12V czy jest to zrodlo napiecia?
Do czego moge wykorzystac te PIN-y +5V i +12V?

J5 to +5V a J6 to +12V i są to wyjścia zasilania. Fizycznie są zblokowane z innymi złączami na dole płytki więc stosując złącze piny/gniazdo można po dołączeniu prostopadłej płytki przenieść zasilanie i sygnał generatora na kolejne układy bez konieczności łączenia za pomocą kabli.

4. Pod ostatnim przyciskiem z prawej jest Fout czyli stad biore zrodlo sygnalu DDS-a (VFO) do np. DCR Polyakova czy Twojego DC Transceiver'a.

Tak, Fout to wyjście z generatora zblokowane z innymi złączami (np. zasilanie 5 i 12V) i jak pisałem można te sygnały/napięcia przenieść na prostopadłą płytkę za pomocą złącza piny/gniazdo.

5. Do czego sluzy zlacze J3? (signals) - co z tym mozna zrobic? Zapewne sa tu przewidziane dodatkowe funkcjonalnosci?

Złącze Signals to wyprowadzenia procesora do realizacji funkcji dodatkowych np. przełączanie pasm, pomiar wskazań siły sygnału itp. W momencie pierwszej publikacji nie wszystkie piny miały jakąś funkcję (mogą być wejściem lub wyjściem) ale w ostatniej wersji oprogramowania trzy piny to właśnie sterowanie przełącznikiem pasm (3 bity to 8 kombinacji a zatem można przełączać co najmniej 8 pasm)

6. PIN J8 czyli Audio IN (np. wyjscie audio ze stopnia m.cz. DCR Polyakova) by moc sluchac na glosniczku.
7. PIN J10 to wyjscie do glosniczka (gniazda stereo/mono by moc sluchac na sluchawkach lub glosniczku).

Tak, J8 to wejście wzmacniacza a J10 to jego wyjście (słuchawki, głośnik). Prawy potencjometr jest jednocześnie regulatorem głośności tego wzmacniacza. Jesli dołaczysz głośnik, to dotykając aktywnego pinu J8 usłyszysz w nim 'brum' o sile regulowanej potencjometrem.
Drugi potencjometr dołączony jest do J12 a J13 (short) łączy jego skrajny koniec do masy w razie potrzeby. Ten potencjometr (1k) może na przykład służyć do regulacji siły sygnału z anteny co się przydaje w odbiornikach klasy Polyakowa podczas odbioru nocnego kiedy niepożądane sygnały mogą zakłócić odbiór. Po użyciu zwory short (podłączenie jednej skrajni potencjometru do masy) należy antenę dołączyć do drugiego skrajnego końca potencjometru a sygnał odbierać z suwaka potencjometru (środkowy pin J12) i doprowadzić na na wejście odbiornika. Poprawa komfortu słuchania jest wtedy gwarantowana.

8. Chcialbym wgrac najnowszy soft do Atmegi - ktore PINy sa do tego przewidziane (J1 i J2?).

Tak, J1 i J2 to piny do programowania układu. Patrząc od lewej ku prawej, J1 to sygnał Reset oraz masa, J2 to sygnały MOSI, MISO, SCK. Sprawdź w dokumentacji swojego programatora jak go dołączyć do J1 i J2. Na pewno znajdziesz w dokumentacji dokładnie te same sygnały: masa, Reset (RST), MOSI, MISO, SCK.

9. Ktore zwory mam ze sobą zewrzec zeby np. podlaczyc do Polyakova a ktore do Twojego DC Trx-a?

Odpowiedź jest w #87. Nie montującużywając mnożnika ICS... połącz na J7 piny 2 i 3 oraz na J9 także 2 i 3. Patrząc na płytkę to lewe skrajne piny tych złącz. W takiej konfiguracji na Fout pojawi się sygnał z DDS-a.

Proponuję abyś przed wgraniem nowego oprogramowania sprawdził czy wszystko działa z istniejącą wersją oprogramowania. Układ, który dostałeś został przeze mnie zaprogramowany i sprawdzony jako działający więc na razie skup się na uruchomieniu całości i zapoznaniu się z funkcjonalnością układu. Jak to opanujesz (działanie wzmacniacza, dostęp do sygnału heterodyny) wtedy będziesz mógł pokusić się o wymianę oprogramowania. Jak zaczniesz wszystko zmieniać w jednym czasie to pewnie nie dojdziesz gdzie jest problem :-(

L.J.




Witam!

Kolejny etap montażu to detektor/modulator oraz filtr kwarcowy.

[attachment=16031] [attachment=16030]

Ze względu na ułatwienie w dalszym montażu na tym etapie montowałem również kilka innych elementów, do których dostęp byłby utrudniony przez obecność większych elementów (transformatory, kwarce). Zastosowane w detektorze/modulatorze diody to przewlekane diody BAT43 dobierane w parę omomierzem w jednym punkcie.
Użyte transformatory wykonane są na rdzeniach 10/5/3mm FT37-43. Wszystkie transformatory wykonane są identycznie i nawinięte tryfilarnie (trzy skręcone razem druty) drutem o średnicy 0.3mm.

[attachment=16026] [attachment=16025] [attachment=16024]

Drut został skręcony ręcznie z trzech odcinków o długości ok. 28cm. Dla tych wymiarów rdzenia udaje się nawinąć 16 zwojów ale ta ilość, jak i średnica drutu nie są krytyczne. Po nawinięciu uzwojenia należy odizolować przewody niemal od samego rdzenia. Ferryt jest izolatorem więc nie ma ryzyka, że odsłonięte druty zostaną zwarte. Uzwojenie należy zidentyfikować, najlepiej ustawiając początki i końce nad sobą jak na zdjęciu a następnie po separacji jednego z uzwojeń, dla dwóch pozostałych skręca się razem początek pierwszego z końcem drugiego. Poprawnie wykonany transformator ma przejście omowe dla oddzielnego uzwojenia i nie ma przejścia z tego uzwojenia do uzwojeń połączonych a uzwojenia połączone mają przejście pomiędzy każdym z trzech wyprowadzeń.

[attachment=16029] [attachment=16033]

W moim egzemplarzu wstawiłem kwarce na podstawkach. Kwarce dobrałem korzystając z uprzejmości zaprzyjaźnionego sklepu mierząc rezonanse z użyciem NA01 z dokładnością 10Hz.

[attachment=16032]

Ostatecznie uzyskałem charakterystykę jak na zdjęciu z pasmem przenoszenia ok. 2.2kHz oraz szerokością pasma ok. 3.3kHz na poziomie -20dB i 6.8kHz na poziomie -40dB. W paśmie przenoszenia charakterystyka jest bardzo płaska. Na zdjęciu pełny zakres pomiarowy (w osi X) to 10kHz.

[attachment=16028] [attachment=16027]

Rysunki pokazują jak mierzyć filtr kwarcowy, ja robiłem to za pomocą NA01 ale nadaje się do tego każdy analizator.

[attachment=16032]

Zbadałem też w jaki sposób pojemności w filtrze (C60, C62, C65, C69, C70) wpływają na jego szerokość. U mnie działają kondensatory o pojemności 68pF co daje ok. 2.2kHz szerokości przenoszenia ale im większa pojemność tym mniejsze pasmo i odwrotnie.
Cdn.

L.J.



Witam!

Koryguję mój poprzedni post dodając charakterystykę filtra:

[attachment=16034]

Niestety, system forum nie pozwolił mi wyedytować poprzedniego postu więc przepraszam za bałagan.

L.J.
Witam!

Następny blok funkcjonalny urządzenia to wzmacniacz sygnału pośredniej częstotliwości 11.059MHz. Ten układ, podobnie jak wzmacniacz pośredniej 45MHz, zbudowany jest lustrzanie dla sygnału nadajnika i odbiornika a kierunek wzmocnienia określa napięcie zasilania aktywujące odpowiednie tranzystory. W torze odbiornika pracują Q15, Q13 i Q11 a w torze nadajnika Q12, Q14 i Q16. Napięcia dla części nadawczej należy mierzyć kiedy urządzenie znajduje się w trybie nadawania co uzyskuje się łącząc styk T/R z napięciem 12V za pomocą opornika co najmniej 1k.

[attachment=16043]

Na tym etapie nie było żadnych niespodzianek w montażu. Oznakowania tranzystorów na płytce są prawidłowe.
Sprawdza się także drobiazgowe kontrolowanie elementów przed wlutowaniem jak i po wlutowaniu. W przypadku rezystorów sprawdzam przed wlutowaniem wartość omomierzem a po wlutowaniu połączenie styków opornika z sąsiednimi polami, do których jest on dołączony, możliwa jest też zwykle kontrola oporności zamontowanego opornika na zaciskach sąsiednich elementów z jakimi jest on połączony. W przypadku kondensatorów musi wystarczyć sprawdzenie połączenia lutów kondensatora ze stykami sąsiednich elementów z którymi jest połączony.

[attachment=16044] [attachment=16045]

Ponieważ napięcia obu wzmacniaczy podane na schemacie są bardzo prawdopodobne dla poprawnie działającego układu to wstępnie założyłem, że oba układy działają prawidłowo.
Później jednak zrobiłem dokładniejsze badanie toru wzmacniacza odbiornika i uzyskałem dla niego wzmocnienie ok. 17dB mierząc miernikiem NA01 dla małych sygnałów (napięcie testujące wejście to ok. 0.05V). Ten poziom zgadza się mniej więcej z opisem jaki można znaleźć dla uBITX-a (ok. 15dB).
Niestety, symulacja jaką wykonałem wykazała dla tego układu wzmocnienie ok. 24dB. Usiłuję na razie dojść gdzie popełniłem błąd w symulacji więc na razie wstrzymam się z pokazaniem jej wyników. Cdn.

L.J.
Witam!

Wyjaśnienie problemu symulacji nastąpiło szybciej niż przypuszczałem. Dla celów symulacji zapomniałem o oporniku 47 omów jaki działa na wyjściu wzmacniacza.

[attachment=16048] [attachment=16049]

I jakkolwiek, dalej symulacja jest bardziej 'optymistyczna' niż rzeczywiste pomiary bo dla częstotliwości ok. 11MHz wykazuje wzmocnienie ok. 18.7dB to różnica w stosunku do pomiarów w rzeczywistym układzie można uznać za dopuszczalne, tym bardziej, że aby prawidłowo wykonać pomiar układu aktywnego za pomocą NA01 musiałem użyć trzch tłumików o łącznej wartości ok. 70dB , które same mają tolerancję 1dB.

L.J.
A LTSpice pokazuje 14.8dB...
Dziwny ten Twój model. Wykres wzmocnienia dla 100MHz (bo rozumiem że 1e8 to 100MHz) pokazuje dalej 18dB co dla 2n3904 jest raczej mało realne...
Witam!

Zapewne, różnica w wyniku symulacji tkwi w założonym modelu tranzystora 2N3904. Nota katalogowa podaje dla 2N3904 częstotliwość graniczną 300MHz i widać, że wzmocnienie powyżej 50MHz zaczyna istotnie spadać. Oczywiście, nie robiłem sam modelu a skorzystałem z opisu z biblioteki qucs.
Po powrocie do domu sprawdzę jakie parametry ma ten tranzystor w modelu. Przy pierwszej symulacji różnica była tak duża w stosunku do pomiarów, że po korekcie schematu i zbliżeniu się wartości wzmocnienia do pomierzonych 17dB uznałem, że wyniki są do zaakceptowania choć jak pisałem, w dokumentacji uBITX-a pisze się o wzmocnieniu bliższym 15dB a więc podobnym do tego co wyliczył LTSpice :-(
Jak pisałem, moja metoda pomiarowa dla układu aktywnego obarczona jest maksymalnym błędem pomiarowym 3dB ze względu na niedokładności tłumików więc mając tego świadomość uważam, że zarówno pomiary jak i symulacja mimo wszystko potwierdzają poprawność działania wykonanego bloku funkcjonalnego urządzenia.

L.J.
Moja symulacja na 2N3904 plus do tego Zin i Zout.
[attachment=16050]

A jak zamiast pierwszego tranzystora wstawić mój ulubiony BFR193 to mamy ładny szerokopasmowy bufor który -3dB spadku ma pod 200MHz Smile
Witam!

Znalazłem w sieci parametry Pscpice dla tranzystora 2N3904 i zacząłem je porównywac z parametrami modelu jaki ma qucs.

[attachment=16053]

Model jaki znajduje się w qucs wydaje się być inny a nawet uproszczony bo dla wielu parametrów Pspice w qucs jest wartość zero. Pokazana lista to mniej więcej połowa wszystkich parametrów modelu jakie zawiera ten tranzystor. Zacząłem kolejno porównywać odpowiednie pola modelu i zamieniać ich wartości na te z modelu Pspice. Jednocześnie sprawdzałem czy zachodzi jakaś istotna zmiana. Taka zmiana nastąpiła przy parametrze Ne (base-emiter leakage emission coeficient). Qucs ma w modelu wartość 1.5 a Pspice 1.259. I już ta jedna różnica sprawiła, że uzyskałem taki wykres wzmocnienia:

[attachment=16052]

Jak widać wartość wzmocnienia zbliżyła się do tej z opisu uBITX-a i uzyskanej w symulacji przez Pspice. Nie zmieniałem już innych parametrów ale przypuszczam, że ich zrównanie zbliżyłoby nasze wyniki symulacji. Wydaje się, że podstawowa biblioteka qucs jest dość prosta i uboga. Niemniej, dla potrzeb montażu urządzenia wydaje się wystarczająca.

L.J.
Na marginesie.
Leszek, sprawdź na QucsStudio. Powinno być lepiej.
Polecam też Micro-Cap 12 choć filozofia budowania symulacji jest trochę trudna w początkowym okresie. Za to jest dużo przykładów dających pełne rozeznanie w możliwościach pakietu.
Witam!

Dziękuję za podpowiedzi w sprawie symulacji i symulatorów. Zawsze sobie obiecuję, że siądę kiedyś i przerobię wszystkie symulacje, które chciałbym zrobić - a mam kilka takich układów, które przeczą w praktyce moim wyobrażeniom jak powinny teoretycznie działać i zbadam dlaczego tak jest ;-)

Ale na razie chcę doprowadzić jedną sprawę do końca bo rozgrzebałem kilka projektów i żaden nie doczekał się ostatniej kropki :-(

A zatem uBITX-a ciąg dalszy. Rozgrzany ostatnim etapem, tym razem zrobiłem dwa skoki: zmontowałem drugi mieszacz i wzmacniacz pośredniej 45MHz z filtrem:

[attachment=16064]

Mieszacz zbudowany jest na dwóch transformatorach nawiniętych jak pokazałem to wcześniej a diody mieszacza to także, jak w modulatorze, BAT43 z tym, że tu działają 4 diody dobrane omomierzem metodą jednopunktową. Okazuje się, że z blistra 20 diod bardzo łatwo dobrać kwartet, parametry współczesnych elementów są bardzo powtarzalne i przy tej okazji wspominam mękę doboru 4 diod DOG52 do modulatora SSB swojej pierwszej wzbudnicy. Tu należy pamiętać o wlutowaniu diod w odpowiedniej polaryzacji.
Ponieważ napięcia na tranzystorach wzmacniaczy nadajnika i odbiornika są zbliżone i wydają się zgadzać z oczekiwaniami i wartościami dla wykonanego już stopnia dla drugiej pośredniej to nie testowałem wzmacniacza. W odbiorniku działają tranzystory QQ21, Q19 i Q17 a w nadajniku Q18, Q20 i Q22. Pomiar napięć wzmacniacza nadajnika można zrobić jak poprzednio, przełączając układ w stan nadawania za pomocą opornika co najmniej 1k dołączonego od zacisku T/R do napięcia +12V.

[attachment=16063]

W tej części zamontowany został filtr 45MHz. Otrzymałem go w prezencie od Jurka z Poznania a ponieważ nie miałem z filtrem styczności wcześniej to od razu pomierzyłem go za pomocą NA01. Filtr ma częstotliwość środkową 45MHz i pasmo 20kHz i różni się od filtru z oryginalnego uBITX-a właśnie pasmem, które wynosi w oryginale 15kHz ale ta różnica nie powinna wpływać na działanie odbiornika. Filtr dopasowany jest do toru sygnałowego za pomocą obwodów LC (C64, C67=22pF i L13, L14=720uH). Konstruktor przewidział również możliwość dołączenia dodatkowych kondensatorów korekcyjnych C61, C62 ale prawdopodobnie nie było konieczności ich użycia - nie są również zamontowane choć druk zawiera dla nich pady. Cewki L13 i L14 wykonane są z czerwonych rdzeni Amidon 10/5/3mm i mają po 12 zwojów nawiniętych drutem 0.6mm. Drut jest dość gruby ale pozwala na solidne usztywnienie cewki na płytce.

[attachment=16062]

Wykonany tor wzmacniacza pierwszej pośredniej, z tranzystorami smd, wydawał się być najtrudniejszy do montażu z dwóch powodów. Ma największą gęstość ułożenia elementów oraz zawiera niewielki błąd projektowy, który zauważyłem dopiero podczas montażu. Podczas kojarzenia obudowy do tranzystora smd BFR92, zaufałem automatycznemu doborowi przez program Kickad i okazało się, że albo zakupiłem za 'duże' tranzystory albo dopasowany footprint jest nieco za mały. Niemniej udaje się, prawie bez problemów, wlutować tranzystory i pozostałe elementy trzymając się jak zwykle zasady, że montaż należy zaczynać od najmniejszych elementów (tranzystorów) a kończyć na elementach największych. elementach przewlekanych, transformatorach i cewkach.
Do zakończenia budowy odbiornika został pierwszy mieszacz i filtr wejściowy a więc elementy dość łatwe w montażu więc nabieram pewności, że uda mi się całość montażu doprowadzić do końca ;-) C.d.n.

L.J.
Witam

Kolejny etap budowy urządzenia to pierwszy mieszacz i wejściowy filtr dolnoprzepustowy odbiornika.

[attachment=16069]

Przy odbiorze, sygnał z anteny trafia na filtr dolnoprzepustowy L17-20, C82-C86 o częstotliwości granicznej ok. 33MHz a następnie mieszany jest z częstotliwością pierwszej heterodyny w znanym już mieszaczu na diodach BAT34. Sygnał z mieszacza doprowadzony jest do wzmacniacza pierwszej pośredniej na tranzystorach Q21, Q19, Q17, opisanym w poprzednim kroku a dalej trafia na filtr 45MHz pierwszej pośredniej.
W czasie nadawania SSB, sygnał ze wzmacniacza nadajnika na tranzystorach Q18,Q20 i Q22, poprzez filtr dolnoprzepustowy (L15, L16, C79) dla drugiej harmonicznej sygnału 45MHz, doprowadzony jest do mieszacza a następnie, poprzez filtr dolnoprzepustowy L17-20, C82-C86 wyprowadzony jest na łączówkę J25 - Tx skąd przewodem ekranowanym doprowadzony zostanie do wzmacniacza nadajnika znajdującego się na oddzielnej płytce.
Tu na uwagę zasługuje wspomniany filtr dolnoprzepustowy dla drugiej harmonicznej sygnału 45MHz oraz na system formowania sygnału Cw. Sygnał Cw powstaje w tym stopniu wprost na częstotliwości pracy urządzenia w taki sposób, że na łączówkę J22, (wejście Het2), zamiast częstotliwości pierwszej heterodyny, powyżej 48MHz, doprowadza się wprost żądaną częstotliwość Cw , na przykład 3.5005MHz lub 14.023MHz a sam mieszacz zostaje rozrównoważony stałym potencjałem (+5V) na styku J21 (Cw) sygnałem kluczowania. Tłumienie nośnej w przerwach sygnału Cw zależeć będzie prawdopodobnie od zrównoważenia mieszacza.

[attachment=16067]

Na tym etapie nie ma żadnych 'niespodzianek' z montażem ale przypominam stale o niezwłocznej kontroli poprawności wlutowania elementu oraz o konieczności lutowania elementów od najmniejszego do największego.

[attachment=16068]

Transformatory mieszacza zostały opisane wcześniej (uzwojenie trifilarne ok. 16 zwojów na rdzeniu FT37-43 (10/5/3mm). Cewki L15 i L16 a także L117-L20 uzwojone są na rdzeniach Amidon, 10/5/3mm - w kolorze czerwonym i mają po 7 zwojów nawiniętych drutem 0.6mm a uzwojenie zajmuje ok. 1/3 obwodu rdzenia.
C.d.n.

L.J.

Witam!

Przedostatni blok funkcjonalny na płytce to zespół przełączników filtrów dolnoprzepustowych nadajnika. Filtry te działają pomiędzy wyjściem nadajnika a gniazdem anteny.

[attachment=16071]

Zespół filtrów nadajnika zawiera cztery filtry działające od ok. 4MHz do 33MHz. Filtr o najwyższej częstotliwości granicznej włączony jest na stałe w tor sygnałowy a pozostałe filtry dołączane są w razie pracy na odpowiednim paśmie. O włączeniu odpowiedniego filtra decyduje stan skojarzonego z nim przekaźnika (K3, K4 lub K5) sterowanego przez właściwy tranzystor oraz sygnał +5V na jednym z pinów złącza J13 - Band. Sprawdzenie pracy przełączników (przekaźników) odbywa się kiedy układ działa jako nadajnik (+5V na styku J2 - T/R) przez dołączenie jednego z pinów złącza J13 - Band, do napięcia 12V.Skojarzony z tym pinem przekaźnik powinien zostać uruchomiony włączając w tor .

[attachment=16072]

Układ montuje się bez problemów z tym, że przekaźniki należy zamontować oczywiście jako ostatnie.

[attachment=16070]

C.d.n.

L.J.
Witam!

Ostatnim elementem montowanym na płytce są filtry dolnoprzepustowe nadajnika.

[attachment=16074]

W torze wyjściowym nadajnika działają cztery filtry dolnoprzepustowe. Jeden z nich, o częstotliwości granicznej ok. 33MHz, zbudowany z cewek L1-L3 i pojemności C12-C16, włączony jest w tor nadajnika na stałe i filtruje sygnał podczas nadawania w pasmach 21, 24 i 28MHz. kolejny filtr, zbudowany z cewek L10-L12 oraz pojemności C47-50 ma częstotliwość graniczną około 20MHz i działa dla pasm od 14 do 18MHz. Filtr na elementach L7-L9 oraz C42-C45 ma częstotliwość graniczną około 11MHz i działa dla pasma 7MHz i 10MHz a ostatni z filtrów, na elementach L4-L6 oraz C33-C36 ma częstotliwość graniczną ok. 6.5MHz i działa wyłącznie dla pasma 3.5MHz. W oryginalnym układzie nie przewidziano pasma 1.8MHz.
Postanowiłem zmodyfikować nieco częstotliwości pracy filtrów przez zmianę indukcyjności w taki sposób aby obniżyć częstotliwość pracy najniższego filtru tak, aby tłumił również trzecią harmoniczną sygnału 1.8MHz (5.4MHz i wyżej) co pozwoli również na obsługę tego pasma a pozostałe filtry zmodyfikowałem w sposób mniej istotny.

[attachment=16073]

Montaż tej części nie nastręcza problemów i jak zwykle należy zacząć od wlutowania najmniejszych elementów - w tym wypadku - pojemności.

[attachment=16075]

Ostatecznie cewki L10-L12 mają ok. 0.4uH a filtr częstotliwość graniczną ok. 20MHz , cewki L7-L9 mają po ok. 0.55uH a częstotliwość graniczą ok. 12MHz a cewki L4-L6 mają po 2.2uH a filtr częstotliwość graniczną ok. 4MHz.
Wszystkie cewki filtrów nawinięte są drutem DNE 0.6mm na czerwonych rdzeniach Amidon 12/7/4mm i mają odpowiednio: L1-L3 po 6 zwojów zwój obok zwoju, L4-L6 mają po 19 zwojów ułożonych na mniej więcej 2/3 obwodu rdzenia, L7-L9 mają 9 zwojów ułożonych na połowie obwodu rdzenia a L10-L12 mają po 7 zwojów ułożonych zwój obok zwoju.
C.d.n.

L.J.
Witam!

Na koniec procedury montażu zamieszczam małe podsumowanie wyprowadzeń na głównej płytce układu.

[attachment=16076]

Układ wyprowadzeń i sygnalizacji jest niemal identyczny jak w uBITX więc prawdopodobnie możliwe jest zastosowanie panela sterującego z rozwiązania oryginalnego a nawet użycie najnowszego rozwiązania z ekranem dotykowym.

Ja na razie kończę oprogramowanie panela sterującego z generatorem Si5351 i muszę przyznać, że nie idzie to bez problemów. Na początek, przez nieuwagę, zrobiłem jakieś zwarcie na płytce układu sterującego i wszystko zamarło. Po niewielkich poszukiwaniach okazało się, że mikrokontroler, zamiast pobierać jak zwykle kilka mA, pobiera ok. 250mA i oczywiście grzeje się jak kaloryfer. Muszę wymienić ten układ, na szczęście mam jeszcze jeden chip smd ale perspektywa dodatkowego zajęcia opóźni proces testowania urządzenia. Nie mam też pewności co z samym generatorem Si5351 :-(, mam nadzieję, że choć tego nie zepsułem.

Ale ponieważ montaż dobiegł do końca i większość z bloków funkcjonalnych działała samodzielnie podczas montażu to liczę, że całość uda się uruchomić z lepszym lub gorszym skutkiem. W związku z tym, mogę w tej chwili, z czystym sumieniem, zaproponować chętnym kolegom płytki uBITX-a, mam też jeszcze kilka płytek do panela sterującego. Wszystkie dane na temat ceny płytek do obu rozwiązań można znaleźć w postach #84 i #106.
Jak pisałem, montaż uBITX-a nie jest łatwy. Ja zmontowałem ten układ za pomocą lutownicy transformatorowej ze specjalnym grotem precyzyjnym, z pomocą pęsety, omomierza/voltomierza z tonową sygnalizacją zwarcia, oscyloskopem do 20MHz, zasilaczem z regulacją prądu zwarcia oraz analizatorem NA01.
Proszę więc kolegów, którzy wcześniej już wyrażali chęć nabycia płytek o ponowne przeanalizowanie i ponowienie informacji, że dalej są zainteresowani płytkami.
C.d.n.

L.J.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Przekierowanie