HomeMade

Pełna wersja: BPF, LPF - SP2JJH modyfikacje SQ4AVS
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Współczynnik wypełnienia może wynosić 25% lub 50% w zależności od konkretnego schematu. Jeśli ma 25% to mamy typowy patent Tayloya, jeśli 50% to jest to już coś innego.
Zapytałem, bo właściwości obu sygnałów różnią się od siebie.
Rosjanie dość dużo na ten temat dyskutowali np:
Сравнил смесители на КР590КН8 при управлении импульсами длительностью 1/2 и 1/4 периода. Чувствительность одинаковая, подавление НБП примерно равное,
При 1/4 разбаланс постоянных напряжений на выходе ключей, из-за детектирования сигнала управления, поступающего на вход через ёмкость затвор-сток, получился в 2,5 раза больший. Разность этих напряжений выводила УНЧ из рабочего режима. Также на верхней рабочей частоте - 120мГЦ неустойчиво работал формирователь четырёхфазного сигнала гетеродина. Поэтому я остановился на смесителе, управляемом квадратурными импульсами длительностью 1/2 периода. В качестве ключей испытывал КР590КН8 и четыре двухзатворных полевых транзистора КП350Б. Схемы во вложении
W innym miejscu piszą o różnicy w wytłumieniu drugiej wstęgi wynikającej tylko z różnicy szerokości impulsu.
Różnica wytłumienia wstęgi spowodowana jest nie tyle szerokością impulsu ile zaprzestaniem zachowania między nimi zależności fazowych -90 stopni. W typowych układach na przerzutnikach typu D uzyskuje się 50 procent a w opisywanych w literaturze rosyjskojęzcznej 25 procent wynika z wewnętrznej logiki zastosowanego multipleksera (np. fst3253 zamiast fst3125). Różnice w czułości są niewielkie. Na zachodzie od wielu lat za jedną z najlepszych z przebadanych konfiguracji uważa się szybkie serie 7474 (lvc i alvc) plus klucze z rodziny 74auc(lvcc)2g53 , Rosjanie po kilku latach dochodzą do tych samych wniosków. Postaram się wieczorem wrzucić wzór pcb takiego odbiornika którego używam od kilku lat na tych układach. Zreszto zupełnie przy okazji podawania parametrów czasami wychodzą pewne dziwactwa, chodzi konkretnie o podany przez Ciebie wzór odbiornika a konkretnie dobroć, gdyby tak podawać dobroć odbiorników z filtrem kwarcowym czy zwykłych homodyn to też dobrocie szły by w tysiące.
Różnica w szerokości impulsu jest istotna, gdyż przy tej samej technologii ten sam błąd powstający podczas przełączania odniesiony do dwa razy szerszego impulsu jest względnie mniejszy - dzięki temu uzyskuje się większą precyzję przesunięcia fazy.
Ostre dyskusje Rosjanie toczyli na te tematy już kilka lat temu jeszcze przed powstaniem ich najbardziej znanych konstrukcji homodynowych.
Jest oczywiste że wzorce czerpią z zachodu - wystarczy popatrzeć na temat o SDR1000 i inne podobne.
Cały problem polega jednak na tym, że zachodnie konstrukcje są bardzo trudne do skopiowania dla wielu kolegów bo elementy a szczególnie płytki są najczęściej niedostępne.
Rosjanie przerabiają to na "niższą technologię" czasem ulepszając co nieco przy okazji i takie konstrukcje stają się powtarzalne i dostępne dla szerokich mas - również dla nas. Z tego względu warto zaglądać często na ich strony i podawać linki.
Jeśli chodzi o podawaną dobroć to rzeczywiście jest tak jak piszesz - podają wypadkową dobroć przeliczeniową systemu, która nic nie ma wspólnego z dobrocią obwodów rezonansowych.
Wrzuć swoje schematy - przydadzą się wielu kolegom, tylko chyba ten temat nie jest zbyt odpowiedni, bo dotyczy obwodów wejściowych.
Aby nie przedłużać tej dygresji nie w temacie proponuję tu podać link do miejsca gdzie umieścisz te schematy i płytki. Najlepszym miejscem chyba będzie jakiś temat o SDRach.
Henryku żeby nie było wątpliwości poza dwoma konstrukcjami zawsze używam układów z wypełnieniem 1/2 na 74
w jednym odbiorniku i trx-ie użyłem fst3253 też na 74 z wypełnieniem 1/2 ale fst 3253 zrobił z tego 1/4 ;-)
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie