Wytłumienie nośnej, choć ważne nie dyskwalifikuje osiągniętych przez Was rezultatów. Zważ, że dla poziomu 100W tłumienie 40dB to poziom rzędu 10 mW, do pominięcia nawet w łączności z korespondentem zza rogu ulicy i specyfikowany dla większości urządzeń fabrycznych. Zatem poprawienie tego o 10 czy 20 dB takim nakładem środków moim zdaniem jest nieuzasadnione, nie biorąc pod uwagę innych wspomnianych wcześniej korzyści. Myślę, że warto spojrzeć jak zrobili to inni, mierząc się z regulacjami FCC, że przywołam tu rozwiązania zastosowane w Flex-1500.
Tayloe, jako taki teoretycznie nie powinien w ogóle generować nośnej z uwagi na 4-krotnie wyższą częstotliwość taktowania. To, że jest inaczej wynika z niedoskonałości formowania sygnałów sterujących i wewnętrznej logiki multipleksera ale to już inny temat i nie miejsce na jego rozwijanie.
Kibicuję rozwojowi projektu i czekam na kolejne wpisy.
06-06-2026, 20:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-06-2026, 12:45 przez SP9LVZ.)
Piotrze, nie wiem skąd bierzesz takie informacje, bo chyba nie z naszych opisów Jokera.
Nasza poprawa wytłumienie nośnej to nie jest 10-20dB jak piszesz.
Niewielkim nakładem sił i środków uzyskaliśmy poprawę z pierwotnych rezultatów 30-40dBc do poziomu 95dBc. To oznacza poprawę o ponad 50dB!
W samym Tayloe po zrównoważeniu potencjometrami podnosimy dodatkowo o 30dB, a filtrem kwarcowym dodatkowo o 25dB.. wielokrotnie to już opisywaliśmy.
Praca nad takim rezultatem była dla nas samą przyjemnością. Przy okazji nauczyliśmy się wytwarzać i operować sygnałami LSB i USB w domenie cyfrowej na niskiej częstotliwości pośredniej. W warunkach amatorskich hybryda jest łatwiejsza do realizacji niż korekty DC zrównoważenia Tayloe sterowane z mikroprocesora.
Wyciek nośnej bierze się z niezrównoważenia DC kluczy, a wypływa na to wiele czynników. Nie tylko sam układ kluczy (nieliniowość, pojemności,..), ale również elementy podłączone do wejść i wyjść kluczy.
Tłumienie 40dBc w klasycznym układzie Tayloe to bardzo dobry rezultat, po sporych nakładach pracy przy doborze elementów wokół kluczy. W układzie hybrydowym mamy ponad 90dBc bez doboru elementów.
Niski poziom „przeciętny” 30dBc to 100mW przy mocy 100W outp., jest to poziom sygnałów niepożądanych które słychać nie tylko na 100m.
Zobacz moje filmy opisujące Jokera, na jednym z nich fragment QSO które trwało ponad 30 minut z Andrzejem pracującym cały czas z mocą 300mW, odbierałem go na Jokerze na S9. Odległość między nami 50km, uwzględniając propagacje NVIS jest to 200-400 km drogi dla sygnału.
Moc 100mW w tych warunkach było by słychać na S7-8.
Dodając układ hybrydy w torze nadajnika zapominamy raz na zawsze w Jokerze o wytłumieniu nośnej i lustrzanki, możemy zająć się spokojnie innymi tematami.
Modulator Tayloe (CBT3253) taktujemy taką częstotliwością na jakiej jest tworzony sygnał SSB z uwzględnieniem przesunięcia o wartość offset. W naszym przypadku LO 10,682 MHz (offset +18kHz) co daje nam utworzony sygnał SSB na 10,7MHz. Nie ma tu żadnego taktowania czterokrotnie wyższą częstotliwością.
Klucze są zawsze taktowane częstotliwością „roboczą”, sygnały są demodulowane i modulowane wokół DC (z ewentualnym uwzględnieniem offset). Offset to inaczej niska częstotliwość pośrednia.
Dwa sygnały LO kwadraturowe I/Q wytwarzamy w Si5351. Układ CBT3253 posiada wewnętrzny dekoder, który samoczynnie przekształca dwa sygnały zegarowe I/Q na aktywację odpowiednio klucza 1, 2, 3 i 4 z częstotliwością taktowania.
Nie używamy licznika Johnsona, ale mamy w menu serwisowym możliwość wygenerowania jednego sygnału LO x 4, gdyby ktoś potrzebował.
Pełny zakres opcji dla Si5351 w menu serwisowym (wszystkie z offset +18kHz dla TX):
- układ sterownia klasyczny sygnały LO I/Q clk0+clk,
- sygnały LO I/Q z dla p.cz. 10,7 MHz,
- wersja pojedynczy sygnał LO x 4.
Nie robimy Jokera jako kopię innych projektów, od początku staramy się wnieść własne możliwe do wprowadzenia rozwiązania ale z możliwością indywidualnego podejścia do konstrukcji.
Rzecz jasna, nie zamierzam nikogo odwodzić od wdrażania dodatkowych nakładow na poprawę tego czy innego parametru. Dalsza poprawę tłumienia uzyskać można wstawiając kwarcowy filtr zaporowy na nośną :-).
A na poważnie, to Wasze niepodważalne prawo zrobić i publikować co tylko przyjdzie Wam do głowy i nic mi do tego! Powodzenia!
07-06-2026, 14:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-06-2026, 14:45 przez SP9LVZ.)
Wątek jest dyskusją do projektu, więc dyskutujemy, wyjaśniamy.
Słuchamy propozycji kolegów testujących Jokera, analizujących funkcjonalność. Większość z nich została uwzględniona w obecnej konfiguracji Jokera. Są osoby, które wprowadzają własne ciekawe modyfikacje modułów.
Pewną pomocą dla Kolegów składających Jokera mogą okazać się pliki wygenerowane przez wtyczkę Interactive Html BOM. Wprawdzie płytki Jokera zawierają stosunkowo niewiele elementów, ale moim zdaniem posługując się plikami ibom łatwiej jest zapanować nad procesem zamawiania i kompletowania elementów oraz samego montażu.
Montując TRXa, który na 2 płytach zawiera ponad 1300 elementów bez tej pomocy miałbym mocno pod górkę.
Mała uwaga: same pliki ibom nie ulegają modyfikacji, zmodyfikowane dane zapisywane są w cache przeglądarki. Dlatego zachęcam do korzystania z funkcji export/import.
Łukasz, Warszawa - FT991, TRX Brass (w budowie), Joker SDR (w głowie) i trochę chińszczyzny dla smaku.
Łukaszu, świetne jest to narzędzie, poza listą elementów pokazuje również miejsce ich montażu, połączenia ścieżek,
dopasowuje widok, wszystko jest intuicyjne, czytelne, przejrzyste. Dodałem te pliki do katalogu z resztą materiałów.
08-06-2026, 9:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-06-2026, 9:58 przez SP5LU.)
Istnieje jeszcze jeden przydatny program - OpenBoardView. W uproszczony sposób pokazuje płytkę z elementami oraz połączenia padów tworzących jedną sieć. W połączeniu z przeglądarką dokumentów Evince wyszukuje wybrany komponent na schemacie PDF - jest to przydatne zwłaszcza w serwisie.
Nawiasem mówiąc IBom i OBV pokazują jak ważne jest nazywanie połaczeń (nets) w projekcie - to jest coś, o co jako serwisant zawsze walczę w QRL-u z działem destrukcyjno-niedorozwojowym ;D.
Łukasz, Warszawa - FT991, TRX Brass (w budowie), Joker SDR (w głowie) i trochę chińszczyzny dla smaku.
Witam! Gratuluję projektu! Czy jest możliwość zapoznania się z kompletnym schematem ideowym Jokera. Szukałem, no...niestety nie mogłem go zlokalizować...
Pozdrawiam sp9wfh
Świetny pomysł z tym opisem dostępu do ustawień Jokera przez interfejs szeregowy. Od razu oczyma wyobraźni ujrzałem swojego hipotetycznego przenośnego Jokera wsadzonego w bazową stację dokującą z milionem gałek i przycisków (kto próbował sprawnie obsługiwać FT991 i widział działanie CatKnobz, ten wie o co chodzi). Niestety albo trzeba wpiąć się takim sterownikiem w USB, albo kombinować z lutowaniem drutów do chipa ESP32, bo o ile dobrze widzę GPIO33-37 są w T-Display S3 niewykorzystane i pewnie można je skonfigurować jako UART.
Łukasz, Warszawa - FT991, TRX Brass (w budowie), Joker SDR (w głowie) i trochę chińszczyzny dla smaku.
To prawda, istnieją teraz ciekawe rozwinięcia projektu. Nie zastanawiałem się jeszcze nad sprzętową częścią przystawki,
wstępnie chodził mi po głowie RPi z zestawem GPIO pracujący jako host i łączony po prostu kablem USB z Jokerem.
Zbyszek SP9JRL testując port szeregowy znalazł błąd przy zapisie częstotliwości do VFO-A i VFO-B, jest to już naprawione.
Numer wersji Joker 2.2 nie został zmieniony, ale poprawiony plik ma dzisiejszą datę utworzenia, warto to sobie zaktualizować.
Uzupełnione są również dokumenty w różnych formatach z komendami, gdzie oprócz opisu funkcji, jest także sposób jej użycia.