Koleżankom i Kolegom Radioamatorom, Krótkofalowcom,
Konstruktorom i Waszym Rodzinom – w tych trudnych czasach –
Zdrowych, Spokojnych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz
Szczęśliwego Nowego Roku

Życzy Zespół Home Made


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Literatura
admin Offline
Administrator
*****

Liczba postów: 91
Dołączył: 01-02-2009
Post: #1
Literatura
Literatura w naszym hobby


Załączone pliki Miniatury
İmage
16-06-2009 19:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #2
RE: Literatura
OK, w czasach kiedy wydaje się, że cała wiedzę można znaleźć w sieci, czytanie książek wydaje się staromodne... Ja jednak - doceniając w pełni wynalazek komputera i pożytki z tego płynące - bez niektórych pozycji papierowych nie potrafię się obejść...Shy Są to (kolejność nieprzypadkowa):

1. Wes Hayward W7ZOI, Rick Campbell KK7B, Bob Larkin W7PUA, "Experimental Methods in RF Design", ARRL 2003
İmage
Ta książka to "biblia" konstruktora-amatora urządzeń radiowych. Napisana przystępnym językiem, doskonale opisuje wszystkie podstawy, które są niezbędne dla każdego, kto zajmuje się układami radiowymi. Mnóstwo wiedzy praktycznej, popartej - tam gdzie to konieczne! - odpowiednią dawką teorii. W zasadzie można by nie czytać innych... (OK, może jeszcze wcześniej trzeba przeczytać Horowitz'a Smile)
Ksiązka jest w języku angielskim, do kupienia w amazon.com i ARRL.

2. Paul Horowitz, Winfield Hill, "Sztuka elektroniki" cz.1, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 2006 (wydanie ósme)
İmage
Ta pozycja ma polskie (niezłe!) tłumaczenie i wprowadza w podstawy elektroniki - czyli to wszystko, bez czego nie można dalej pójść, jeśli chce się rozumieć działanie elementów i układów elektronicznych. W polskim wydaniu książka została podzielona na dwie części - dla mnie najbardziej wartościowa jest część 1.

3. ARRL Handbook 2007.
İmage
A w zasadzie dowolne nowsze wydanie (powiedzmy: z ostatnich 5 lat) - jako "bryk" w przypadku potrzeby encyklopedycznej wiedzy z zakresu, który może interesować każdego krótkofalowca - nie tylko konstruktora. Co prawda jest to przedstawione z punktu widzenia "zza wielkiej wody" Wink, ale prawa fizyki, czy wiedza radiotechniczna jest wszędzie taka sama! Jako dodatkowy bonus dostajemy zawsze mnóstwo praktycznych rozwiązań układowych/sprzętowych/antenowych/itd. które można wykorzystać wprost, albo traktować jako natchnienie do własnych pomysłów.

4. Piotr Górecki, "Wzmacniacze operacyjne", Wydawnictwo BTC, 2004.
İmage
Pana Piotra Góreckiego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać - dla przypomnienia Wink: redaktor naczelny "EdW", pisma które od lat ciągle z przyjemnością czytam Rolleyes Jego książka jest swoistym podręcznikiem - ale napisanym z punktu widzenia praktyka, który wzorów teoretycznych używa wtedy, gdy rzeczywiście trzeba coś policzyć, a nie dla samej idei chwalenia się, że je zna! Big Grin Po przeczytaniu tej książki, o wzmacniaczach operacyjnych będziecie wiedzieli wszystko - co jest wam potrzebne do amatorskiego konstruowania układów (chociaż niektórym inżynierom też można by ją polecić Wink)

5. Rothamels Antennenbuch, DARC Verlag Baunatal (12. aktualisierte Auflage)
İmage
To z kolei "biblia" konstrukcji antenowych. Chyba każda antena, którą macie zamiar wykonać jest tutaj opisana! Ba, wytłumaczone jest jak działa! Niestety - po niemiecku... Confused Ale każdy, kto umie czytać rysunki techniczne i ma dostep do słownika technicznego niemiecko-polskiego, a najlepiej... ma kolegę znającego niemiecki Big Grin - da sobie radę!

And last but not least Smile:
6. Zdzisław Bieńkowski SP6LB, Poradnik Ultrakrótkofalowca, WKiŁ, 1987
İmage
Ja co prawda ultrakrótkofalowcem nigdy nie byłem (no, może poza łącznościami via SR6G Wink) i raczej już nie będę - sięgam do tego podręcznika dosyć często, mimo, że rzecz jest już raczej leciwa. Jednak zasób wiedzy tu zawartej jest tak duży, że znakomita większość jest wciąż aktualna.
Zresztą: "radio to wymyślono już dosyć dawno temu i ty raczej już nic nowego nie wymyślisz", jak mawia jeden z moich znamienitych Kolegów Huh
No, może nie do końca się z nim zgadzam, ale też się tym zbytnio nie przejmuję Smile

Oczywiście niektóre z tych pozycji są dostępne w tłumaczeniach (np. rosyjskich) oraz w sieci - w postaci plików pdf czy skanów.

POLECAM!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-10-2010 13:06 przez 3Z6AEF.)
17-01-2010 4:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #3
RE: Literatura
tylko dodając na wszelki wypadek - "Poradnik UKF-owca" jest LEGALNIE !!!
dostepny w sieci.
Najlatwiej zaczac od linku na http://www.pk-ukf.org.pl
a dokladnie tu:

http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/main.html

pozdrowienia
Artur sp2qca
17-01-2010 9:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2GOW Offline
Andrzej
**

Liczba postów: 52
Dołączył: 24-06-2009
Post: #4
RE: Literatura
Poszukuję tekstu PN-EN 55020:2007. Jeśli ktoś posiada w/wym., proszę o kontakt na Prywatne wiadomości.
26-01-2010 12:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #5
RE: Literatura
Oprócz książek, z których dla mnie najważniejsze przedstawiłem w poście powyżej (na początku wątku), godne polecenia są również niektóre czasopisma. Wielu ze starszych Kolegów pamięta artykuły z kultowego miesięcznika „Radioamator i Krótkofalowiec” (potem „Radioelektronik”) takich autorów jak J Węglewski SP5WW, R.Girulski SP5QQ, W. Chojnacki SP5QU, G.P. Kaniut SP9RG czy Z. Szpakowski SP5AHY – oczywiście nie zdołam wymienić tu wszystkich znakomitych autorów! Również czechosłowackie „Amaterske Radio” czy radzieckie „РАДИО” miało swoich gorących zwolenników (niektóre roczniki przechowuję do tej pory: artykuły o konstrukcjach Drozdowa RA3AO czy Kudriawcewa UW3DI nadal są pełne ciekawych pomysłów). Idea

W dzisiejszych czasach czasopism jest jak na lekarstwo... Wszystko (czyżby?) można znaleźć w Sieci, więc na papierze pojawiają się tylko "zajawki" - ze wskazaniem stron www, gdzie jest pełna informacja. I to jest chyba generalna tendencja: rynek czasopism kurczy się,
a za kilka(naście) lat zapewne wszystko będziemy mieli wyłącznie elektronicznie... Undecided

Mimo to (a może właśnie dlatego!) niektóre z czasopism ciągle prenumeruję, inne czytuję regularnie a jeszcze inne kupuję sporadycznie (Empik) – jeśli jest coś naprawdę ciekawego! Shy Najważniejsze z rodzimych to (moim zdaniem):

İmage 1. Świat Radio
Wydawane jest od 1995 roku – najpierw jako część „Od Radio do Audio” - potem jako samodzielny miesięcznik. Jest to obecnie chyba jedyne czasopismo mające zasięg ogólnokrajowy, traktujące o sprawach radia – zarówno krótkofalarstwa jak i CB czy ogólnie pojętej radiotechniki. Oczywiście mnie najbardziej interesują artykuły techniczne – chociaż z przyjemnością czytam również pozostałe Rolleyes
Można dyskutować nad jakością czy poziomem tych artykułów, ale zawsze wtedy mówię: dlaczego Ty nie opublikujesz swojego? Redakcja jest otwarta na współpracę, a wielu z Kolegów ma naprawdę interesujące osiągnięcia, którymi mogłoby się podzielić... I wcale nie musi to być jakieś super opracowanie – często liczy się przedstawienie idei czy pomysłu!
Na pokreślenie zasługuje fakt, że „ŚR” jest dostępny w prenumeracie dla członków PZK w obniżonej cenie Smile

İmage 2. Elektronika dla Wszystkich
To nie jest stricte pismo radiowe, ale „ogólno-elektroniczne” - przy czym tematy radiotechniczne pojawiają się dosyć często. Redakcja kładzie nacisk na dydaktykę i praktyczną znajomość elektroniki – stąd większość artykułów jest pisana prostym, zrozumiałym językiem, tak by nawet kilkunastoletni, początkujący amator zrozumiał i praktycznie przećwiczył poruszane zagadnienia. I właśnie za to najbardziej cenię to pismo: niezmiernie praktyczne podejście do (często trudnych) tematów! Jeśli masz niekiedy kłopoty ze zrozumieniem jak działa urządzenie, to tutaj znajdziesz jasne, klarowne wytłumaczenie. EdW jest takim odpowiednikiem „Sztuki elektroniki” Horowitza w świecie czasopism :-)

İmage 3. Elektronika Praktyczna
OK – to już jest zupełnie odległe od radiotechniki – tematy radiowe pojawiają się raczej rzadko... Ten miesięcznik przeznaczony jest dla pasjonatów elektroniki w ogóle – nie tylko radioamatorów.
Czytam je regularnie, żeby być (w miarę) na bieżąco z najnowszymi trendami w elektronice – szczególnie mikroprocesorowej...

Z czasopism anglojęzycznych najważniejsze dla mnie są:

İmage 4. QEX
QEX ukazuje się co dwa miesiące, a jest wydawany przez ARRL. W podtytule ma:
"A Forum for Communications Experimenters", czyli przeznaczony jest dla "praktykujących" konstruktorów-amatorów. Artykuły są zawsze dobrze opracowane, pisane przystępnym językiem (no, może poza nieco zbyt teoretycznymi artykułami o technice antenowej - ale te po prostu pomijam ;-) ). Zawsze na końcu artykułu podawana jest mnogość przypisów i odnośników dla chcących pogłębić wiedzę w omawianym temacie.
Pismo ukazuje się od dawna (najpierw jako broszura „z powielacza”), ja czytuję je od kilku lat (wcześniejsze wydania można znaleźć w sieci) i w zasadzie w każdym numerze jest jeden czy dwa artykuły, które uznaję za ciekawe. Prenumerata jest dość droga - taniej jest oczywiście przy dłuższym okresie oraz są zniżki dla członków ARRL.

İmage 5. RadCom
Miesięcznik ten rozprowadzany jest wśród członków RSGB w ramach składki członkowskiej. To w nim ukazały się m.in. pierwsze opisy CDG2000 czy PIC-a-STAR. Znakomitym działem jest „TT” (Technical Topics) prowadzony od lat przez Pata Hawkera, G3VA. Ukazują się tam ciekawe idee, nowe pomysły konstrukcyjne i rozwiązania układowe. Drugim interesującym działem jest „In Practice”, gdzie prezentowane są proste, praktyczne rozwiązania problemów, na które natyka się krótkofalowec w codzennej praktyce.
Niestety, nie jestem (jeszcze?) członkiem RSGB, ale dzięki uprzejmości Kolegów, którzy od lat należą do tego stowarzyszenia, mam czasem dostęp do tego naprawdę ciekawego miesięcznika - doprawdy jest czego pozazdrościć członkom RSGB...

Z niemieckich czasopism (mimo, że z powodu niedoskonałej znajomości języka Goethe'go, czytuję je sporadycznie) godne polecenia są:

İmage 6. Funkamateur
Tu również znajdziemy co miesiąc jakiś ciekawy artykuł techniczny, chociaż bardzo dużą część pisma zajmują strony z reklamami. Spółka wydająca czasopismo zajmuje się również sprzedażą wielu książek o tematyce radiowej i elektronicznej, jak również prowadzi sklep wysyłkowy, gdzie można dostać najpotrzebniejsze artykuły do konstrukcji radiowych i zestawy (kity), chociaż ceny nie sa niskie... Pismo dostępne jest również w Polsce, w EMPIK-ach, cena ok. 20 zł.

İmage 7. CQ DL
Miesięcznik niemieckich krótkofalowców, dostarczany w ramach składki członkowskiej DARC. Artykułów technicznych jest może nieco mniej, niż w innych czasopismach (więcej tu wiadomości organizacyjnych i klubowych - jak w rodzimym „Krótkofalowcu Polskim”), ale zdarzają się też konstruktorskie „rodzynki”:-) Warto choćby regularnie przegladać, żeby nie przegapić jakiegoś ciekawego pomysłu.

Podany przeze mnie wybór jest oczywiście dalece niepełny! Na pewno Koledzy zdołają przytoczyć inne czasopisma warte chociażby przejrzenia – ja chciałem tylko zasygnalizować niektóre z tych czytanych przeze mnie. W „Świat Radio” jest dział „Digest”, gdzie przedstawiane są najciekawsze artykuły z prasy zagranicznej. Jeśli czytujesz jakiś radiotechniczny periodyk i znajdziesz ciekawe opracowanie – zachęcam do dzielenia się tą wiedzą! Zwykle jest tak, że z powodu umów z redakcjami, artykuły te nie mogą ukazywać się wcześniej w internecie – dlatego każda wzmianka jest bardzo cenna Idea
Oczywiście nie wolno naruszać praw autorskich i np. publikować bez pozwolenia pełnych skanów całego artykułu, ale wolno korzystać z prawa do cytatu i pokazać interesujący schemat z krótkim przedstawieniem zagadnienia "własnymi słowami" Smile
Nie do pominięcia jest też aspekt ekonomiczny – jednoczesna prenumerata wielu czasopism jest droga i niewielu indywidualnych radioamatorów może sobie na to pozwolić. Dlatego też należy korzystać np. z zasobów bibliotek publicznych (tak, istnieją jeszcze!) czy organizacji: np. każdy Oddział Terenowy PZK dostaje co miesiąc „Świat Radio” i „CQ DL”, często też kluby prenumerują wybrane specjalistyczne czasopisma.
Wiele periodyków („QST”, „CQ DL”, „RadCom”, „OK-QRP”) rozprowadzanych jest tylko wśród członków organizacji - niektórzy z Kolegów otrzymują je w ramach składek i na pewno nie odmówią możliwości przejrzenia wybranych, interesujących artykułów!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-10-2010 11:46 przez 3Z6AEF.)
02-10-2010 12:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 819
Dołączył: 29-08-2009
Post: #6
RE: Literatura
(02-10-2010 12:45)3z6aef napisał(a):  np. każdy Oddział Terenowy PZK dostaje co miesiąc[....]„CQ DL”,
Serio? My nie dostajemy.(cqdl) - zaskoczyłeś mnie

MAc
mrn
03-10-2010 17:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6ADE Offline
Radjoamator.
****

Liczba postów: 539
Dołączył: 05-04-2010
Post: #7
RE: Literatura
2. Paul Horowitz, Winfield Hill, "Sztuka elektroniki" cz.1, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 2006 (wydanie ósme)

Tak - ta pozycja również przypadła mi do gustu i polecam cz. 1 i 2 !

tylko na FM UKF -> Just True Sound Hi-Fi Smile
03-10-2010 20:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP8RHP Offline
Robert
***

Liczba postów: 189
Dołączył: 18-09-2009
Post: #8
RE: Literatura
Bardzo duzy wybór , nie potrzeba znajmomosci jezyka rosyjskiego( chociaz jest to wskazane), obecnie jest 192 strony i mozna dla siebie cos znalezc , a jest wiele ciekawych rzeczy.
http://www.cqham.ru/forum/showthread.php?t=10453
Pozdrawiam de Robert VY 73!!!.
04-11-2010 17:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5OXJ Offline
Jacek
*

Liczba postów: 31
Dołączył: 01-02-2009
Post: #9
RE: Literatura
Handbook F6BCU co prawda po francusku,
ale można popatrzeć.
Mozna pobrać bezpłatnie z
http://communaute.onlineradio.fr/files/file/


73! Jacek SP5OXJ.
27-06-2011 9:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #10
RE: Literatura
Kilkakrotnie tu na Forum przywoływano tę publikację: "ABC krótkofalowca" autorstwa Krzysztofa Słomczyńskiego, SP5HS. Książka była wydawana przez Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, a moich zbiorach mam pierwsze wydania:

İmage İmage İmage

- wydanie 1. z 1976/1977 roku - nakład 15200 egz.
- wydanie 1. z 1978 roku - dodruk z klisz, nakład 10110 egz.
- wydanie 2. z 1980 roku - nakład 30195 egz.

Trzecie wydanie (1988 r. - nakład 15000 egz.) dostępne jest w wersji elektronicznej (plik pdf 65MB) na portalu PZK.

W sumie: ponad 70 tys. nakładu! Exclamation

Jasne, że obecnie wiele z informacji zawartych w tej książce jest zdezaktualizowanych - ale wszystko, co dotyczy podstaw krótkofalarstwa, jest nadal aktualne! Oczywiście - czasy się zmieniły i obecnie taka publikacja musiałaby wyglądać zupełnie inaczej... Dodgy
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2011 16:45 przez 3Z6AEF.)
11-07-2011 15:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości