Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zdobyć TRX SDR ?
max7 Offline


Liczba postów: 2
Dołączył: 02-12-2010
Post: #1
Jak zdobyć TRX SDR ?
Witam !!! Od pewnego czasu śledzę wontek SDR , bardzo mnie to zaciekawiło
super sprawa ale niestety dla tych co coś potrafią , a co z tymi co nie bardzo wiedzą jak się trzyma lutownicę ? Przynajmniej jest tak w moim przypadku , hi.
Bardzo chciałbym się czymś takim pobawić , ale niestety sam sobie z tym nie poradzę , nie mam umiejętności elektronicznych , a lutownicę używam w ostateczności . Morze ktoś z kolegów ma działający i chciałby się go pozbyć ,
to chętnie odkupię , albo potrafi poskładać i uruchomić .
Co do pracy na pasmach to znak jest (jedynka) od 10 lat , sprzęt był ale się rozleciał ze starości , a na nowy niema funduszy no i pomyślałem że SDR byłby alternatywą . Komputer jest , antena jeszcze wisi (delta) to czemu nie .
Pozdrawiam wszystkich , i oby tak dalej !!!!
02-12-2010 13:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5TAA Offline
Witek
****

Liczba postów: 281
Dołączył: 24-03-2009
Post: #2
RE: Jak zdobyć TRX SDR ?
...mógłbym ci pomóc ale.... jaki jest twój znak?...
Witek sp5taa.
02-12-2010 14:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
max7 Offline


Liczba postów: 2
Dołączył: 02-12-2010
Post: #3
RE: Jak zdobyć TRX SDR ?
Bardzo przepraszam że zapomniałem podać , mój znak to SQ8HBM .
Rozumiem że chętnych do pomocy brak ?????
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-12-2010 21:14 przez max7.)
02-12-2010 15:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
GREG Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 18-11-2010
Post: #4
RE: Jak zdobyć TRX SDR ?
Witam,
Dołączam się do poprzednika, jak zdobyć tanim kosztem TRX lub RX SDR?

Pozdrawiam
Grzegorz SQ7LQI
05-12-2010 23:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCI Offline
Piotr
**

Liczba postów: 69
Dołączył: 20-06-2009
Post: #5
RE: Jak zdobyć TRX SDR ?
Witam serdecznie

w AVT jest komplet PCB do sdr,trzeba sobie podsumować koszt części , zobaczyć ile wstępnie wyjdzie, myślę że koszt SDR PCB+elementy to wydatek około 200 PLN , jak się nie ma żadnych zapasów w domu, oczywiście bez syntezy, należy tez pamiętać, że nie na każdym komputerze osiągnie się dobre rezultaty, ale tutaj niech się Rafał wypowie.

SDR to jest SMD, można zobaczyć coś z konstrukcji DDJ , Taurus na początek, niekoniecznie na 80 metrów ,ale na inne pasma startuje bez problemu.


Pozdrawiam Piotr SP5FCI
06-12-2010 18:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #6
RE: Jak zdobyć TRX SDR ?
Piotrze jest tak jak mówisz z cenami. W kompie najważniejsza jest karta dźwiękowa i procesorr minimum 1GHz ale obecnie to nie problem..
06-12-2010 18:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HM_DIPOL Offline
Heniek
***

Liczba postów: 172
Dołączył: 27-04-2010
Post: #7
RE: Jak zdobyć TRX SDR ?
Piotrze, pytanie dotyczyło SDR-ów, nie wiedziałem, że jest wersja Taurus-SDR.
Na początku zdecydowanie odradzam moduły na elementach SMD, brak doświadczenia, narzędzi i wiedzy na temat elementów, same kłototy.
Zacznijcie od jednego z odbiorników SDR wg. YU1LM, proste druki, łatwy montaż na elementach przewlekanych i zawsze to działa. Wielu kolegów zaczynało przygodę z SDRami właśnie od tych konstrukcji. Jak Ci się spodoba to dolej masz TRX-a Avalę.
06-12-2010 18:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #8
RE: Jak zdobyć TRX SDR ?
Też zastanawiam się nad złożeniem jakiegoś prostego urządzenia SDR, nie mam jednak zbyt wielkiego doświadczenia w tym temacie. Żeby nie zaczynać nowego wątku, wypowiem się tutaj. W moim przypadku co prawda lutowanie nie stanowi problemu, kilka urządzeń już złożyłem, jednak stopnia dużego zaawansowania także nie osiągnąłem. Do tej pory złożyłem kilka transceiverów (Taurus, Libra, Bartki) z racji braku licencji uruchamiając je na poziomie RX (TX co najwyżej wstępnie, na sztucznym obciążeniu). Do tego jakieś odbiorniki radiofoniczne FM z przemianą częstotliwości, proste AM o bezpośrednim wzmocnieniu, reakcyjnaki na lampach itp. Smile

Co do sprzętu, to poza lutownicą transformatorową i standardowymi multimetrami posiadam w tej chwili:
1) Miernik indukcyjności (najniższy zakres pomiarowy - 2mH)
2) Miernik pojemności pozwalający na pomiary z dokładnością do 0,1 pF na najniższym zakresie.
3) Kilka prostych liczników częstotliwości na PIC, pracujących gdzieś do 30 MHz.
4) Stary, jednokanałowy polski oscyloskop KR-7010

W moim "junk box'ie" uzbierało się trochę różnych elementów, głównie lampy i stare polskie półprzewodniki, ale nie tylko, więc jest spora szansa, że nie będę musiał nabywać wszystkich części od postaw.

A więc jeśli chodzi o moje wymagania:
1) Transceiver, a nie odbiornik. To znaczy i tak uruchomię najpierw część odbiorczą, ale już po zrobieniu licencji chciałbym mieć urządzenie gotowe do pracy/dalszego montażu, abym nie musiał zaczynać nowego projektu od podstaw. QRP najzupełniej wystarczy.
2) Montaż przewlekany, jeśli już mają być jakieś elementy SMD, to w niewielkich ilościach (transformatorówka...).
3) Niech urządzenie nie będzie zbyt skomplikowane, coś o porównywalnej skali trudności do Antka/Bartka/Taurusa. Nie chcę się porywać na projekt pokroju Cataliny. Wink
5) Miło byłoby, gdyby płytka była gdzieś dostępna w handlu, bez potrzeby wytrawiania jej samodzielnie - to zawsze zaoszczędziłoby mi trochę czasu.

BTW jak wygląda kwestia filtrów pasmowych w tego typu urządzeniach? Urządzenie wielopasmowe jest łatwiej czy trudniej zrobić metodą tradycyjną? Można liczyć na przyzwoity odbiór sąsiednich pasm broadcastingowych, w tym DRM?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-01-2012 14:28 przez SQ9RZI.)
01-01-2012 14:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5NWU Offline
SQ5NWU
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 27-03-2010
Post: #9
RE: Jak zdobyć TRX SDR ?
Witam
Ja polecam dwie konstrukcje: avala
http://yu1lm.qrpradio.com/AVALA-01%20AND...-YU1LM.pdf
a także wątki na naszym forum i
http://cqham.ru/trx84_88.htm kolegi 4z5ky.
plusem avali jest duże wsparcie i opisy jak wykonać także po polsku.
Płytkę można wykonać lub zamówić, daj znać jakbyś potrzebował.
Wielopasmowe urządzenie zdecydowanie jest łatwiej (moim zdaniem) wykonać w wersji SDR. Odbiornik to płytka podstawowa + synteza (popularny kit http://sdr-kits.net/QRP2000_Description.html koszt ~ 150zł). I odbierasz wszystko co jest w twoim zasięgu czyli do 30 (50mhz) bez potrzeby filtrów BPF (ogólnie są zalecane ale bez nich tez jest bardzo ładne audio). Nadajnik to potrzeba dołożenia dodatkowych filtrów LPF.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-01-2012 14:56 przez SQ5NWU.)
01-01-2012 14:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #10
RE: Jak zdobyć TRX SDR ?
Oczywiście rozumiem, że w przypadku wykonania modułu z filtrami BPF nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w razie potrzeby szybko je odłączyć i odbierać normalnie? Dla przykładu wykonujemy komplet filtrów dla pasm amatorskich, a chcąc słuchać audycji nadawanych na pasmach broadcastingowych, po prostu je wyłączamy. Istnieje jakaś prosta do wykonania automatyka, która włączałaby określone filtry w zależności od aktualnej częstotliwości generowanej przez układ syntezy, tudzież uniemożliwiała przypadkowe nadawanie poza pasmem amatorskim?

Jak rozumiem właściwy sygnał SSB/CW jest syntezowany cyfrowo, po stronie komputera. Czy w związku z tym można liczyć na to, że jeśli pewnego dnia pojawi się cyfrowy system nadawania dźwięku, przeznaczony do pracy na amatorskich pasmach KF, to będzie go można w prosty sposób zaimplementować poprzez instalację odpowiedniego oprogramowania na komputerze? Co z AM? Można próbować nadawać w tej modulacji z transceivera SDR?
01-01-2012 16:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości