HomeMade
Jak zdobyć TRX SDR ? - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Urządzenia i oprogramowanie SDR (/forum-68.html)
+--- Wątek: Jak zdobyć TRX SDR ? (/thread-629.html)

Strony: 1 2


Jak zdobyć TRX SDR ? - max7 - 02-12-2010 13:22

Witam !!! Od pewnego czasu śledzę wontek SDR , bardzo mnie to zaciekawiło
super sprawa ale niestety dla tych co coś potrafią , a co z tymi co nie bardzo wiedzą jak się trzyma lutownicę ? Przynajmniej jest tak w moim przypadku , hi.
Bardzo chciałbym się czymś takim pobawić , ale niestety sam sobie z tym nie poradzę , nie mam umiejętności elektronicznych , a lutownicę używam w ostateczności . Morze ktoś z kolegów ma działający i chciałby się go pozbyć ,
to chętnie odkupię , albo potrafi poskładać i uruchomić .
Co do pracy na pasmach to znak jest (jedynka) od 10 lat , sprzęt był ale się rozleciał ze starości , a na nowy niema funduszy no i pomyślałem że SDR byłby alternatywą . Komputer jest , antena jeszcze wisi (delta) to czemu nie .
Pozdrawiam wszystkich , i oby tak dalej !!!!


RE: Jak zdobyć TRX SDR ? - SP5TAA - 02-12-2010 14:33

...mógłbym ci pomóc ale.... jaki jest twój znak?...
Witek sp5taa.


RE: Jak zdobyć TRX SDR ? - max7 - 02-12-2010 15:00

Bardzo przepraszam że zapomniałem podać , mój znak to SQ8HBM .
Rozumiem że chętnych do pomocy brak ?????


RE: Jak zdobyć TRX SDR ? - GREG - 05-12-2010 23:49

Witam,
Dołączam się do poprzednika, jak zdobyć tanim kosztem TRX lub RX SDR?

Pozdrawiam
Grzegorz SQ7LQI


RE: Jak zdobyć TRX SDR ? - SP5FCI - 06-12-2010 18:04

Witam serdecznie

w AVT jest komplet PCB do sdr,trzeba sobie podsumować koszt części , zobaczyć ile wstępnie wyjdzie, myślę że koszt SDR PCB+elementy to wydatek około 200 PLN , jak się nie ma żadnych zapasów w domu, oczywiście bez syntezy, należy tez pamiętać, że nie na każdym komputerze osiągnie się dobre rezultaty, ale tutaj niech się Rafał wypowie.

SDR to jest SMD, można zobaczyć coś z konstrukcji DDJ , Taurus na początek, niekoniecznie na 80 metrów ,ale na inne pasma startuje bez problemu.


Pozdrawiam Piotr SP5FCI


RE: Jak zdobyć TRX SDR ? - SQ4AVS - 06-12-2010 18:30

Piotrze jest tak jak mówisz z cenami. W kompie najważniejsza jest karta dźwiękowa i procesorr minimum 1GHz ale obecnie to nie problem..


RE: Jak zdobyć TRX SDR ? - HM_DIPOL - 06-12-2010 18:31

Piotrze, pytanie dotyczyło SDR-ów, nie wiedziałem, że jest wersja Taurus-SDR.
Na początku zdecydowanie odradzam moduły na elementach SMD, brak doświadczenia, narzędzi i wiedzy na temat elementów, same kłototy.
Zacznijcie od jednego z odbiorników SDR wg. YU1LM, proste druki, łatwy montaż na elementach przewlekanych i zawsze to działa. Wielu kolegów zaczynało przygodę z SDRami właśnie od tych konstrukcji. Jak Ci się spodoba to dolej masz TRX-a Avalę.


RE: Jak zdobyć TRX SDR ? - SQ9RZI - 01-01-2012 14:28

Też zastanawiam się nad złożeniem jakiegoś prostego urządzenia SDR, nie mam jednak zbyt wielkiego doświadczenia w tym temacie. Żeby nie zaczynać nowego wątku, wypowiem się tutaj. W moim przypadku co prawda lutowanie nie stanowi problemu, kilka urządzeń już złożyłem, jednak stopnia dużego zaawansowania także nie osiągnąłem. Do tej pory złożyłem kilka transceiverów (Taurus, Libra, Bartki) z racji braku licencji uruchamiając je na poziomie RX (TX co najwyżej wstępnie, na sztucznym obciążeniu). Do tego jakieś odbiorniki radiofoniczne FM z przemianą częstotliwości, proste AM o bezpośrednim wzmocnieniu, reakcyjnaki na lampach itp. Smile

Co do sprzętu, to poza lutownicą transformatorową i standardowymi multimetrami posiadam w tej chwili:
1) Miernik indukcyjności (najniższy zakres pomiarowy - 2mH)
2) Miernik pojemności pozwalający na pomiary z dokładnością do 0,1 pF na najniższym zakresie.
3) Kilka prostych liczników częstotliwości na PIC, pracujących gdzieś do 30 MHz.
4) Stary, jednokanałowy polski oscyloskop KR-7010

W moim "junk box'ie" uzbierało się trochę różnych elementów, głównie lampy i stare polskie półprzewodniki, ale nie tylko, więc jest spora szansa, że nie będę musiał nabywać wszystkich części od postaw.

A więc jeśli chodzi o moje wymagania:
1) Transceiver, a nie odbiornik. To znaczy i tak uruchomię najpierw część odbiorczą, ale już po zrobieniu licencji chciałbym mieć urządzenie gotowe do pracy/dalszego montażu, abym nie musiał zaczynać nowego projektu od podstaw. QRP najzupełniej wystarczy.
2) Montaż przewlekany, jeśli już mają być jakieś elementy SMD, to w niewielkich ilościach (transformatorówka...).
3) Niech urządzenie nie będzie zbyt skomplikowane, coś o porównywalnej skali trudności do Antka/Bartka/Taurusa. Nie chcę się porywać na projekt pokroju Cataliny. Wink
5) Miło byłoby, gdyby płytka była gdzieś dostępna w handlu, bez potrzeby wytrawiania jej samodzielnie - to zawsze zaoszczędziłoby mi trochę czasu.

BTW jak wygląda kwestia filtrów pasmowych w tego typu urządzeniach? Urządzenie wielopasmowe jest łatwiej czy trudniej zrobić metodą tradycyjną? Można liczyć na przyzwoity odbiór sąsiednich pasm broadcastingowych, w tym DRM?


RE: Jak zdobyć TRX SDR ? - SQ5NWU - 01-01-2012 14:55

Witam
Ja polecam dwie konstrukcje: avala
http://yu1lm.qrpradio.com/AVALA-01%20AND%20ADTRX2-YU1LM.pdf
a także wątki na naszym forum i
http://cqham.ru/trx84_88.htm kolegi 4z5ky.
plusem avali jest duże wsparcie i opisy jak wykonać także po polsku.
Płytkę można wykonać lub zamówić, daj znać jakbyś potrzebował.
Wielopasmowe urządzenie zdecydowanie jest łatwiej (moim zdaniem) wykonać w wersji SDR. Odbiornik to płytka podstawowa + synteza (popularny kit http://sdr-kits.net/QRP2000_Description.html koszt ~ 150zł). I odbierasz wszystko co jest w twoim zasięgu czyli do 30 (50mhz) bez potrzeby filtrów BPF (ogólnie są zalecane ale bez nich tez jest bardzo ładne audio). Nadajnik to potrzeba dołożenia dodatkowych filtrów LPF.


RE: Jak zdobyć TRX SDR ? - SQ9RZI - 01-01-2012 16:34

Oczywiście rozumiem, że w przypadku wykonania modułu z filtrami BPF nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w razie potrzeby szybko je odłączyć i odbierać normalnie? Dla przykładu wykonujemy komplet filtrów dla pasm amatorskich, a chcąc słuchać audycji nadawanych na pasmach broadcastingowych, po prostu je wyłączamy. Istnieje jakaś prosta do wykonania automatyka, która włączałaby określone filtry w zależności od aktualnej częstotliwości generowanej przez układ syntezy, tudzież uniemożliwiała przypadkowe nadawanie poza pasmem amatorskim?

Jak rozumiem właściwy sygnał SSB/CW jest syntezowany cyfrowo, po stronie komputera. Czy w związku z tym można liczyć na to, że jeśli pewnego dnia pojawi się cyfrowy system nadawania dźwięku, przeznaczony do pracy na amatorskich pasmach KF, to będzie go można w prosty sposób zaimplementować poprzez instalację odpowiedniego oprogramowania na komputerze? Co z AM? Można próbować nadawać w tej modulacji z transceivera SDR?