Jak widac powyzej do pelni sukcesu i zadowolenia troszke brakuje, ale jak dotad wykonywane MY2010 posiadaly czulosc 0,4-0,6uV, wieksza uwage zwracalem na stabilna prace ukladu niz na "zylowanie wzmocnienia za wszelka cene".
Na wejsciu dodaje szerokopasmowy wzmacniacz 9dB o dozej dynamice i czulosc wzrasta do satysfakcjonujacego poziomu, a wzmocnienie na pasmach 14-28MHz wyrownuje sie, na 7MHZ i na 3,5 MHz i tak trzeba stosowac tlumik :-).
Kolejna wazna sprawa to dopasowanie, jesli chcemy uniknac problemow ze wzbudzaniem sie Mosfetow na wejsciu, Mosfeta w nadajniku, a docelowo nie miec problemow z driverem to nalezy zadbac aby oprocz wlasciwego pasma przepuszczania kazdy BPF mial jak najlepsze dopasowanie do 50 ohm.
Strojac obwody na VNA regulujemy wzajemne polozenie cewek oraz "krecimy" trymerkami, kontrolujac na premian charakterystyke filtru i parametry Z(ohm), Xs oraz SWR.
Osiagniete wyniki w tym przypadku maja sie nastepujaco:
I jak widac efekt jest zadawalajacy, choc w kilku przypadkach widzimy ze poswiecajacv jeszcze troszke czasu mozna by co nieco poprawic co zapewne dalo by nam pdbicie o kolejne 1..2 dB :-).
Konczac ten temat chcialbym zwrocic uwage na takie drobiazgi jak:
zastosowane strzxykawki to 2 ml produkcji Polfa z niebieskimi tloczkami
( z niebieskimi sa o 0,5mm wiekszej srednicy niz te z bialymi HI)
stosujac druty nawojowe nalezy zwrocic uwage na srednice ( maks. zblizone do opisu), uwazac na nawojowke w podwojnej emalii!!!
Wartosci kondensatorow stosowac jak w opisie .
trymery:
dla pasma:
1,8 - 10-60pF
3,5 - 10-60pF
7, 10, 14,18 - 7-40pF
21.24.28 - 5-20pF
jesli w czasie strojenia okaze sie ze ktorys z obwodow nie chce zmiescic nam sie w zalozonym pasmie nie kobinujemy z pojemnosciami .. dowijamy lub odwijamy jeden zw. z danej cewki.
Jesli beda jakies pytania jak zwykle ... bardzo chetnie odpowiem
vy 73!
SQ8Z
ehh mialem "skladac sterownik do AD9951" a czuje sie sprowokowany HI
Robert,
Z kwarcami do filtrow to jest tak jak juz kiedys pisalem jedno zrodlo nieco mniejsze rozrzuty freq, za to to wysoki RL -0,4 do -0,9 - efekt tlumienie w pasmie -4 do -5dB :-(.
Zrodlo drugie mniejszy RL -0,18 do -0,4 za to freq kwarcow ciagnie sie na przestrzeni 2,5 khZ !!!! Po przebraniu np. 200 sztuk mamy takie grupki z ktorych ciezko wybrac te o +/-20Hz roznicy, fakt ze jeden komplet bedzie 8.864 a inny komplet 8.867 nie ma znaczenia, aby tylko w komplecie bylo rowno i niski RL , wtedy to juz spokojnie, powolutku... i nie ma cudu tlumienie w pasmie 2,5dB a samo pasmo i stromosc zboczy sam wiesz ze o.k. :-).
Co do przemierzenia i opisania kazdego kompletu to luzik :-), najwiecej czasu zajmuje to "lepienie obudowy".
Dlatego kusi taka mysl ze na te PCB ktore sa juz u kolegow to konsekwentnie trzeba dokonczyc dziela stara metoda, natomiast warto pomyslec o takim przetworzeniu PCB aby...:-) ....zmiescic tam filtry o nieco innym ksztalcie i wymiarach... zastosowac np. jakies miniaturowe puszeczki ekranujace ...ale gotowe!!! Myslalem tez o daniu mozliwosci budowania filtru na PCB tak jak w wersjach poprzednich do SMD CW Wlacznie. Czyli wybor albo kwarce i C w PCB i pozniej sobie zaekranowac, albo wlozyc gotowy filtr bo tez beda tam wlasciwe "dziurki: HI!.
Podobny dylemat mam z PCB do filtrow BPF 50/50 ohm, przetestowane na wszystkie pasma, zadna filozofia, parametry nieco lepsze niz pokazane w watku o innym trx, ale.... kwestia przelaczania... i tak jak przyslowiowy pies do jerza przymierzam aby PCB zaprojektowac w taki sposob ( godzac sie ze zwiekszonymi jej wymiarami) aby kazdy mogl na tej PCB albo wstawic sobie przekazniczki, albo zalutowac przyzwoite PIN diody (BA592).
Te obwody 50/50 zamierzam wstawic przed Norton amplifier, a przy nadawaniu dodatkowo beda filtrowac sygnal moze miedzy driver a PA. napewno nie bedzie gorzej.
Stosujac taniego DDS naglosnione przez Rafala szumy fazowe w konkretnych przypadkach daja sie we znaki na niektorych pasmach ( bliskie radiofonie 7xxx MHz nie sa na tym pasmie slyszane ale buduja jazgotliwe tlo) dodatkowe obwody znacznie je oslabiaja.
Drugie BFO, lepszy noth ( cos przegspilem?) , drugi filtr, miejsce na uklad zasilania mieszacza ( na dzis wisi pod PCB), byc moze wzmacniacz mikrofonowy ( moze z SSm 2166 :-), byc moze audio na glosnik z dodatkowego TDA2003, oderzniecie BPF -> to na 100%.. i stad pomysl na zmiane PCB.
Co do 6m czyli magic band :-), po pierwsze mam sentyment ale zrobilem tam tylko niecale 100DXCC, druga sprawa chodzilo o okreslenie czy MY sobie z tym pasmem poradzi ( bo tez pojaiwaly sie gdzieniegdzie bajki ze nie ma szans).
Docelowo i tak 50MHz to bedzie oddzielny jeden z juz wykonanych MY.
Nawet nie wiem jak obecnie wygladaj przepisy , ale o ile pamietam koledzy bez CW maja dostep do 3,5 ; 28 i oczywiscie 50MHz ...jesli to nadal obowiazuje to dla takiego kolegi MY staje sie ciekawszym rozwiazaniem.
I na koniec ten uklad czyli UT0IS 2010 z drobnymi poprawkami doprowadze do konca czyli do anteny z moca 20---50W.
Mam nadzieje ze w miedzyczasie pojawi sie tez alternatywa ktora z prostego DDS'a zrobi nam prawdziwe VFO ( kolega juz nad tym pracuje).
I dopiero kiedy sie uruchomie i zaczne czasem odzywac na pasmie... wezme sie za przedstawione pomysly.
Gdyby tak sie zlozylo ze dolaczy do tej zabawy ktos komu po prostu "bedzie sie chcialo" to mamy szanse nie tylko na kolejna moze bardziej polska wersje MY :-), ale na polce czeka zapomniany i niedoceniony DC7 :-), udalo mi sie uzyskac blogoslawienstwo autora i tez chcialbym z kolei Francuzowi pokazac ze "POLAK POTRAFI" czego tak Tobie jak i wszyskim i na koncu sobie zycze...
vy 73!
SQ8Z