:-)
witaj Robert ,a teraz po kolei:
odnosze wrazenie ze powoli, mozemy "wyprzedzic" kolegow zza wschodniej granicy :-), oni walcza teraz z dopasowaniem filtrow ( ja to zostawilem do pozniej, czyli do momentu kiedy bede robil PCB pod "wypasionego" MY takiego z dwiema wstegami, filtrami SSB ( szeroki i waski) oraz CW) , a nadal widze maja nie rozwiazany problem z BPF popatrzcie tu:
http://www.cqham.ru/forum/showthread.php...07&page=92
przedstawione wykresy dla poszczegolnych pasm wskazuja na uzycie ferrytow odpowiadajacych materialom F2001, na 1,8 ; 3,5 jest podbicie kilka dB, w srodku okolo "0" a od 21MHz w gore tragedia czyli tlumienie kilka dB -> to wlasnie efekt "padajacego" ( zle zasilanego 4053 :-( na gornych freq.).
Co do filtrow , trzeba by pomyslec ... o ile beda chetni, jak pisalem juz wczesniej aby zrobic zestaw filtrow ( w zalozeniu np 8kwarcow SSB, 8 kwarcow CW, 4 kwarce szumowy) musimy miec 20 kwarcow o +/- 20Hz, z Q wyrazona pomiarem RL na VNA < 0.32.
i nie byloby problemu gdyby nie fakt ze aby wybrac taka 20'tke trzeba przewalic 200szt. Aby uzysk byl maksymalnie dozy trzeba by bylo kupic np. 2000 kwarcow, wszystkie przebrac i pomierzyc , z takiej ilosci z kazdych 200sztuk wspomnianych wczesniej bedzie 5...6 X20 :-).
Usilowalem dogadac sie z hurtownikiem i wziac na W/Z 1000 sztuk zaklepujac sobie mozliwosc oddania po przebraniu 400 , niestety nie poszli na to :-(. Mamy dwa wyjscia, pisze mamy o ile beda zainteresowani... albo zrobic zbiorke kasy np 10 zainteresowanych i zakupic takie 2000 , a komitet przemierzy i sprawiedliwie rozdzieli, albo dlubac kazdy na wlasna reke odpuszczajac z osiagnietych parametrow wykonanych filtrow.
Mnie udalo sie zrobic 20 kompletow filtrow ( z zakupionych 400 sztuk) z czego 6 kompletow mialy tlumienie w pasmie o 1,5 dB mniejsze niz AVERS 4 komplety byly jak Avers, a 10 o 1,5 ..2 dB gorsze.Pozostale po przebraniu odliczajac piloty to 100 sztuk z ktorymi nie wiadomo co zrobic HI!!! Moze pozostana jako ew. zapasowe piloty do konca swiata i o jeden dzien...
Wykonujac kilka MY jednoczesnie dostrzegam te niewielka ale zmiane... a moze to sila sugestii HI!
Korzystajac z okazji pozwole sobie dorzucic drobne spostrzezenia powstale przy uruchamianiu BPF na drugiej dodatkowej PCB ( na glownej miesci sie tylko 6 pasm) jesli nie chcemy miec problemow z obwodami na gorne pasma to na glownej PCB umieszczamy kolejno 28 , 24 , 21 , 18 , 14 , 7 MHz i to w w takim ulozeniu aby gorne pasma mialy najkrotsza droge do kondensatora wejsciowego C1, pasma 3,5 i 1,8 MHz montujemy na drugiej PCB , dbajac pozniej aby szczegolnie polaczenie sciezki sygnalowej od strony trx'a bylo max short!!! O ile na dodatkowej PCB obwody na 18MHz jeszcze dawaly sie zestroic prawidlowo o tyle im wyzej tym gorzej, A uruchamiane przezemnie 50 MHz okazalo sie niewykonalne! Dopiero zastosowanie powyzszej metody umozliwilo uzyskanie wlasciwych rezultatow.
Ach zapomnialem dodac to co w sumie jest oczywiste, ale nie zawsze bierzemy pod uwage, otoz elementy SMD z zasady obarczone sa wszystkim co zle ( pasozytnicze rezonanse, pojemnosci, indukcyjnosci etc) w znacznie mniejszym stopniu niz klasyczne przewlekane. Z moich "praktyk" ( i przeciez nie tylko z moich) jasno wynika ze w przypadku stosowania SMD mamy zdecydowanie wieksza powtarzalnosc i mniej klopotow z uruchomieniem naszych zabawek.
Na trzech ostatnich MY2010 zastosowalem rezystory minimelf niskoszumne 1%, nie zastanawiajac sie gdzie to konieczne a gdzie nieistotne ( po prostu wszystkie R) i efekt moze nie zwala z krzesla ale radio szumi mniej :-), choc trudno ocenic czy wydane kilkanascie pln wiecej rekompensuje te roznice HI!
pozdrawiam i biore sie do uruchomienia DDS'a na AD9951 aby uslyszec wreszcie te magiczna roznice w odsluchu :-).
vy 73!
sq8z