AR-303 demontaż ?

AR-303 demontaż ?
Potrzebuje wsparcia kolegów, którzy rozbierali rotor telewizyjny AR-303. Odkręciłem wszystko co się da, zdjąłem z osi głównej zawleczkę Segera, moduł przekładni poluzował się ale nie chce się dać wyjąć. Na zdjęciu poniżej widać dwa nity. Wygląda na to, że trzeba roznitować. Czy tak ?

17-10-2010 12:46

RE: AR-303 demontaż ?
Po gruntownej analizie, który nit ?, odwiercając wczoraj jeden z nitów, rozebrałem ten rotor. Co zobaczyłem, jak oceniam konstrukcje itp. wnioski napisze już wkrótce, jak pewnie wielu kolegów domyśla się jest o czym pisać.

13-11-2010 13:12

Cześć.
Ponieważ każdy przypadek złej pracy AR303 może być inny, jak to w urządzeniu zbudowanym z wielu części, uważam że najważniejszą rzeczą dla wszystkich kolegów, którzy mają problem z tym rotorem jest opis jak go rozebrać. Nowy rotor wyjęty prosto z pudełka też może wymagać pracy, aby zaczął poprawnie pracować. Poza tym taki rotor narażony na warunki atmosferyczne musi być co pewien czas (moim zdaniem raz w roku) rozebrany, umyty, przejrzany i przesmarowany. Szczególnie ten zawierający jako główne łożysko osiowe, łożysko ślizgowe (panewka). No to do dzieła, jak rozebrać rotor ? Ponieważ nie wiedziałem jak jest on zbudowany w środku, nie było wszystkiego widać, nikt nie podpowiedział, byłem zmuszony do roznitowania jednej z osi, ale po rozłożeniu, umyciu, wszystko stało się dla mnie jasne
NIE TRZEBA NICZEGO ROZNITOWYWAĆ, ROTOR ROZBIERA SIĘ BEZ PROBLEMU !
To jest dla nas bardzo ważna informacja, która oznacza możliwość wspomnianej konserwacji, umożliwia dłuższy czas użytkowania oraz możliwość wszelakich własnych modyfikacji.

Demontujemy klapkę dolną, z jednej strony ma ona sprężystą blaszkę, którą uginając do dołu wyciągamy klapkę z zawiasów.

Zdejmujemy uszczelkę, bez obaw jest ona z elastycznego plastiku.

Odkręcamy kluczem sztorcowym 10mm, cztery śruby mocujące wewnątrz korpusu.

Wciskamy oś do dołu, całość mechanizmu wysuwa się na zewnątrz

Jak widać rozbiórka jest bardzo prosta. Fotoreportaż został zrobiony specjalnie dla forum już częściowo rozebranego rotora.

( SP5 Stanisław Adam Irena )
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-11-2010 1:18 przez SP5SAI.)
20-11-2010 18:10
SP9IVE Offline
taki sobie chłop

Dołączył: 25-04-2011
RE: AR-303 demontaż ?
Mimo że stary temat i dziś niedziela ale ja nie potrafię nic nie robić zabrałem się za swój rotor , który może niedługo , chyba że pogoda nie pozwoli to na wiosnę trafi na maszt .Zgodnie ze wskazówkami rozkręciłem i tak nawaliłem smaru że chyba mu wystarczy.Jeżeli chodzi o małą moc silnika to ja myślę zamontować 2 łożyska oporowe w tym jedno stożkowe tak aby rura z antenami nie dociskała rotora .Łożyska myślę dać na dystansie metr od siebie , bo raz , że u mnie dość mocno wieje (mieszkam na górze ) a ma on obracać 6 el. na 6m , 16 el.na 2m , i 28 el. na 70cm.Po ułożyskowaniu i prawidłowym nasmarowaniu nie powinno być z tym problemu .Za moment skręcam ar303 i to samo robię w rotorze Alliance .

Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk , a rośnie popyt na święty spokój .Szanuj szefa swego - możesz mieć gorszego... Zmieniłem i teraz muszę dopiero o robotę dbać żeby nie trafić gorzej . Jak się nie ma co się lubi to się z........a żeby to mieć !!!!
11-09-2011 17:27
SQ9MDD Offline
Rysiek

Dołączył: 01-02-2009
RE: AR-303 demontaż ?
Przy tak dużej ilości anten może stać się tak że w momencie silnego wiatru ten rotor jednak będzie się obracał samoistnie. Dodatkowo będziesz miał też problem z poślizgami mechanizmu, wolniej startuje i dłużej się zatrzymuje ze względu na masę anten. To spowoduje rozsynchronizowanie się jednostki sterującej i rotora.
Ja ten problem rozwiązałem robiąc sterownik (http://sp-hm.pl/thread-820.html) W dziale konstrukcji HM jest jeszcze jedna ciekawa konstrukcja sterownika do rotora: http://sp-hm.pl/thread-798.html

...przede wszystkim nie zakłócać...
18-09-2011 10:01
SP9IVE Offline
taki sobie chłop

Dołączył: 25-04-2011
RE: AR-303 demontaż ?
Masz dużo racji .Jak mi się będzie kiedyś chciało to taki zrobię .Na razie pomocna będzie kamera , umieszczona tak aby widziała moje kierunki na obu masztach , również w nocy (podczerwień + oświetlenie podczerwienią) obraz na ekranie kompa przez kartę telewizyjną .

30-10-2011 19:24
SP1CWS Offline

Dołączył: 25-01-2014
RE: AR-303 demontaż ?
zniknely zdjecia a bardzo szkoda
14-02-2014 21:22

RE: AR-303 demontaż ?
(20-11-2010 18:10)SP5SAI napisał(a):  Cześć.
NIE TRZEBA NICZEGO ROZNITOWYWAĆ, ROTOR ROZBIERA SIĘ BEZ PROBLEMU !

Zdejmujemy uszczelkę, bez obaw jest ona z elastycznego plastiku.

Odkręcamy kluczem sztorcowym 10mm, cztery śruby mocujące wewnątrz korpusu.

Wciskamy oś do dołu, całość mechanizmu wysuwa się na zewnątrz

Na prośby kolegów zdjęcia z nowej darmowej domeny.

14-02-2014 23:12
SP2IPT Offline
Jakub

Dołączył: 01-03-2012
RE: AR-303 demontaż ?
Swoja droga czy tam aby nie ma 3/8" zamiast 10mm? Nie jestem pewien czy do niego, ale wydaje mi sie ze zamawialem nasadke 3/8 do tego celu Smile

pz
15-02-2014 0:31

RE: AR-303 demontaż ?
Tak to jest łeb sześciokątny 3/8 cala czyli 9,5mm, ale jest lekko stożkowy i u nasady dochodzi do ok. 10mm (łeb z kołnierzem typu podkładka z bieżnikiem przeciw odkręcaniu się ). Zaręczam że kluczem sztorcowym 10mm odkręcimy bez problemu te śruby nie niszcząc ich, to tylko 0,25 mm na stronę.

15-02-2014 12:49