(28-09-2010 18:10)SP2JQR napisał(a): Nie przesadzajmy z tymi certyfikatami. Większość z nas nie ma dostępu do laboratorium pomiarowego.
Na początek proponuję bardzo prostą metodę porównawczą.
Prawie każdy z nas, jeśli nie wszyscy, posiadamy jakieś fabryczne radio, lub innego TRXa made in home. Również każdy z nas posiada komputer, na którym można nagrywać odbierane stacje. Warto zamieścić tu link do jakiegoś dobrego programu do nagrywania, aby wszyscy używali tego samego.
Metoda jest odsłuchowa.
Podłączamy antenę przez prosty rezystorowy dzielnik mocy tak aby oba radia miały dobre i takie same dopasowanie do anteny. Wyjście jednego radia podłączamy przez potencjometr do kanału lewego karty dźwiękowej, a wyjście drugiego radia podłączamy do kanału prawego również przez potencjometr. wyrównujemy głośność obu kanałów - najłatwiej skorzystać z tej samej nośnej z anteny lub generatora np. własnej roboty. Jeśli program do nagrywania jest prymitywny i nie ma wskaźnika poziomu warto dodatowo odwrócić słuchawki - nasze uszy nie koniecznie muszą jednakowo słyszeć - w ten sposób zmniejszymy subiektywny błąd poziomowania kanałów.
Nie pozostanie już nic innego jak wyszukiwanie różnych szczególnych drastycznych przypadków na których różnice w odbiorze będą najbardziej widoczne. Dobre pasmo to 7MHz, 14MHz, ewentualnie 3,5MHz. Na 28MHz warto porównać czułość.
Na koniec należy tylko rozważyć gdzie umieszczać te odsłuchowe pliki, wszak mogą być dość obszerne - tu uśmiech do admina. Może warto na samym początku po ustaleniu oprogramowania określić maksymalną długość plików.
Do dzieła Koledzy, nie taki diabeł straszny jak go malują... !!!
Henryk SP2JQR
Dawno temu napisałem jak można porównać dwa radia ze sobą.
Wielu jednak kolegów przedstawia pliki MP3 nagrane z jednego radia i twierdzą, że jest to jakieś porównanie.
Takie pliki przedstawiają oczywiście poglądowo jak działają radia, ale niczego z niczym nie porównują.
Tylko odsłuch dwóch odbiorników w tym samym czasie i jednocześnie z tej samej anteny podłączonej do dwóch jednocześnie TRXów przez specjalny tłumik daje możliwość porównania.
Jedno radio w lewym kanale, a drugie w prawym.
Przy nagrywaniu nie wolono niczego przesterować - tu znowu wielu kolegów nie dba o to, a niuanse działania np. ARW wyjdą tylko na plikach nagranych bez przesterowań. Pasmo nagrywarki też powinno być ustawione na dobrą jakość - nie telefoniczną, bo obetnie to możliwe do usłyszenia szczegóły akustyczne. Potencjometry do wyrównania poziomów są obowiązkowe !!! Dla pełnej wiedzy należy obowiązkowo podać wskazania "S"metra na każdym radiu i dla każdej odbieranej stacji.
Z moich uwag na temat porównywania odbioru na różnych radiach skorzystał jak na razie tylko jeden kolega - SQ2RH. Zrobił to prawidłowo, ale nie do końca idealnie zestroił ze sobą oba radia na tą samą częstotliwość. Jak się okazuje wcale nie jest to takie proste, szczególnie dla osób, które nie mają dobrego słuchu muzycznego.
Nie krytykujmy więc kolegów za takie nagrania, ale postarajmy się zrobić to jeszcze lepiej. Jeśli nie za pierwszym razem, to za którymś z kolei uda się zrobić dobre rzeczywiście mające walory porównawcze nagranie. Ćwiczmy się w tym i wtedy da to bardzo pozytywne rezultaty z możliwością wyciągnięcia prawidłowych wniosków.
Jeszcze raz bardzo proszę: nie porównujmy ze sobą plików nagranych różnymi metodami, w różnym czasie i różnych warunkach. Takie coś niczego nie wnosi do posiadanej wiedzy.
P.S.
Na ten moment zachęcam do porównania MiniYesa z Piligrimem metodą opisaną powyżej, gdyż wielu kolegów posiada już te radia. Może być to bardzo ciekawe.