Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FT857D - AGC nie wyszło za bardzo firmie Yaesu
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #1
FT857D - AGC nie wyszło za bardzo firmie Yaesu
UWAGA ! Edytuję treść wcześniej napisanego posta - bo palnąłem głupotę !
Biję się w pierś i przyznaję do błędu Big Grin
Film z pierwszego linku nie zawiera remedium na opisywaną bolączkę. Chodzi o to, że modyfikacja jaką przeprowadziłem - jest skuteczna, ale ... wyszło na to że jest równoznaczna ze zmniejszeniem czułości pokrętłem SQL/RF Gain Smile - sam z siebie się śmiałem ... takie małe ups ... niedopatrzenie.
Nie spojrzałem na S-metr jak wlutowałem ten rezystor tylko cieszyłem się czystszym sygnałem. Na drugi dzień siadam przy biurku, patrzę na S-metr i widzę że sygnał mam ciągle na S8 Smile - wniosek taki że napięcie AGC jest ściśle związane ze wskazaniami S-metra i S-metr z niego korzysta. Zamiast lutować ten dodatkowy rezystor ... to samo można osiągnąć zmniejszając pierścieniem SQL/RF Gain czułość odbiornika - przy najmniejszej czułości - czyli przekręceniu pierścienia na maxa w lewo S-metr pokazuje maksymalny sygnał nawet przy odłączonej antenie - dziwne rozwiązanie uniemożliwiające odczytanie siły sygnału korespondenta - a może taki był zamysł, widać tylko wyższe poziomy sygnałów niż ta ustalona przez pokrętło granica.
Faktem jednak jest, że jeśli AGC steruje wzmocnieniem, któryś stopień ( przynajmniej w moim) radiu jest przesterowany co powoduje, że dźwięk audio jest "brudny" i "szarpiący". Dodam że moje radio ma wiele lat, ale jestem jedynym użytkownikiem i nigdy wcześniej nic w nim nie zmieniałem oprócz dodania filtru 2kHz ... więc tak sobie myślę że i u was jest taki "brud" idący na głośnik. Myślałem wcześniej, że mikser po filtrach 455kHz jest przesterowywany, ale zrobiłem eksperyment i osłabiłem sygnał wchodzący do niego tak aby to nie miało wpływu na zmianę poziomu sygnału w innych stopniach (oddzieliłem go rezystorem 1k i dopiero tłumiłem) - nie wiele to pomogło.
Na chłopski rozum wydaje się że największy poziom sygnału, a więc duże prawdopodobieństwo przesterowania jest na ostatnim stopniu wzmacniacza pośredniej 455kHz, zaraz przed mieszaczem SA602. Niestety ten i wcześniejsze stopnie są na dolnej warstwie PCB, na razie nie będę rozgrzebywał radia aby robić dalsze eksperymenty, ale nie wykluczone że się za to wezmę w niedalekiej przyszłości.
Jak kiedyś dojdę co się przesterowuje to tutaj o tym napiszę. Przepraszam tych którzy mogli zostać wprowadzeni w błąd.
(01-02-2020 21:15)SP4EJT napisał(a):  Naszło mnie żeby się "pouzewnętrzniać" Smile
Nie dość że AGC w Yaesu FT857/FT897 na ustawieniu "SLOW" jest za szybkie - co można "naprawić" poprzez wlutowanie kondensatorka w odpowiednie miejsce, to jeszcze AGC ustawia za duże wzmocnienie odbiornika ... powoduje to przesterowanie któregoś stopnia ... ja obstawiam że miksera zmieniającego pośrednią 455kHz na sygnał audio. Przesterowanie to, w moim radiu, brzmi jak trzaski i podwyższony szum powyżej górnej częstotliwości granicznej filtra SSB.
Jest tez możliwość, że inny stopień się przesterowuje - na dwubramkowych tranzystorach - jest kilka tych stopni....
Tę usterkę z kolei można "złagodzić" poprzez wlutowanie rezystora w odpowiednie miejsce.
https://youtu.be/vrgsM9S4ic8
A poniżej moje "chłopskie" wywody na temat tuningowego filtru firmy INRAD - tak przy okazji.
https://youtu.be/RjZc8F8BDi0


Nie dało mi to spokoju ...
Teraz chyba będzie wszystko jasne w tym temacie:
https://youtu.be/DIL2ZSFsjmw
Jak dostanę rezystory i chęci to opiszę skutki (kompletnej już wtedy) modyfikacji toru AGC.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-02-2020 15:49 przez SP4EJT.)
03-02-2020 10:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości