Koleżankom i Kolegom Radioamatorom, Krótkofalowcom,
Konstruktorom i Waszym Rodzinom – w tych trudnych czasach –
Zdrowych, Spokojnych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz
Szczęśliwego Nowego Roku

Życzy Zespół Home Made


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,012
Dołączył: 26-09-2012
Post: #51
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Twój obrazek się nie otwiera.

Czasami źródłem przydźwięku sieciowego jest pracujące w bliskości (na stole...) układu jakieś trafo. Np. lutownicy, albo zasilacza. Nie musi być nawet podłączone do układu Smile

W RF nigdzie (prawie) nie stosuje filtrów pasmowych, przepustowych itp na rezystorach i kondensatorach. O wiele lepiej i skuteczniej jest zamiast rezystora dać cewkę. Wtedy taki filtr zamiast tłumić kilkanaście decybeli, w paśmie przepustowym nam nic nie tłumi.

To co widzisz po T1 czyli C4 i R3 to nie jest (tzn funkcjonalnie jest ale nie jestem pewien czy w tym miejscu o to chodziło autorowi..) filtr HPF tylko po prostu bypass dla w.cz i konieczność wymuszenia jakiegoś prądu dla diód.

Na samych pojedynczych rezystorach i kondensatorach nie wymyśli się dobrego filtru mcz. Dobrego czyli takiego który mało wytłumi w paśmie przenoszenia (np do 1kHz*) a zaraz potem nam wytnie szumy. Filtry RC są strasznie "rozlazłe".
Online pierwsze z brzegu narzędzie: https://www.falstad.com/circuit/e-filt-lopass.html

Nie rozumiem - nie robię. Chyba że robię żeby zrozumieć.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-10-2019 19:00 przez SQ5KVS.)
18-10-2019 19:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #52
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Witam!

Na pytanie o przydźwięk odpowiedź jest prosta. Zamiast zasilacza z sieci użyj akumulatora. Odczujesz prawdziwą ulgę. Niestety, bardzo trudno jest pozbyć się przydźwięków w prostym urządzeniu, w którym prawie całe wzmocnienie skupione jest w torze m.cz.

Na częstotliwościach radiowych nie stosuje się filtrów RC. One mają jakieś uzasadnienie w torach m.cz. choć ograniczone - o czym się sam przekonałeś. Na częstotliwościach radiowych stosuje się filtry z elementów LC. Uzyskuje się łatwo wąskie pasma (kilkanaście do kilkuset kHz) o niewielkich stratach czego nie uzyska się za pomocą układów LC lub RL lub RLC. Z samej swojej natury element R oznacza stratę mocy więc nawet nie próbuj ;-)

Co innego na częstotliwościach m.cz. Ale nie gołe elementy RC ale w połączeniu ze wzmacniaczem operacyjnym dają możliwość zbudowania bardzo skutecznego filtra pasmowego z ostrymi zboczami od dołu i od góry pasma.
Niemniej, w układzie jaki badasz dodanie zaawansowanej filtracji z użyciem wzmacniaczy operacyjnych jest możliwe ale "wykastruje" jego prostotę.
Niestety, w tym układzie, zachowując jego prostotę musisz się pogodzić z uzyskaną jakością audio :-(
Ale, może spróbuj znaleźć coś na temat filtrów LC na małe częstotliwości. Taki filtr został zastosowany w moim transceiverze z bezpośrednią przemianą choć na częstotliwościach akustycznych indukcyjności jakie należy zastosować są duże co oznacza również duże rozmiary.

Proponuję Ci abyś bardziej skupił się na torze wejściowym gdzie możesz robić eksperymenty z różnymi obwodami wejściowymi, na przykład pasmowymi. To Ci da pewne doświadczenie, które przyda się w przyszłości. W porze nocnej. do odbioru bardzo może przydać się potencjometr o wartości ok. 1k. dołączony do odczepu cewki (tu można eksperymentować) a suwakiem do anteny.

Czekam na Twoje wrażenia z działania radia z akumulatora ;-)

L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-10-2019 21:12 przez SP6FRE.)
18-10-2019 21:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 86
Dołączył: 15-06-2011
Post: #53
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Dopiero teraz zaladowal mi sie post Karola.
czesc Karol,
a czy widzisz jakies szanse w tym ukladzie na lepsze filtrowanie napiecia zasilajacego? Na baterii tez lekko brumi. Faktycznie zasilacz na trafo lezal bezposrednio obok. Teraz jest pol m dalej. Tak, trzeba doczytac LC. Tez myslalem czy C4 i R3 to HPF czy tylko kondensator sprzegajacy z nastepnym stopniem a rezystor mialby nam robic za jakis dzielnik napiecia czy cos. Ok. Bede pamietal ze nie wszystko jest tym czym sie wydaje ze jest.
trzymaj sie. Dziekuje za zagladanie tu na tego posta.


witam Leszku,
odpisuje sluchajac RX-a na baterii 9V.
Jutro uciekam na conajmniej tydzien i nie bede mial czasu na eksperymenty.
Moje pytania, mialy mi zaoszczedzic troche czasu na poszukiwania kierunku, ale wyglada to na droge do nikad. Moze jeszcze cos poprobuje z tymi RC, choc jak mowisz stosuje sie je z zasady na m.cz. a nie w.cz. Bardziej dla celow edukacyjnych, coby w glowie na dluzej zostalo.

Na baterii jest ten przydzwiek (brum) dalej ale jakby zelzal troche i nie ma juz dodatkowych zaklocen - mozliwe ze odbiornik zbieral chocby smieci ze swietlowki obok czy z innych urzadzen w domu i okolicy. Przyjemnie sie slucha, choc i pora taka kiedy propagacja na 80m jest spokojna i sygnaly sa wyraziste. Musze pokombinowac z tym potencjometrem 1k, bo odbiornik czuly a sygnaly czesto sa przesterowane. W obecnym ukladzie mozliwosc regulacji jest ograniczona.

Wyglada na to ze Polyakov faktycznie zaprojektowal ten uklad optymalnie. Ciezko tu cos wiecej z wartosci elementow dobrac zeby bylo lepiej. Jeszcze T3 w jednym miejscu ma b.duzy spadek napiecia na rezystorze i moze sprobuje ustawic tak by Uce bylo okolo 5-6V jak z zasilacza. Moze cos tutaj ugram i uslysze.

Obwody WE - tak, obawialem sie ze wywolasz ten tematSmile
Pare drobnych eksperymentow chcialem wykonac zanim zmienie obwody, a to dlatego ze jestem osluchany na obecnej wersji odbiornika i coby miec porownanie.
Potem obwody.
Tak naprawde to chcialbym zmierzyc NWT ta cewke, by sprawdzic jej dobroc, rezonans, szerokosc przepuszczania i poprzec to wyliczeniami. Potem filtr dwu-obwodowy. Szukam informacji jak to zrobic czy NWT czy Max6. Wszedzie kombinacje norweskie...

Ale zanim sie zabiore za obwody/cewki w roznych konfiguracjach, to chce przetrawic ten temat od strony teoretycznej. Do dzis Twoj post o obwodach wejsciowych do konca nie jest dla mnie jasny. Czytam rozdzial o filtrach dwu- trzy-obwodowych, cewkach, LC, RC itp. po raz 6ty, ale dalej jestem daleki od dobrego zrozumienia tematu. Mam tu jeszcze kilka ksiazek i do nich tez zagladne. Urzadzenia Radiowe T.Bogdana to swietna ksiazka, ale bardziej "pigulka" niz cos pojasniajace temat az do detali.

Jak przejde juz eksperymenty, ktore tam jeszcze mam zaplanowane, chocby tez dodanie np. LM386 do ukladu; i opanuje obwody w roznej konfiguracji, to zabiore sie wtedy za Twoj Transceiver.
Pozdrawiam Leszku, dobrej nocy. Odezwe sie jeszcze na priv, bo mam pytanie tam w innej kwestii.
Przyjemnego weekendu!
W>
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-10-2019 0:18 przez SQ8GUO.)
19-10-2019 0:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 86
Dołączył: 15-06-2011
Post: #54
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
witam,
w poscie cisza, ale niekoniecznie w pracach konstruktorskich.
Zakupilem kiedys DDS-a wg sq1gu w wersji 3.2:
DDS v3.2
i podpialem go do Polyakova zamiast sygnalu z NWT.
Poziom trzaskow, szumow, brumow i niewiadomoczego wzrosl tak ze ledwo bylo slychac w tle moze jedna stacje.
Potencjometrem 5k do ktorego podlaczylem ten DDS zamiast NWT w funkcji generatora, nie dalo sie niewiele poprawic. Jak go skrecilem troszke to praktycznie jakby czulosc calkiem siadla i zadnego sygnalu z anteny nie mozna bylo uslyszec poza brumem, trzaskami.

Pytanie:
Jak podlaczyc ten DDS do takiego RX-a?
Ja ten DDS uzywalem jako generator (ma taka funkcje) o czestotliwosci 1/2 czestotliwosci wejsciowej z anteny tj. od 1750 KHz w zwyz.

czyzby sygnal z tego DDS-a doprowadzony do detektora na dwoch diodach 1n4148 byl zbyt mocny, czy tez/lub nie zostal on dodatkowo odfiltrowany poprzez dolaczenie np. LPF na wyjsciu DDSa?
Czy tez DDS sial na wejscie RX-a?
Albo moze DDS nie powinien byc podlaczony jako generator tylko powinienem byl wybrac dane pasmo z menu (w moim przypadku powinno to byc 1/2 czestotliwosci odbieranej a wiec pasmo 160m) i ustawic posrednia na 0MHz?
Tylko ze jak tak probowalem to juz wogole nic nie bylo slychac - brak szumow z DDSa, ale tez brak sygnalow uzytecznych (moze jeszcze raz podlacze i obadam sprawe...).

Wstyd sie przyznac ale po raz pierwszy podlaczalem DDS-a do odbiornika zamiast VFO i nie wiem czy to ja cos zle podlaczylem (skonfigurowalem) czy tez to problem DDSa (zbyt mocne napiecie na wyjsciu do detektora).

Dzieki za info. Ten DDS chce docelowo uzyc w TRX Taurus, wiec zastanawiam sie jak sie podlacza DDSy do urzadzen amatorskich??? Czy jeszcze jakis dodatkowy uklad jest potrzebny (rezystor/PRek ktory obnizy poziom generatora?)?


p.s. Leszku, jakbys cztyta tego posta...
wyslalem Ci emaila na priv odnosnie Twojego najnowszego DDSa, ktory chcialbym zamowic i wykonac, gdyz soft ma tam juz mozliwosc ustawienia posredniej 1/2 odbieranego sygnalu oraz jest gotowy wzmacniacz m.cz. do glosnika.
25-11-2019 17:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,193
Dołączył: 02-07-2010
Post: #55
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Witam kolegów, powoli wracam do świata elektroniki. Przeczytałem na razie ostatni post....
Waldek.
Ustaw w DDS pośrednią na 0.
Sprawdź jakimś miernikiem, albo fabrycznym radiem, czy częstotliwość generowana odpowiada wyświetlanej.
Ustaw wartość DDSa na połowę wartości częstotliwości która chcesz odbierać.
Dopiero gdy Polyakow zacznie poprawnie odbierać pobaw się w ustawienia DDS aby wyświetlał częstotliwość 2x większą niż generuje.
Z DDSa puść sygnał przez mały kondensator ceramiczny i zmieniaj jego wartość od 1 do kilkuset piko. (Zamiast tego 100p) Znajdź doświadczalnie taką wartość, aby była reakcja radia na kręcenie potencjometrem 4.7k.
Stacje znajdziesz na pewno ... nawet jeśli DDS będzie śmiecił.
Potem zrób generator taki jak zaproponował Polyakov, zasil radio z baterii 9V, ustaw poziomy .
Zrozumiesz dlaczego nie należy stosować DDS w takich radyjkach.
Wykręć korki w domu. (bezpieczniki, ESy, jak ich tam zwał).
Usłyszysz jak szumi twój dom....
Weź namiot, dziewczynę... i procę, trochę drutu i znajdź miejsce na mapie gdzie w promieniu kilkudziesięciu kilometrów nikt nie mieszka i nie ma przemysłu.
Usłyszysz jak szumi twoja okolica.
Nie oderwiesz się od tego radia.
Weź ze sobą radio fabryczne.
Usłyszysz jak szumi radio fabryczne i jaka jet różnica w stosunku do Polyakova :-)
Zdziwisz się.


Zapomniałem .... dopilnuj aby podczas słuchania nawet fabryczne radio było wyłączone, w przeciwnym wypadku będziesz słyszał jego śmiecie.

73 JERZY SQ9RFC
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-11-2019 3:34 przez SQ9RFC.)
27-11-2019 3:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 86
Dołączył: 15-06-2011
Post: #56
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Jurek,
sliczne dzieki za podpowiedzi. Tak zrobie. Myslalem ze obejde sie bez oryginalnego vfo ale cchetnie przetestuje zdala od cywilizacji ten rx na baterii coby miec porownanie. Witamy wsrod zywych (u mnie wrecz odwrotnie z praca ale sie nie poddajeSmile.).
pozdrawiam!!
27-11-2019 19:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,193
Dołączył: 02-07-2010
Post: #57
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Polyakov przerobiony na 7 MHz. Fragment QSO RX3DTN i W4CB. ANT G5RV. Nagrane około 13.30 naszego czasu. Zanim wpadłem na pomysł nagrania, zanim popodpinałem kabeki, złapałem tylko końcówkę ... W4 w głebokim QSB, ale wcześniej wychodził na 439, co na tę porę dnia jest doskonałym wynikiem, lubię to radyjko... pod koniec lokalna stacja... Spróbuję zrobić prosty fazer, tak aby radio odbierało tylko jedną wstęgę, bo na 7 jest spore zagęszczenie stacji i odbiór dwu-wstęgowy jest dość przykry.

.mp3  Recording-2019-12-14--13-24-13 polyakow 7mhz rx3dtu w4cb ant GBRV.mp3 (Rozmiar: 161.17 KB / Pobrań: 591)
Ponadto radio dostało odczyt częstotliwości.
İmage
Obudowa i czołówka z opisem klawiszologi to produkt uniwersalny...
Dodałem filtr RC m.cz ale jeszcze nie do końca dopasowany. Efekt słychać w załączniku. Szumy w tle trochę zniekształcone przez kodek MP3. Mamy dziś włoski dzień na 7 :-)

.mp3  Recording-2019-12-15--10-33-29.mp3 (Rozmiar: 1.14 MB / Pobrań: 674)
Teraz wstęgi ... ale to trochę potrwa.

73 JERZY SQ9RFC
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-12-2019 12:56 przez SQ9RFC.)
15-12-2019 1:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 86
Dołączył: 15-06-2011
Post: #58
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
czesc Jurek,
audio w tym pierwszym nagraniu jest piekne. schodzi do bardzo glebokich basow. jakby bylo nagrywane przez jakis mikrofon Shure przed paczka glosnikow CelestionSmile
U mnie audio jest bardzo takie metaliczne (jakby cyborg gadal), gdy biore sygnal z NWT.
Pochloniety innymi sprawami jeszcze nie sklecilem oryginalnego VFO choc czesci leza.

Czy w Twojej wersji masz tylko podstawowego Polyakova czy jest to juz rozbudowana wersja (brzmi za dobrze jak na podstawowy uklad).

jesli rozbudowa, to gdzie bys sugerowal poprawki w oryginalnej konstrukcji - rozumie ze BC457 mozna zamienic BC557 itp (low noise).

W ktorym miejscu wpiales ten prosty fazer (i jaki? = jakis przykladowy link do schematu ktory przecwiczyles z dobrymi rezultatami?, czy to moze inwencja wlasna) po T2 czy T3?.

pozdrawiam!

p.s. ten Twoj DDS zwraca uwage. widze sporo funkcji i przejrzysta maska. Choc nie lubie drobnicy to miniaturyzacja b.dobra na wyjazdy czy urlopy.
Jest to tylko odbiornik czy masz tam tez TX? (i czy to jest ten nadajnik klasy E?)
15-12-2019 15:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,193
Dołączył: 02-07-2010
Post: #59
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Pierwsze nagranie jest zrobione z oryginalnego Polyakova gdzie zmieniłem tylko heterodynę aby generowała sygnał od 3.500 do 3.518, oraz zmieniłem parametry BPF aby pracował w przedziale telegraficznym pasma 40m. Heterodyna strojona jest diodą pojemnościową zasilaną z potencjometru 10 obrotowego.
Drugie nagranie ... dodałem płytkę LPF m.cz w postaci pi filtru. W szereg dławik 3.9 mH o dobroci Q = 100, przed nim do masy kondensator foliowy 1uF, za nim kondensator do masy 1.5 uF. Te elementy nie są przypadkowe sprowadzałem je na tę okoliczność specjalnie zza oceanu ;-) W szereg z pierwszym kondensatorem jest jeszcze rezystor dopasowujący impedancję filtru do stopnia poprzedniego. Napisałem że ten moduł jeszcze nie jest skończony, pracuję nad dopasowaniem.
Brzmi za dobrze ? pisałem przecież aby porównać go z radiem fabrycznym :-) Tak naprawdę to brzmi trochę lepiej :-) Poczekaj jeszcze, gdy pójdę w teren i nagram wav.
Tak tranzystory BC550 - uwaga na ich ogromne wzmocnienie - wzbudzają się przy zbyt wysokiej impedancji stopnia sterującego.
Fazera czyli fazowej metody wycinania niepotrzebnej wstęgi bocznej jeszcze w tym układzie nie ma. Pracuję nad tym.
To nie jest DDS - to jest tylko atrapka płyty czołowej z innego radia - aby nie straszyło aluminiową blachą.
Docelowo dodam nadajnik CW, oczywiście w klasie E.
Może uda mi się zrobić fotki filtru i całego radyjka...
Na razie kręcę gałką i słucham :-)
Lubię to popiskiwanie.
I lubię takie zagęszczenie stacji - ocean dźwięków...
Waldek zrób jak najszybciej oryginał bez zmian.
I jeszcze ... muszę znaleźć czas na nagranie SSB - to dopiero zdziwko będzie :-)
Do usłyszenia.

73 JERZY SQ9RFC
15-12-2019 17:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 86
Dołączył: 15-06-2011
Post: #60
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Jurek,
mowic ze "brzmi za dobrze" mialem na mysli porownanie zmoim TS480. Do mojej wersji "pajaka" na 80m narazie nie ma co porownywac. A pytam o szczegoly coby obrac przyszlosciowo jakies kierunki coby dawaly dobry efekt.

Lubie potencjometry wieloobrotowe, wiec sie zastanawiam czy jak zrobie takie VFO [w drugim Polyakovie] jak jest np. w TRX Taurus, to powinno zahulac, nie? Chyba ze podeslesz cos swojego. Pytanie: dlaczego zaweziles VFO tylko do tych 18kHz? Stabilnosc lepsza? Zastanawiam sie czemu choc 40kHz czesci CW nie obskoczyles swoim VFO? zagwozdkaSmile

A BPFy to masz na ferrytach, tak? (dwuobwodowe)?
Ja to wogole mysle coby kiedys filtry wejsciowe 3-5 obwodowe LC zrobic docelowo na 70kHz CW i moze 100 lub 50kHz SSB (polskie frekwencje). Nawet 3 obwodowy bedzie ostro sie stroil (w teorii). Mozliwe ze podziele tez czesc cw po 35kHz i podobnie SSB i bede przelaczal przelacznikiem kilku-pozycyjnym np. takim jak w FM3001. W ten sposob waskie BPFy wytlumia smieci spoza tych 40-100kHz. Reszta w torze m.cz. Filtr m.cz. do CW, bo glownie praca CW mnie interesuje.

A co do TX to widzialem do szybkich testow cos takiego:
TX QRPp wg SP9AVA, z dodatkiem LPF, choc harmoniczne przy takiej mocy nie powinne nikomu przeszkadzacSmile
Taki nadajnik chcialbym przetestowac z Polyakovem w pudelku jako pierwsze rozwiazanie. Potem TX od Krzyska sq8luv (tez podany na sp-qrp forum).

ok, zejdzmy na ziemie. biore sie za oryginalne VFO. choc polutuje kilka tych kondensatorowSmile

pozdrawiam
15-12-2019 21:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Loading...