Witam!
I jaką antenę zrobiłeś w końcu?
Pytam o to w kontekście
wątku o pomiarach anteny delta
Pokazałeś wyniki ale nie mam odniesienia do tego co właściwie mierzysz.
Niewątpliwie delta powinna pracować z baloon-em 1:4. Tu jest przykład
realizacji takiej anteny
Czy możesz pokazać wymiary swojej anteny i jak zrobiłeś baloon?
W w/w opisie znajdziesz też informację o tym, że symetria anteny (w szczególności miejsce zasilania) nie jest obojętne dla jej parametrów a wymiary niekoniecznie muszą być mniejsze niż.40.1m
Nawiązując do wątku o pomiarach należy dążyć do tego aby część rzeczywista impedancji anteny (Rs) była możliwie bliska 50 omów a część urojona (Xs) możliwie bliska 0. SWR liczony jest głównie na podstawie modułu impedancji i jakkolwiek, w większości przypadków, im SWR bliższy 1 tym lepiej ale należy pamiętać o w/w zależności.
Zamieściłeś w w/w wątku o pomiarach sporo danych i w zasadzie trudno komentować wszystkie bo ich porównanie nie jest łatwe choćby ze względu na inne przełożenie baloon-a.
Komentując pierwsze pomiary (z baloon-em 1:4) można powiedzieć, że na 14 i 28MHz antena wydaje się zachowywać zgodnie z przewidywaniem i ma część rzeczywistą bliską 50 omów ale na 7MHz jest chyba za krótka bo pożądaną wartość części rzeczywistej (Rs) osiąga dla 7.2MHz .
Pojawiająca się część urojona impedancji powinna być łatwo skompensowana (co najmniej na poziomie modułu impedancji) przez skrzynkę antenową tym bardziej dziwi, że nie udaje Ci się to ze swoim urządzeniem.
Zależność SWR od składowych impedancji (Rs, Xs) podaje zamieszczony na rysunku wzór i widać, że nie jest to zależność prosta a jej wynik łatwo przewidywalny poza przypadkiem kiedy część urojona ma bardzo małą wartość.
Dla przykładu, Twój pomiar na 7.2MHz pokazuje Rs=40.48 i Xs=32.88 (ponieważ jest to wartość dodatnia to impedancja ma charakter indukcyjności) a SWR=2.1. W tym przypadku moduł impedancji |Z|=sqrt(Rs^2+Xs^2)=ok. 52.2ohm-a
Zmniejszenie części urojonej o połowę (do Xs=16.44) spowoduje zmniejszenie impedancji tylko do ok. 43.7 ohma a SWR spadnie do 1.52. Zmniejszenie ponownie o połowę oznacza impedancję |Z|= ok. 41.3 ohma a SWR=1.32.
Z takimi zmianami powinna sobie poradzić skrzynka antenowa. Czy masz możliwość manualnej regulacji swojej skrzynki?
Cześć urojona impedancji (Xs) ma wartość dodatnią (kiedy przewagę ma indukcyjność) lub ujemną (kiedy przewagę ma pojemność). Antena może się więc zachowywać jak opornik (część Rs) i cewka - jesli Xs jest dodatnie albo jak opornik i kondensator - jesli Xs jest ujemne. W szerokim zakresie częstotliwości Xs może zmieniać się od wartości dodatniej do ujemnej i odwrotnie i to wielokrotnie a konstrukcja anteny (głownie jej wymiary i położenie względem ziemi i otoczenia) zapewnia, że w interesujących nas zakresach częstotliwości przewagę ma część rzeczywista (Rs) o wartości możliwie bliskiej 50 omów (często z dodatkowym transformatorem impedancji - baloon-em).
I na koniec mam uwagę ogólną na temat wielopasmowości anten. Niestety, nie uda się uzyskać SWR bliski 1 na każdym paśmie a nawet na jednym pasmie a szybka zmienność wartości Rs i Xs dla pomiarów na 7.1 i 7.2MHz wyraźnie na to wskazuje.
Przy okazji, dlaczego mierzysz antenę na 40m na częstotliwości 7.2MHz? Czy to jest najbardziej interesująca Cię część pasma?
Proponuję abyś robił pomiary na środkowej częstotliwości zakresu jaki Cię najbardziej interesuje na każdym paśmie i na początek w nieco węższym zakresie (+-100kHz) przez to wyniki i ich porównanie będą bardziej czytelne. Pomiary w szerszym pasmie, po ostatecznym ustaleniu stanu anteny, pozwolą Ci ocenić na co możesz liczyć.
L.J.
Witam!
Zapomniałem o jeszcze jednym prostym teście jaki sam możesz zrobić.
To sprawdzenie samego baloon-a. W zależności od przełożenia użyj do sprawdzenia opornika o wartości n*przekładnia baloon-a.
Jeśli to baloon 1:4 to użyj opornika 4*50=200 omów zapiętego zamiast anteny i sprawdź jak Twój baloon zachowuje się w interesujących Cię obszarach pasma choć z reguły powinien pracować sprawnie w pełnym zakresie pasm amatorskich.
Dobry baloon będzie miał SWR bardzo bliski 1 i płaską charakterystykę obejmującą pasma amatorskie.
SWR wyraźnie większy od 1 i/lub skoki na charakterystyce SWR w paśmie pracy będą świadczyć o jego wadliwej budowie lub wykonaniu a "pokręcona" charakterystyka baloon-a będzie się nakładać, w mało przewidywalny sposób, na charakterystykę anteny więc na początek dobrze jest wyeliminować co najmniej tą wątpliwość.
L.J.