Koleżankom i Kolegom Radioamatorom, Krótkofalowcom,
Konstruktorom i Waszym Rodzinom – w tych trudnych czasach –
Zdrowych, Spokojnych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz
Szczęśliwego Nowego Roku

Życzy Zespół Home Made


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antena Delta jaka wybrać i jak zawiesić ?
EC4AGT Offline
Wojtek
****

Liczba postów: 285
Dołączył: 05-10-2014
Post: #1
Antena Delta jaka wybrać i jak zawiesić ?
Witam

Powoli przymierzam się do wymiany mojej anteny na nową. Nową to może za dużo
powiedziane , po prostu zawieszę deltę bez cewki . Ta , która teraz jest zawieszona to wersja wg W7AAK a nowa tak jak pisze będzie bez tej cewki.
Ja mieszkam w rogu bloku i antena będzie zawieszona pomiędzy kasetami gdzie znajdują się urządzenia od wind. Po mojej lewej stronie mam ok 15.4 mtr do kasety w sąsiedniej klatce i po prawej mam ok 16.5 mtr do drugiej. Pomiedzy tymi dwiema mam ok 22.5 mtr odległości czyli maksymalne wymiary to 15.4 - 22.5 - 16.5 mtr .
Antena zrobiona będzie z przewodu elektrycznego 2,5 mmº i do tego balun 4:1 300W . Wysokość jak dysponuje to ok 1.5 do 2 mtr na lewo i na prawo ponad dachem zrobionym z dachówek , zas najdłuższe ramie wisi ok 13 mtr nad ziemia. Kolega SP9DLM Darek , radzi mi aby antenę zawiesić przynajmniej w dwóch punktach na rurze aby antena nie była równolegle do dachu tylko pod ukosem to wtedy będzie lepiej działać. Wymiary ramion jakie będą , tego jeszcze dokładnie nie wiem bo w internecie sa podane rozne. Najważniejsze aby nie była ona dłuższa niż 40.1 mtr sumując długości trzech ramion.
Dlatego tez proszę kolegów o poradę , wszelkie wskazówki sa mile widziane

Wojtek

Toledo

Hiszpania
05-08-2019 0:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #2
RE: Antena Delta jaka wybrać i jak zawiesić ?
Witam!

I jaką antenę zrobiłeś w końcu?
Pytam o to w kontekście wątku o pomiarach anteny delta
Pokazałeś wyniki ale nie mam odniesienia do tego co właściwie mierzysz.

Niewątpliwie delta powinna pracować z baloon-em 1:4. Tu jest przykład realizacji takiej anteny
Czy możesz pokazać wymiary swojej anteny i jak zrobiłeś baloon?

W w/w opisie znajdziesz też informację o tym, że symetria anteny (w szczególności miejsce zasilania) nie jest obojętne dla jej parametrów a wymiary niekoniecznie muszą być mniejsze niż.40.1m

Nawiązując do wątku o pomiarach należy dążyć do tego aby część rzeczywista impedancji anteny (Rs) była możliwie bliska 50 omów a część urojona (Xs) możliwie bliska 0. SWR liczony jest głównie na podstawie modułu impedancji i jakkolwiek, w większości przypadków, im SWR bliższy 1 tym lepiej ale należy pamiętać o w/w zależności.

Zamieściłeś w w/w wątku o pomiarach sporo danych i w zasadzie trudno komentować wszystkie bo ich porównanie nie jest łatwe choćby ze względu na inne przełożenie baloon-a.
Komentując pierwsze pomiary (z baloon-em 1:4) można powiedzieć, że na 14 i 28MHz antena wydaje się zachowywać zgodnie z przewidywaniem i ma część rzeczywistą bliską 50 omów ale na 7MHz jest chyba za krótka bo pożądaną wartość części rzeczywistej (Rs) osiąga dla 7.2MHz .
Pojawiająca się część urojona impedancji powinna być łatwo skompensowana (co najmniej na poziomie modułu impedancji) przez skrzynkę antenową tym bardziej dziwi, że nie udaje Ci się to ze swoim urządzeniem.

Zależność SWR od składowych impedancji (Rs, Xs) podaje zamieszczony na rysunku wzór i widać, że nie jest to zależność prosta a jej wynik łatwo przewidywalny poza przypadkiem kiedy część urojona ma bardzo małą wartość.
Dla przykładu, Twój pomiar na 7.2MHz pokazuje Rs=40.48 i Xs=32.88 (ponieważ jest to wartość dodatnia to impedancja ma charakter indukcyjności) a SWR=2.1. W tym przypadku moduł impedancji |Z|=sqrt(Rs^2+Xs^2)=ok. 52.2ohm-a
Zmniejszenie części urojonej o połowę (do Xs=16.44) spowoduje zmniejszenie impedancji tylko do ok. 43.7 ohma a SWR spadnie do 1.52. Zmniejszenie ponownie o połowę oznacza impedancję |Z|= ok. 41.3 ohma a SWR=1.32.
Z takimi zmianami powinna sobie poradzić skrzynka antenowa. Czy masz możliwość manualnej regulacji swojej skrzynki?

Cześć urojona impedancji (Xs) ma wartość dodatnią (kiedy przewagę ma indukcyjność) lub ujemną (kiedy przewagę ma pojemność). Antena może się więc zachowywać jak opornik (część Rs) i cewka - jesli Xs jest dodatnie albo jak opornik i kondensator - jesli Xs jest ujemne. W szerokim zakresie częstotliwości Xs może zmieniać się od wartości dodatniej do ujemnej i odwrotnie i to wielokrotnie a konstrukcja anteny (głownie jej wymiary i położenie względem ziemi i otoczenia) zapewnia, że w interesujących nas zakresach częstotliwości przewagę ma część rzeczywista (Rs) o wartości możliwie bliskiej 50 omów (często z dodatkowym transformatorem impedancji - baloon-em).

I na koniec mam uwagę ogólną na temat wielopasmowości anten. Niestety, nie uda się uzyskać SWR bliski 1 na każdym paśmie a nawet na jednym pasmie a szybka zmienność wartości Rs i Xs dla pomiarów na 7.1 i 7.2MHz wyraźnie na to wskazuje.
Przy okazji, dlaczego mierzysz antenę na 40m na częstotliwości 7.2MHz? Czy to jest najbardziej interesująca Cię część pasma?
Proponuję abyś robił pomiary na środkowej częstotliwości zakresu jaki Cię najbardziej interesuje na każdym paśmie i na początek w nieco węższym zakresie (+-100kHz) przez to wyniki i ich porównanie będą bardziej czytelne. Pomiary w szerszym pasmie, po ostatecznym ustaleniu stanu anteny, pozwolą Ci ocenić na co możesz liczyć.

L.J.

Witam!

Zapomniałem o jeszcze jednym prostym teście jaki sam możesz zrobić.
To sprawdzenie samego baloon-a. W zależności od przełożenia użyj do sprawdzenia opornika o wartości n*przekładnia baloon-a.
Jeśli to baloon 1:4 to użyj opornika 4*50=200 omów zapiętego zamiast anteny i sprawdź jak Twój baloon zachowuje się w interesujących Cię obszarach pasma choć z reguły powinien pracować sprawnie w pełnym zakresie pasm amatorskich.
Dobry baloon będzie miał SWR bardzo bliski 1 i płaską charakterystykę obejmującą pasma amatorskie.
SWR wyraźnie większy od 1 i/lub skoki na charakterystyce SWR w paśmie pracy będą świadczyć o jego wadliwej budowie lub wykonaniu a "pokręcona" charakterystyka baloon-a będzie się nakładać, w mało przewidywalny sposób, na charakterystykę anteny więc na początek dobrze jest wyeliminować co najmniej tą wątpliwość.

L.J.


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-08-2019 13:07 przez SP6FRE.)
28-08-2019 12:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
EC4AGT Offline
Wojtek
****

Liczba postów: 285
Dołączył: 05-10-2014
Post: #3
RE: Antena Delta jaka wybrać i jak zawiesić ?
Witam i dziękuje za odpowiedz, która trochę wyjaśniła moje wątpliwości .
Ja chcialbym, aby antena na pasmie 7 mhz była nastrojona tak na 7.100 i później harmoniczna na 14 mhz była tak na 14.100 mhz. W tym tygodniu, jak się wyrobie to chce zawiesić nowa antena, wzoruje się na stronie , którą podałeś na początku Twojego listu. Widziałem ja już dość dawno temu i mam przygotowany przewód elektryczny 2.5 mmº. Planuje, choć do końca nie będę robił tego poprawnie , najpierw na ziemi , tak na 1 m przyciąć ja i później po zawieszeniu dokończyć strojenie.
Niestety , jak na złość padło mi radio, załącza sie nadawanie , świeci dioda att, ale na wyjściu nie ma żadnej mocy wyjściowej. Po ostatnich probach , musiał chyba zrobić się zimny lut (tak mi się wydaje ), bo raz nadaje i raz nie. Kilka dni temu jeszcze nadawal i teraz już nie chce. I skrzynka tez za bardzo mi się nie podoba. Dawniej stroiła się na kawałku drutu a teraz tez się zrobiła wybredna.
Teraz zrobię próbę baluna 4:1 , dwa oporniki MLT 100 ohm
Są takie

İmage
İmage
İmage
İmage

Ja ma do dyspozycji takie pole 15.5-22-16 wiec zrobie tak jak autor 15-10-15

Wojtek

Toledo

Hiszpania
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-08-2019 15:29 przez EC4AGT.)
28-08-2019 15:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #4
RE: Antena Delta jaka wybrać i jak zawiesić ?
Witam!

Dziękuję za wyniki pomiarów baloon-a. Wskazują, że baloon jest zrobiony prawidłowo i działa w całym paśmie i to nie on jest winny lub współwinny za wyniki pomiaru całego toru.

Ale jeśli chcesz mieć antenę w rezonansie na 14.1MHz to w paśmie 7MHz powinna być nastrojona raczej na 7.05MHz niż na 7.1MHz (2*7.05=14.1MHz).

Możesz antenę zestroić "na sucho", wyłącznie z miernikiem SWR, i jest bardzo prawdopodobne, że praktyczny test potwierdzi strojenie.
Ta uwaga dotyczy anteny na docelowym miejscu. Antena strojona tuż nad powierzchnią ziemi na pewno będzie mieć inną impedancję (również rezonans) niż taka wisząca kilka metrów ponad ziemią ale na pewno można tą procedurę zastosować jako pierwsze przybliżenie.

Robiąc antenę pamiętaj o symetrii miejsca zasilania oraz zachowaj nieco zapasu na dobór długości ramion anteny.

Napisz proszę co nieco na temat swojej skrzynki antenowej. Zwykle takie urządzenia są w stanie dopasować impedancję w zakresie od kilku omów do tysiąca omów a w pobliżu 50 omów robią to z bardzo dobrą precyzją więc tym bardziej dziwi, że przy SWR około 2 skrzynka nie potrafi dopasować anteny w paśmie 7MHz. Czy masz możliwość strojenia tej skrzynki ręcznie?

L.J.
29-08-2019 10:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
EC4AGT Offline
Wojtek
****

Liczba postów: 285
Dołączył: 05-10-2014
Post: #5
RE: Antena Delta jaka wybrać i jak zawiesić ?
Skrzynka to AT50 Kenwooda. Można stroić automatycznie i można też i ręcznie. Ale teraz problemem jest radio. Przestało nadawać choć świeci się dioda OnAir i Attune. Do strojenia skrzynka potrzebuje 10w mocy ale ja na wyjściu nie mam nic


Powracam do tematu anteny. Zapadła decyzja. Jeśli będę miał wystarczająco czasu to na koniec tygodnia planuje jej wymianę. Będzie ona wg SP7LA , nazywa się Mini Delta o wymiarach 11.9 - 17.5 - 11.9 co w sumie da 41.3 mtr. Początkowo, do strojenia , dwa boki 11.9 mam zrobię o długości 12.5 mtr (myślę , że wystarczy) . Chciałbym uzyskać rezonans na 7.1 Mhz. Mam nadzieje, ze będzie poprawnie pracować także i na 14 Mhz (na wyższe częstotliwości nie liczę, bo praktycznie niż nie słychać ) Linka, to przewód elektryczny 2.5 mmº i balun 4:1 300 W. Będzie zawieszona jak najbardziej poziomo, ok. 2 mtr od dachu z dachówek ceramicznych. (boki po 11.5, zaś bok 17.5 będzie miał ok. 13 mtr do ziemi )

Co sadzicie o takich wymiarach ?

Wojtek

Toledo

Hiszpania
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-09-2019 1:01 przez EC4AGT.)
03-09-2019 1:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #6
RE: Antena Delta jaka wybrać i jak zawiesić ?
Witam!

Wymiary jak wymiary, zostaną zweryfikowane przez pomiary anteny w jej ostatecznym położeniu. Długość to z grubsza długość fali na 7MHz, nie znamy współczynnika propagacji sygnału w Twoim kablu oraz wpływu ziemi i otoczenia na antenę. W dodatku, ziemia ziemi nie równa, inaczej jest nad terenem suchym a inaczej nad ziemią, która jest wilgotna, istotną rolę odgrywa wysokośc anteny ponad ziemią. Zmiennych jest więc kilka a ich wpływ znany jest jedynie w sposób przybliżony.
Reasumując, jak zasilisz antenę w miejscu gdzie schodzą się ramiona o jednakowej długości, dasz baloon 1:4 i dostroisz długość anteny do rezonansu na żądaną częstotliwość to powinno być ok. Wydaje się, że najłatwiej będzie stroić antenę przez zmianę długości trzeciego boku trójkąta choć ciekawe byłoby porównanie ze strojeniem za pomocą pozostałych dwóch, równych ramion (co wydaje się bardziej skomplikowane).
Ja nastawiałbym się na strojenie na częstotliwość ok. 7.05MHz ze względu na lepsze dopasowanie do pasma 7MHz ale jeśli będziesz miał taką możliwość zrób proszę pomiary dla wszystkich pasm dla rezonansu na 7.05 i 7.1 i wybierz lepszy wariant.

L.J.
03-09-2019 8:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości