Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar dobroci obwodu rezonansowego
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,012
Dołączył: 26-09-2012
Post: #41
RE: Pomiar dobroci obwodu rezonansowego
Witam
Odgrzeje mocno temat...
Swego czasu na takiej dość hałaśliwej grupie SP7PKI był temat PKL jako przewodu do anten drutowych. Jedni są za, inni przeciw, jeszcze inni są za a nawet przeciw lub odwrotnie. Anteny jednym wychodzą innym nie. Fajne w PKL jest to że ma wzmocnienie stalą. To samo, wg. innych jest niefajne - bo ta stal psuje kabel jako całość powodując straty.
Chyba nikt nie pokusił się o sprawdzenie jak taki kabel jest stratny przy użyciu metod bardziej miarodajnych. Wszyscy wolą opowiadać że garnki na drzewach rosną..
No ale czemu się rozwlekam w tym temacie o tym.

Postanowiłem to zmierzyć. Myślę sobie - nic prostszego, bierzemy np. 10m PKL (pkl ma przekrój 0.35mm2, tj średnicę ~0.65mm), bierzemy tyle samo drutu lub linki o podobnej średnicy (10m na fi160 to daje jakieś 20zwojów i około 85uH, dość sporo). Nawijamy to na rurę (ja użyłem fi160mm pomarańczowa wod-kan), dokładamy pewny kondensator (pewny to znaczy taki który wnosi małe straty), odpalamy NWT-7 i mierzymy dobroć. Nie musimy znać dokładnie wartości dobroci, ważniejsze jest porównanie do materiału o którym nie powiedzielibyśmy że jest gorszy od sznurka do bielizny.

Tak zrobiłem. Niestety zapomniałem o tym wątku i próbowałem w różnych konfiguracjach Smile
Pierwsza była konfiguracja trapu, czyli układ L-C równoległy jako dwójnik między zaciskami NWT.
İmage


Z szerokości krzywej dipu wyszła mi wartość rezystancji strat obwodu ~80 omów. Sporo to mało powiedziane. Myślę sobie - coś jest nie tak, może jest zależne od impedancji we/wy NWT albo metodyka pomiaru zła. Zmieniając jednak po kilkadziesiąt (i więcej) % jedno i drugie nie zmienia się znacząco szerokość krzywej. Myślę sobie - w takim razie PKL jest do bani.
Zmierzyłem drut miedziany w prawie identycznej konfiguracji (fi0.65mm), ta sama rura, szerokość cewki itp.
Wynik wyszedł nieznacznie lepszy i mocno porównywalny.
Zmieniłem kondensator na inny itp - wynik jest porównywalny i fatalny.
Coś robię nie tak?

Zmieniłem konfigurację na pułapkę szeregową:
İmage

I tym razem wynik też jest porównywalny. Zakładając że impedancja we/wy NWT7 to OK 50 omów (ok, może być różnie) dostałem wartości rezystancji strat ~ 8-10 omów. Q dla PKL wyszło mi 104, dla drutu 155. To już wartości zapewne bliższe prawdzie (z efektu naskórkowego wychodzi jednak ~2 Omy dla drutu miedzianego o tej samej średnicy.
Dokładna wartość nie jest mi potrzebna (choć jeszcze spróbuję to pomierzyć lepiej i sugerując się metodami które w tym wątku wspomniano) ale - chciałbym powiedzieć mając większą pewność - wydaje mi się że PKL nie jest tak do bani jak niektórzy by chcieli, choć jest trochę gorszy od drutu tej samej średnicy jak też zapewne - linki (rezystancja omowa dla DC 10m drutu to ok 0.5 Ohma)
Jeśli ktoś ma PKL w domu w małym kawałku to proponuję się pobawić i pomierzyć.

PKL:
İmage

Drut:
İmage

Pozdrawiam
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-09-2016 14:23 przez SQ5KVS.)
09-09-2016 14:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6LUN Offline
Andrzej
****

Liczba postów: 254
Dołączył: 01-09-2014
Post: #42
RE: Pomiar dobroci obwodu rezonansowego
Cewka ma dość duże rozmiary, więc zasięg jej pola magnetycznego jest duży. Może w jej pobliżu było coś, co odbierało energię. Druga możliwość to promieniowanie.
Pozdrawiam.

Andrzej
09-09-2016 17:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,012
Dołączył: 26-09-2012
Post: #43
RE: Pomiar dobroci obwodu rezonansowego
Obie stały w tym samym miejscu. Ta sama rura, ten sam stół - nie metalowy. No i wcale nie taka duża ta cewka - raptem 160mm x 50mm Smile
09-09-2016 18:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości