Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Badanie przydatności rdzeni toroidalnych
SP3SLU Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 23
Dołączył: 25-09-2015
Post: #1
Badanie przydatności rdzeni toroidalnych
Koledzy,
czy są praktyczne sposoby oceny rdzeni ferrytowych toroidalnych pod kątem przydatności na transformatory, symetryzatory antenowe ?
Chodzi o nieopisane rdzenie, rzekomo do zastosowań radiowych, których u niejednego krótkofalowca sporo w szpargałach (np. u mnie) .
Jak oszacować dopuszczalną moc przenoszoną i f_ max oraz jakie jeszcze parametry są ważne ?
Na razie wykonuję na badanym rdzeniu transformator 1:4 i mierzę SWR analizatorem MAX-6 obciążając stronę wtórną 200 ohm, lub podaję moc RF z TRX i mierzę SWR reflektometrem obciążając 200 ohm po stronie wtórnej.
Wyniki standardowe... SWR bliski 1 na niskich freq, rośnie szczególnie powyżej 20 MHz. Ale jakie jest tu oddziaływanie uzwojenia ? I co z dopuszczalną mocą przenoszoną ? Będę wdzięczny za wskazówki.

73, Jurek SP3SLU
20-03-2017 13:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #2
RE: Badanie przydatności rdzeni toroidalnych
Jurek, zdradź czemu tak drążysz SWR. Czy robisz coś gdzie wymagane jest aby sygnał nie cofał się na wejście transformatora ?
Ja robiłem swoje badania w warunkach gdzie SWR był istotny ale nie do przesady. Natomiast interesowało mnie aby przenosił dobrze moc.
Miałem zabawę jak sprawdzałem różne rdzenie.... między innymi z kabli monitorowych. Podłączyłem do TRXa transformator 1:1 (dwa oddzielne uzwojenia, a nie "autotransformator") i po drugiej stronie trafa skrzynkę antenową z obciążeniem 50R, która miała oczywiście miernik mocy. Mierzyłem moc na wyjściu trafa znając moc wychodzącą z TRXa... i wiedziałem potem, że np. na 1,8 MHz kiepsko na 3,5MHz prawie 90% mocy przenosił, od 7 do 24 doskonale a przy 28MHz znowu spadała sprawność do niecałych 90 %, na 50MHz ok 50%.
Znałem też moc przy której się mocniej grzał (ale nie pamietam) z której mądrzejsi ode mnie pewnie też coś wywnioskują.
Po zdjęciu takiej uproszczonej charakterystyki wiedziałem w jakim zakresie częstotliwości rdzeniowi się dobrze pracuje. Ale ja szukałem akurat baluna do anteny polowej używanej na polu z samochodu.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-03-2017 18:18 przez SP4EJT.)
20-03-2017 18:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3HUO Offline
Artur
*

Liczba postów: 26
Dołączył: 10-01-2010
Post: #3
RE: Badanie przydatności rdzeni toroidalnych
Witaj
a może to Rolleyes załącznik.
Źródło : http://www.cqham.ru/trx84_89.htm
Tłumaczenie : SP1VDV
sp1vdv@wp.pl


Załączone pliki
.pdf  Analizator_antenowy_i_ferrytowe_pierscienie-t-sp1vdv.pdf (Rozmiar: 717.65 KB / Pobrań: 2623)
20-03-2017 20:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości