Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaka skrzynka antenowa?
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #1
Exclamation Jaka skrzynka antenowa?
Witam,

Z racji iż niedawno dostałem radio na KF(125W LSB/USB All Band), chciałem się zapytać o skrzynkę antenową. Skrzynka miałaby być montowana w pomieszczeniu z radiostacją(nie przy antenie). Chciałem zbudować skrzynkę typu L(z dwoma kondensatorami i jedną cewką).
Długo już szukam kondensatorów zmiennych, które mogłyby przenieść taką moc jaką ma moje radio. Lecz nadzieja na ich znalezienie maleje wprost proporcjonalnie do upływającego czasu Big Grin.
Dlatego chciałem się was zapytać:
1. Czy warto zamiast kombinowania z kondensatorami zmiennymi zacząć budowę skrzynki opartej na przekaźnikach, cewkach i kondensatorach stałych?
2. Jeśli tak, to jaki projekt wykonać?

Jeśli ktoś ma takie kondensatory zmienne na taką moc, to mogę ewentualnie odkupić.
Proszę o pomoc.

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-06-2015 20:40 przez SO3ALG.)
28-06-2015 20:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9RQA Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 369
Dołączył: 30-09-2009
Post: #2
RE: Jaka skrzynka antenowa?
(28-06-2015 20:40)SO3ALG napisał(a):  (...)
Długo już szukam kondensatorów zmiennych, które mogłyby przenieść taką moc jaką ma moje radio. Lecz nadzieja na ich znalezienie maleje wprost proporcjonalnie do upływającego czasu Big Grin.


Nie załamuj mnie. To jakiej mocy masz to radio, że kondensatora nie znajdziesz?
Wpisz sobie na allegro hasło "MAŁY NADAWCZY KONDENSATOR ZMIENNY"
28-06-2015 21:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #3
RE: Jaka skrzynka antenowa?
Z tego co się dość dawno temu dowiedziałem, to ten kondensator dostraja dobrze tylko na górnych pasmach KF 20-30MHz...
Jeśli się mylę, proszę mnie naprostować Smile

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
28-06-2015 21:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9RQA Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 369
Dołączył: 30-09-2009
Post: #4
RE: Jaka skrzynka antenowa?
Jeśli zakres pojemności ci nie pasuje, to zawsze możesz dodać stałą pojemność na jakimś przełączniku.
Masz tam zresztą też kondensator "KONDENSATOR POWIETRZNY ZMIENNY 10-325 2x10-255 pF",
a skoro są 3 sekcje to chyba da się to jakoś połączyć ;-)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-06-2015 21:27 przez SP9RQA.)
28-06-2015 21:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #5
RE: Jaka skrzynka antenowa?
W sumie racja, mógłbym tak zrobić(i pewnie tak zrobię).
Ale jeśli chodzi o drugi kondensator, to on:
Cytat:Wytrzymuje do 200V.
Dzięki małym wymiarom świetnie nadają się do VFO i różnych zastosowań w małych transcieverach.
Skoro wytrzymuje do 200V to można go użyć jako drugiego kondensatora?(po pierwszym kondensatorze i cewce)?
Czy dobrze rozumiem, że pierwszy kondensator musi być na jak najwyższe napięcie i tak do 300pF a drugi na jak najwyższą pojemność, ale niższe napięcie?

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
28-06-2015 21:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości