Zmodyfikowany moduł DSP od PicaStara
Podstawowe informacje o modułe zostały podane w wątku o Husarku oraz sterowniku SPHM. Aby wszystko na temat modułu było w jednym miejscu zakładam oddzielny wątek do opisu i dyskusji na temat zmodyfikowanego modułu DSP od PicaStara.
Geneza była taka: chcieliśmy w Grupie Husar sprawdzić przydatność amatorskich konstrukcji DSP na potrzeby Husarka oraz docelowo Husara. Ze względu na dostępność dokumentacji oraz oprogramowania wybór padł na moduł DSP od PicaStara. Oryginalny projekt DSP jest na trzech płytkach. Darek SQ5KHA opracował nowy druk zgodny z oryginalnym schematem umieszczając cały projekt na jednej płytce (zdjęcie w załączniku).
W oryginalnym opracowaniu do PicaStara do pamięci EPROM jest wpisany program monitora do zarządzania modułem DSP. Oprogramowanie modułu DSP musi być wgrywane za każdym razem po włączeniu zasilania radia. Jest to dość niewygodne, zajmuje czas i potrzebne jest miejsce w pamięci EEPROM na przechowywanie programu. Piotr SP9FKP wykonał modyfikację polegającą na wyrzuceniu z EPROMU programu monitora i wgraniu tam bezpośrednio oprogramowania modułu DSP. Zaleta jest taka, że nie trzeba wgrywać oprogramowania ponieważ jest ono na stałe w EPROM-ie i staruje natychmiast po włączeniu zasilania.
W tej chwili testowanych jest kilka modułów DSP w celu sprawdzenia przydatności do współpracy z homodyną oraz pod kątem kolejnych projektów grupy. Pierwsze testy "na ucho" są bardzo obiecujące ale trzeba potwierdzić je konkretnymi pomiarami. Jeśli wyniki będą zadowalające moduł będzie dalej rozwijany i modyfikowany. Sterowanie modułem DSP jest możliwe bezpośrednio z komputera lub sterownika radia. Aby testy były możliwe bezpośrednio w radiu bez udziału komputera została zaimplementowana obsługa modułu DSP w sterowniku XmegaTFT.
W celu zapoznania się z możliwościami modułu DSP należy odwiedzić strony oraz wątki poświęcone
budowie PicaStara, tam znajdziemy kompletną dokumentacją oraz odpowiednie opisy.
Opis sterowania i ustawiania parametrów DSP z poziomu sterownika XmegaTFT znajduje się w wątku o
syntezie SPHM.
W załącznikach zdjęcie modułu, projekt druku i schemat wykonany przez Darka SQ5KHA.