Witam ponownie po dłu.........giej przerwie.
Jakoś HASDR nie wzbudził WIELKIEGO entuzjazmu, nie mniej jednak, postanowiłem "dzielnie" podtrzymywać wątek.
Z pytań zadanych mi na priv zamierzam się teraz wywiązać i kolejno:
-Nie roszę sobie żadnych praw z tytułu udzielanych tutaj informacji, jednak zdecydowanie temat HASDR pociągne tylko w tym miejscu.
-tak jak pisałem we wstępnym poście, Laci jest węgrem mieszkającym w niemczech - korespondencja z nim odbywa się po angielsku, często napotykam na lapsusy językowe (On pewnie też) co trochę utrudnia komunikację.
-dobra wiadomość: wstępna strona
http://nonprofit-hasdr.110mb.com/indexe.html będzie miała niebawem polską wersję (wszystko aktualnie w rękach Laciego)
-jeżeli chodzi o trudność wykonania i skutecznego zakończenia projektu to zdaje się, wystarczy użyć sprawnych podzespołów i je dobrze zamontować we właściwych miejscach. Więcej trzeba będzie się napracować w ustawieniach komputera i obsłudze programu, ale to jeszcze przedemną... Na pewno zaletą jest brak części mechanicznej, płyty czołowej i innej gałkologii - w dzisiejszym świecie, najbardziej skomplikowane systemy dyspozytorsko- synoptyczne obsługiwane są za pomocą myszki i monitora!
-Do nieprzekonanych techniką SDR i brakiem "DUŻEJ GAŁY" proponuję złożyć ZETę (odszczekuję - że na płytce jest błąd - wyraźnie autor zaznaczył kros - którego nie zauważyłem...) i pobawić sie najprostrzym PC'em z darmowym programem Rocky - gwarantuję dobrą zabawę!
- jest w polsce pionier SDR'a Rafał Orodziński sq4avs przemiły konstruktor, z którym świetnie się rozmawia. Mamy pomysł zastosowania jego SDR z kwarcem na pasmo 30m i PA 4W - najprostsza karta pozwala pokryć całe pasmo, a CW i PSK będzie śmigać aż miło.
- no i na koniec, pytanie do moderatora/admina - jako że części do ZETY kosztują przysłowiowe grosze - ale zamawiałem je po 10 szt (TME, allegro) mam po 5 zestawów z VXO na 80 i 40m które mogę oddać po kosztach + przesyłka (i tak leżą w szufladzie) - czy mogę je wystawić w dziale Mini-giełda. Jedyna uwaga do odbiornika - MUSI MIEĆ ANTENĘ - najprostszy dipol, a nie przypadkowy kawał drutu. Chyba, że dołoży się obwód wejściowy, który dopasuje te coś czym się dysponuje.
VY 73 Piotr
PS. jako że lato w pełni, pora konstrukcją nie sprzyja, jedyne co popełniłem to skompletowałem elementy oraz wykonałem PCB do zasilacza wg DM4TT
http://www.nonprofit-ham.de/viewtopic.ph...1&p=32#p32