Montaż podstawowy Husarka jest u mnie zakończony. Historyczna chwila nawiązania pierwszego QSO na Husarku przypadła mnie w dniu 07.03.2013 godz.13:20 UTC w paśmie 40 metrowym QRG 7145.0 KHz. Od operatora Krzysztofa stacji SP9YFF/8 otrzymałem raport 59+10dB (!?). W następnych dniach były następne łączności. Przytaczam film z nagranie QSO z Robertem SP3RAF w dniu 09.03.2013 13:50 UTC.
W czasie tych pierwszych łączności na Husarku, zauważyłem pewną niedogodność zbyt słabego blokowania odbiornika w czasie nadawania na SSB. Właśnie w czasie nadawania występowało sprzężenie akustyczne mikrofon-głośnik. Aby tą niedogodność usunąć zastosowałem dodatkowy klucz na 2N7000 przy potencjometrze wzmocnienia AF GAIN. Załączam foto i schemat.
Moje rozwiązanie Husarka polega na na użycia dwóch filtrów 9-pasmowych BPF, jeden tylko do odbioru, drugi identyczny dla nadawania. Dzięki temu przełączaniem trybu pracy nadawanie/odbior zajmuje się jeden przekaźnik. Tym sposobem chciałbym uruchomić system pracy BK na CW oraz korzystać z VOX na foni.
Do całkowitego zakończenia montażu są jeszcze konieczne do wykonania następujące prace:
1. Wypoziomowanie sygnałów CW i SSB (wydaje mnie się, że kompresor dynamiki jest przesterowany, mimo to mieszacz nadajnika chyba nie jest wysterowany dostatecznie; potrzebne są pomiary i ewentualna korekta wzmocnienia w torze nadawczym).
2. Wprowadzenie układu MAX7400 w tor mikrofonowy, aby uzyskać wąski pasmo dla toru nadawczego ze stromym zboczem charakterystyki 2.4 do 2.7 KHz.
3. Poprawienie okablowania; część okablowania nie idzie w układzie jednej wiązki więc wnętrze wygląda mało profesjonalnie.
4. Pomalowanie obudowy i płyty czołowej.
Link do filmu - QSO z SP3RAF z użyciem Husarka
Pracując wczoraj i dziś na pasmach, zostałem mówiąc delikatnie zmobilizowany aby jak najszybciej zająć się charakterystyką przenoszenia toru nadawczego. Dostałem właśnie informację (oraz raport 49) o tym, że mój sygnał z Husarka jest szeroki, nawet słychać mój sygnał do 5 KHz. Mimo, że pracowałem mocą 16-18 watów, to powodowałem zakłócanie innym użytkownikom pasma. Tak wiec ogłaszam QRT i robię w trybie pilnym modyfikację polegającą na zastosowaniu układu MAX7400 w torze mikrofonowym. Oczywiście rozwiązanie takiej modyfikacji może być wykonane na różne sposoby. Wybieram wersję z wykorzystaniem MAX7400 z kilku następujących powodów:
- modyfikacja z wykorzystaniem MAX7400 SMD jest skuteczna i prosta w wykonaniu
- przełączanie istniejącego filtru akustycznego m.cz. z odbioru do nadawania przekaźnikami utrudni pracę z wykorzystaniem VOX
- użycie MAX7400 do toru odbiorczego, nie jest zbyt właściwe z powodu dużo zmieniającego się poziomy sygnału, natomiast poziom sygnału mikrofonowego jest w miarę ustabilizowany.
Cdn.