Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #1
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Duża aktywność na wątkach o Piligrimie, nowe wykonania US5MSQ oraz zainteresowanie Jumą świadczą o nie słabnącej popularność urządzeń homodynowych wśród krajowych radioamatorów. Każda z tych konstrukcji ma istotne zalety jak również i drobne wady.
W Piligrimie przewlekanym należałoby poprawić projekt druku, dodać filtr na MAX7400, dać lepszy wzmacniacz m.cz. W Piligrimie SMD oraz homodynie Husara problemem jest koszt i zakup dobrych kondensatorów SMD do polifazera. Do US5MSQ nie ma fabrycznych płytek, a powielenie Jumy jest bardzo pracochłonne i kosztowne. Największym problemem dla początkujących jest brak dobrej dokumentacji oraz lokalnego wsparcia (znajomość języka, przekopanie się przez setki stron forum).
Podczas licznych rozmów z Kolegami którzy zbudowali własne homodyny padła propozycja zaprojektowania nowej homodyny dla szerokiego grona radioamatorów. Jest spore grono Kolegów posiadających duże doświadczenie z budowy własnych Piligrimów, US5MSQ, homodyn do Husara a nawet Jumy. Dodatkowym atutem jest to, że pierwsza wersja nowej homodyny już powstała jako moduł do Husara, trzeba tylko zmodyfikować ją pod nowe wymagania.
Nowa konstrukcja powinna być pozbawiona najistotniejszych wad swoich poprzedników przy utrzymaniu możliwie wysokich parametrów radia.
Kolejnym plusem jest możliwość wykorzystania innych modułów zaprojektowanych do Husara: wzmacniacz m.cz. z automatyką, PA, filtry.

Wstępna propozycja jest taka:
- wybrać typowa obudowę fabryczną, łatwo dostępną w przyzwoitej cenie np. obudowa z blachy stalowej T92, (30...45)zł;
- zaprojektować i wykonać front radia pod syntezy Oleg 9 oraz RD3AY oraz tył pod wzmacniacz PA_20W do Husara;
-płyta zasadnicza homodyny, oddzielne tory odbiorczy i nadawczy, przesuwniki na oddzielnych modułach (dwie wersje wykonania, kondensatory przewlekane i SMD), wzmacniacze przewlekane w podstawkach;
- wzmacniacz mikrofonowy oraz akustyczny na oddzielnych płytkach. Oddzielne moduły pozwalają na stosowanie ich w innych konstrukcjach i tak jest bardziej uniwersalnie. To mogą być te same moduły co do wyczynowego Husara.
- moduł filtrów (BPF, LPF, SWR, dekoder adresów, przełączanie kierunków TX/RX;
- wzmacniacz mocy PA 20W (ten sam co do Husara);

Chętnie poznamy opinie i uwagi Kolegów, którzy zbudowali własne homodymy. Każda wskazówka, która poprawi jakość konstrukcji i łatwość jej wykonania zaprocentuje przy powielaniu radia.

Przewodnik po wątku
Schemat blokowy HUSARKA
Schemat modułu zasadniczego homodyny
Nowy schemat modułu homodyny
Widok płyty zasadniczej homodyny + pliki symulacyjne polifazerów
Dokumentacja modułu filtrów akustycznych (schemat, pcb, zdjęcia modułu)
Dokumentacja modułu automatyki (schemat, pcb, zdjęcia modułu).
Opis działanie kompresora
Wykonanie transoptora do kompresora
Zasada działania ARW
Zmodyfikowana płytka automatyki do Husarka przez SP9IZM
Metoda pomiaru dużych indukcyjności
Projekty różnych frontów i obudów do Husarka
Płytka antenowa z pomiarem SWR-a
Płytki filtrów BPF i LPF wersja DW Radio
Moduł "spinka" do połączenia torów radiowych
Montaż filtrów akustycznych
Zawężanie filtru telegraficznego
Moduł na 74HC175 do Husarka
Husarek na paśmie 50MHz
Moduły Husarka na płytkach z DW Radio
Rozmieszczenie modułów w obudowie Husarka
Konkursowy Husarek Maćka SP5CGI

HUSAREK na cqham.ru

Homodyna, to aktualnie najskuteczniejszy sposób na własne radio o dobrych parametrach dlatego chętnych do budowy nie zabraknie, szczególnie jeśli będą dostępne dobrze zaprojektowane fabryczne płytki, dobra dokumentacja oraz wsparcie poprzez forum.

Linki do ostatecznej wersji modułów do Husarka:
- moduł homodyny Husarka
- moduł automatyki Husarka
- moduł filtrów akustycznych

- wzmacniacz mocy PA15W
- moduł "spinki"
- sterownik radia XmegaTFT

Podręcznik budowy Husarka wer. 1.4

Prezentacja gotowych Husarków na ŁOŚ 2013
Galeria zdjęć Husarków z ŁOŚ 2013

Zbudowane Husarki:
Arek AC2FC
SP1 ---
Henryk SP2JQR,
Bogdan SP3IQ, Michał SP3WYP,
Bogdan SP4LVC, Jerzy SP4OLL,
Roman SP5AQT, Janusz SP5BMP, Maciek SP5CGI, Stanisław SP5MNS, Darek SQ5KHA, Adam SP5FCS, Włodek SP5FJJ,
Zdzisław SP6ERR, Zbyszek SP6LTP, Marek SP6GAS
SP7 ---
Kamil SQ8KFH,
Józef SP9HVW, Jurek SP9IZM,
.

73 Adam
03-12-2011 23:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 21-10-2010
Post: #2
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Witam, pomysl dobry , jak kazda inicjatywa ktora ma poszerzyc spektrum zabawek do wykonania dla radioamatorow ;-).
Drobna uwaga na temat :
"W Piligrimie SMD oraz homodynie Husara problemem jest koszt i zakup dobrych kondensatorów SMD do polifazera"
Adam , przepraszam ale to jest mit ... komplety 32 kondensatorki SMD 1206, COG
o stabilnosci temperaturowej +/- 30ppm/C , z tolerancja 0,25% ( przy wartosci 33nF) sa w cenie 18pln za komplet ;-) , kondensatory THT tez sa do zalatwienia .
Problemem podnoszonym wielokrotnie jest kwestia zorganizownia zbiorowego zakupu, wykonalem doswiadczenie i przy ilosciach 2000 sztuk , odpad to 3% reszta to komplety z telerancja 0,21% w komplecie ( 47nF).
Wspominasz o konstrukcji dla kazdego ;-), wybacz radio z DDS'em OLEG9 czy RD3AY nie bedzie zabawka dla kazdego ;-) ze wzgledu na koszty i tego w tym przypadku nie przeskoczymy.... chyba ze..... pojdziemy w kierunku rozwiazan z JUMA , i wtedy spokojnie wystarczy nam DDS na AD9851 ktory w wolnym handlu jest o polowe tanszy niz AD9951.
W sumie, zastanawiam sie i prosze abys zechcial potraktowac tne post jako ew. uwagi i rady kolezenskie a nie jak dotad konkurencje HI ;-).
Problemem na dzis jesli juz mowimy o homodynach jest:
1. brak dostepu i mozliwosci uruchomienia PCB fabrycznych do PILIGRIM THT
2. brak dokumantacji do PCB PILIGRIM SMD kolegi Wacka
i to nam wisi jako tematy nie mozliwe do zakonczenia. Osobiscie daje sobie rade i PCB robie sobie sam, ale zamiast wykonywac kilka kompletow recznie ( na wyrazna prosbe kolegow) wolalbym zajac sie czyms innym wiedzac ze koledzy znajda pomoc u tych ktorzy pliki produkcyjne posiadaja i mogli by pomoc ;-).
Jesli moge cos dorzucic do ew, planow konstrukcyjnych, sugerowalbym opieranie konstrukcji na elementach latwiej dostepnych, w mozliwie niskiej cenie, bo zakupy w Farnelu czy Alfine ... to dla wielu granica nie do przekroczenia.
Adamie narawde cieszy fakt ze pomyslow nie brakuje, checi pewnie tez ale nie zapominajmy o odpowiedzialnosci za "wywolanie zainteresowania" , jesli cos zaczynamy, robmy to tak aby doprowadzic to konsekwentnie do konca , i bierzmy pod uwage "pozostawienie suportu" dla ew. konstruktorow z mniejszym doswiadczeniem. A konkretnie jesli ruszam jakis temat, cos przedstawiam to ponoszac odpowiedzialnosc automatycznie wyrazam gotowosc do pomocy kazdemu zainteresowanemu.
Nie wiem czemu, patrzac na liste rozpoczetych trzy lata temu PILIGRIMOW ( prawie 50 sztuk) widze 12 uruchomionych , kolejni chetni na ta konstrukcje tacy troche zagubieni ;-)...
jesli dolozysz kolejna konstrukcje , kolejne PCB ...... to obawiam sie ze wzrosnie tylko ilosc "psiadanych ", nabytych przez kolegow pieknych PCB..
i podkreslam, nie ma w moich uwagach ani kszty zlosliwosci czy niedaj Bog ataku, moj glos to tylko spokojne zwrocenie uwagi.... na to czy pozostawiajac wszystko co rozgrzebane i nieskonczone i zaczynac "nowe" ..... ;-).
Uwaga na temat obudowy ... to chyba nie ta kolejnosc ;-), chyba ze przewidujemy rozmiar tejze z dozym zapasem,a jesli juz poswiecic czas i energie na Front panel, to moze zrobic to tak aby pozniej jakas spoldzielnia mogla to laserem kazdemu zrobic ladnie i niedrogo ;-)....
coz pozdrawiam i ciekaw jestem opinii innych kolegow, ma nadzieje ze tym razem pogadamy w milej atmosferze i cywilizowanej formie... wszak Swieta ida wiec nastawieniem pokojowym przepelnieni byc winnismy.
pozdrawiam
Krzysztof Sip
SQ8Z
04-12-2011 5:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,193
Dołączył: 02-07-2010
Post: #3
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Nie podoba mi się koncepcja modułowa takiego TRXa. Wolałbym wersję COMBO. Wszystko na 3 płytkach.

Bazówka, panel przód, Panel tył. Absolutnie wszystko wmontowane w druk, zero kabli. Fabryczne PCB, lista elementów z podaniem: wartość, rodzaj materiału, rodzaj obudowy, tolerancja, dokumentacja uruchomienia krok po kroku, standardowa obudowa, czołówka w Corelu do wypalenia laserem.

Takie coś jest w stanie zmontować absolutnie każdy. Proszę popatrzeć na K1, K2, Jumę, Picastara, tam nie ma możliwości popełnienia błędów

73 JERZY SQ9RFC
04-12-2011 7:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #4
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
HUSARek to konstrukcja która powstaje "przy okazji". Przy okazji budowy HUSARa. Prace przy HUSARze są cały czas kontynuowane. Sprawdzane są nowe pomysły i rozwiazania, a ich wyniki będą prezentowane na forum. Wszyscy wiemy, że współczesne amatorskie (i nie tylko) radia ewaluują w kierunku DSP. Podobnie będzie i z naszą konstrukcją. W takim wypadku moduł homodyny stanie się zbędny. Aby wysiłek nie poszedł "na marne" chcemy pokazać, że można go z powodzeniem wykorzystać. Dlatego pojawił się pomysł na HUSARka. Grupa nie planuje uruchomienia (przynajmniej w chwili obecnej) produkcji kitów. Chcemy tylko pokazać jak każdy w domu może zbudować swoje "pierwsze" HM radio. To czy radio jest drogie, czy nie, zależy od zasobności portfela budującego i jego pomysłu na konstrukcję. HUSARek ma być z założenia konstrukcją ALL BAND. Ale my nie narzucamy konkretnych rozwiązań syntezy i ilości pasm w radiu budującego. Można wykorzystać DDS na AD9851 i pracować od 1.8 do 14 MHz. Radio jest projektowane jako 5 modułowe: 1-synteza, 2-moduł homodyny 2 torowy z wymiennymi polifazerami, 3-moduł filtrów LPF i BPF z przełączaniem O/N, 4-moduł mcz Rx i kompresor dynamiki do Tx, z filtrami akustycznymi, 5-PA 15-25W (zależne od napięcia zasilania). Zasilanie planujemy z napięcia 18.5V, zasilacz od laptopa, wydajność prądowa min 5A, koszt ok 40 zł.
Grupa Husar zapewni wsparcie przy montażu i uruchomieniu, w szczególnie skomplikowanych sytuacjach nawet osobiście. Polifazery zostały zaprojektowane jako oddzielne moduły i wymienne miedzy torami nadawczym i odbiorczym. Wiec dla zainteresowanych będzie możliwe zakupienie gotowych modułów przesuwników, uruchomionych i sprawdzonych. Obecnie kończymy prace nad wybraniem układu automatyki, a ja projektuję płytki do modułów. Elementy SMD będą w tolerowanym przez większość rozmiarze 1206.
04-12-2011 11:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #5
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Pomysł jest dobry ale entuzjazmu to ja tu wielkiego nie widzę.
Krzysztof, z tymi zaczętymi Piligrimami to jest akurat "norma", zawsze tak było, 50 kolegów zaczynało budować SP5WW a 5 zbudowało, tak jest i teraz. Zawsze chęci i marzenia górowały nad umiejętnościami i możliwościami wykonawczymi. Cieszmy się z tych Piligrimów które powstały bo innych konstrukcji powstaje jeszcze mniej.
Podoba mi się pomysł umieszczenia przesuwników na oddzielnych modułach tak jak w ostatniej wersji Piligrima SMD, oraz wzmacniacze w wersji przewlekanej. To zdecydowanie ułatwi uruchamianie zasadniczego modułu homodyny.
Modułowa konstrukcja to zaleta a nie wada, łatwiejsze uruchamianie pomiary, modyfikacja oraz możliwość pomocy. Moim zdanie nie ma potrzeby budowania radia na wszystkie pasma (koszt, pracochłonność), na początek 3-4 pasma spokojnie wystarczą. Może zrobić takie uproszczone filtry na 4 pasma, przydałby się również tani i prosty wzmacniacz mocy 6-10W może na IRF-ach.
04-12-2011 13:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #6
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Projekt zakłada wykonane radia na wszystkie pasma, ale nikt budującemu w chwili obecnej tego nie narzuca. Natomiast tak zaprojektowana konstrukcja pozwoli w przyszłości ją rozbudować. Teraz sprawa mechaniki. Projektowanie płytek bez założonego gabarytu obudowy to proszenie się o kłopoty. Uważam, że projekt mechaniczny powinien powstawać współbieżnie z elektroniką, co zagwarantuje że projekty płytek będą miał prawidłowe wymiary i miejsca mocowania. Będziemy mieli też pewność, że zmieścimy się w obudowie. Przyjęta do projektu obudowa T92 ma wymiary wysokość 8 cm, szerokość 22 cm i długość, lub jak kto woli głębokość 24 cm. W tej obudowie wszystkie płytki zmieszczą się bez problemu i nie będzie "ścisku".
Jak napisano wcześniej wykonanie płytek będzie w technologii mieszanej. Większość układów scalonych będzie w obudowach PDIP, elementy RC w obudowach SMD 1206. Obudowy innych elementów będą uzależnione od kosztów zakupu. Przesuwniki fazowe zostaną zaprojektowane w dwóch wariantach: wszystkie elementy SMD, lub kondensatory przewlekane, a oporniki SMD. Oba wykonania wymienne, o jednakowym sposobie podłączenia z płytą podstawową homodyny.
04-12-2011 17:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #7
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Tak jak napisałem wcześniej, we wszystkich powielanych homodynach możemy kilka rozwiązań zmienić aby poprawić parametry i ułatwić budowę radia. Mimo upływu trzech lat takich opisów modyfikacji pojawiło się niewiele. Możemy dalej powielać istniejące konstrukcje w obecnej postaci lub je modyfikować tak jak zrobił to Wacek z Piligrimem SMD.
Nakłady pracy na modyfikację druku oraz wykonanie dobrej dokumentacji w j. polskim są porównywalne z opracowaniem nowej konstrukcji, stąd pomysł na zupełnie nową homodynę.

Kilka kwestii:
1/ "Radio dla każdego" nie oznacza radia za minimalną ceną. Nowoczesne radio wielopasmowe z syntezą musi kosztować kilkaset złotych. "Dla każdego" oznacza raczej konstrukcje dobrze opracowaną, opisaną, łatwą do wykonania przy minimalnych umiejętnościach i doświadczeniu.

2/ Proponujemy DDS w wersji Oleg9 lub RD3AY bo są i obsługują homodyny, równie dobrze może to być DL4JAL, Si570, TinyDDS czy jakaś nowa prosta synteza. Różnica w cenie pomiędzy DDS-ami (AD9850-35zł, AD9951-70zł) to drobiazg w cenie całego radia. Głównym celem tego wątku jest opracowanie płyty bazowej do homodyny.

3/ Dla wielu Kolegów wykonanie mechaniki radia jest najtrudniejsze (brak narzędzi, dostępu do warsztatu). Stąd propozycja typowej, handlowej obudowy uzupełnionej projektami frontów. Równie dobrze może to być łatwo dostępna obudowa z odzysku np. RADMOR. Ważne aby do takiego wykonania były rysunki rozmieszczenia modułów oraz elementów na frontach.

4/ Konstrukcja modułowa jest rozwiązaniem optymalnym, ułatwia montaż i uruchomienie, pozwala stosować różne filtry, wzmacniacze m.cz oraz PA. Rozwiązania jednopłytowe są dobre do prostych urządzeń QRP, kitów lub produkcji wielkoseryjnej.

5/ Dobrze aby jako głos w dyskusji padały konkretne propozycje rozwiązań technicznych. Trwają prace nad ostatecznym schematem homodyny i teraz jest właściwy moment aby przedyskutować różne pomysły.

73 Adam
05-12-2011 23:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9IZM Offline
Jerzy
**

Liczba postów: 59
Dołączył: 18-12-2009
Post: #8
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Jako inspirację do wykonania mechaniki Husarka chciałbym przedstawić moją wersję zastosowania obudowy Murzynka. W załączeniu pliki które to prezentują. Konstrukcja wewnętrzna chociaż niezbyt obszerna pozwala na swobodne umieszczenie podstawowych bloków TRX. Wykonany w tej obudowie Piligrim pokazałem na tegorocznym Łosiu.Dla pełniejszego przedstawienia wykorzystania obudowy murzynka zrobiłem parę zdjęć. İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage


Załączone pliki
.lay  BPF.LAY (Rozmiar: 668.87 KB / Pobrań: 3096)
.lay  Czołowa.LAY (Rozmiar: 139.74 KB / Pobrań: 2538)
.lay  Piligrim V2.LAY (Rozmiar: 2.19 MB / Pobrań: 2824)
.lay  Enkoder_klawiatura.LAY (Rozmiar: 64.13 KB / Pobrań: 2357)
.lay  Synteza.LAY (Rozmiar: 1.15 MB / Pobrań: 2904)
.zip  Makra.zip (Rozmiar: 4.3 KB / Pobrań: 2167)
.pdf  Czołowa wymiary.pdf (Rozmiar: 85.18 KB / Pobrań: 2779)
.pdf  Czołowa.pdf (Rozmiar: 99.55 KB / Pobrań: 2711)
.lay  PA.LAY (Rozmiar: 929.67 KB / Pobrań: 2797)

73 Jurek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-12-2011 17:37 przez SP9IZM.)
06-12-2011 8:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #9
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Kolega Jerzy zrobił nam "mikołajkowy prezent", VY TNX FER ALL !
To się nazywa profesjonalne podejście do tematu, poprawione druki w popularnym formacie sprint layouta, rysunki frontu i jak sie domyślam makra na CNC (???). Gdyby jeszcze jakieś zdjęcia byłaby pełna dokumentacja.
Wykorzystanie obudowy z odzysku (murzynek, radmor) to doskonały pomysł, wielu z nas ma je za darmo. Obudowa z murzynka jest bardzo fajna ze względu na jej gabaryty, zgrabna i pojemna, akurat na radio urlopowe. Zaraz pojawią się głosy "a skąd ja wytrzasnę murzynka" dlatego trzeba dobrać coś fabrycznego pod ten wymiar.
Drugi ciekawy pomysł to zespolony panel frontowy z klawiszami i enkoderem, może jeszcze połączony z DDS i LCD, to by uprościło okablowanie i ułatwiło budowę radia. Ograniczeniem jest konieczność stosowania wybranej syntezy.
06-12-2011 11:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3IQ Offline
Bogdan
****

Liczba postów: 281
Dołączył: 23-10-2011
Post: #10
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Aby powstała homodyna dla „szerokiego grona radioamatorów”, mamy dwie możliwości. Jedna to opracowanie nowe. Przyznam się, że projektowanie nowego urządzenia jest bardzo fajne, zwłaszcza na początku. Później niestety jest tylko i wyłącznie ciążka i niewdzięczna praca, która powinna w efekcie zaowocować przyzwoitą dokumentacją dla osób nie posiadających nadmiaru wiedzy i doświadczenia. Aby urządzenie było przeznaczona dla „szerokiego grona radioamatorów”, to MUSI być akceptowalne przez to grono. Aby to uzyskać należy zadbać przede wszystkim o wysoką jakość dokumentacji, w miarę łatwy dostęp do części oraz urządzenie powinno prognozować przyzwoite parametry. Wykonanie profesjonalnej dokumentacji to bardzo poważna i wcale nie łatwa czynność. Powinny być w sposób profesjonalny przygotowane następujące części projektu ułatwiające prace montażowe:
- profesjonalnie zaprojektowana i wykonana PCB,
- szczegółowa dokumentacja montażowa (kolejność montażu, lokalizacja elementów, itp.),
- szczegółowy spis elementów umożliwiający ich zakup,
- szczegółowa dokumentacja uruchomieniowa, wykaz napięć, obrazy oscyloskopu, itp.
Druga możliwość powstania „homodyny dla szerokiego grona radioamatorów”, to pełniejsze opracowanie istniejącego rozwiązania. Sam zdecydowałem się do wykonania DC-01 wg projektu Leszka SP6FRE. DC-01 jest konstrukcją nieskomplikowaną, gwarantującą przyzwoite parametry oraz posiadającą dobrą dokumentację zlokalizowaną w jednym miejscu. Jednak, jak każde urządzenie, to również DC-01 posiada wady i zalety. Do zalet należy założona od początku modułowość. Na przykład moduł filtru polifazowego na kondensatorach ceramicznych SMD nie gwarantuje najlepszych parametrów. Nie prostszego, można zaprojektować i wykonać inne płytki, aby dało się użyć kondensatory foliowe (przewlekane). Wtedy, po prostu wymieniamy płytki filtru polifazowego (połączenie z płytą główną jest na złączach kołkowych) i to wszystko. W celu polepszania parametrów DC-01, to możliwa jest wymiana następujących zespołów (do dyskusji):
filtrów wejściowych, wzmacniacza mocy, tak aby można było uzyskać przynajmniej 10 watów output, inna wersja DDS (chociaż wersja DDS_IS570 wcale nie jest zła).
Wiem (od producenta płytek), że na zamiar montażu DC-01 zdecydowało się kilkanaście osób. Gdyby część wykonawców DC-01 włączyła się do prac publikowania szczegółowej dokumentacji oraz włączyła się do modyfikacji, to mielibyśmy z czasem „homodynę dla szerokiego grona radioamatorów”. Ja sam budując DC-01 zamierzam dzielić się swym doświadczeniem w budowaniu. W końcu Leszek SP6FRE nadał nazwę DC-01 ale można pomyśleć o DC-02. Na koniec taka konkluzja: oczywiście, można pójść dwiema drogami jednocześnie, konstruując nowe i modyfikować istniejące urządzenie.
73 Bogdan SP3IQ.
06-12-2011 12:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości