Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konstrukcje radiofoniczne - najchętniej klasyczne
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #13
RE: Konstrukcje radiofoniczne - najchętniej klasyczne
Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia - zdecydowana większość amatorskich odbiorników superheterodynowych z jakimi miałem do czynienia to odbiorniki na pasmo UKF FM. Jakoś nie widziałem zbyt wielu konstrukcji na fale długie, średnie i krótkie. Swego czasu w czasopismach i książkach publikowano wielkie ilości projektów odbiorników AM - prawie wszystko to nieskomplikowane układy o bezpośrednim wzmocnieniu, refleksowe, reakcyjne itp.
Spotkałem się jedynie z kilkoma superheterodynami AM.
Po pierwsze publikacja z MT z 1969 roku. Tak naprawdę schemat pożyczony z odbiornika Ara + kilka porad dotyczących praktycznego wykonania w warunkach amatorskich. Część I i Część II.
Drugi, prostszy odbiornik pochodzi z Radioamatora z 1970 roku. Specyficzna refleksowa superheterodyna. Zrobiłem skan tego artykułu, wrzucam w załączniku. W tym samym roczniku znajduje projekt hybrydowej superheterodyny (lampa Szarotki + tranzystory germanowe). Niestety brakuje kilku stron...
Trzeci odbiornik to zaawansowany tuner AM na fale długie, średnie i krótkie (kilka podzakresów, podwójna przemiana) z czasopisma "Audio-Video Hi-Fi". Posiadam skan dzięki uprzejmości jednego z użytkowników grupy pl.misc.elektronika. Gdyby ktoś był zainteresowany mogę się podzielić.

W pierwszych dwóch przypadkach trochę dużo zachodu - ręczne nawijanie filtrów to jeszcze nic, ale o zabawie z transformatorkami m.cz. nie można tego powiedzieć. Ostatni projekt to już naprawdę duże przedsięwzięcie.

Może ktoś z was zna jakiś prostszy, bardziej współczesny projekt radia superheterodynowego na AM? Przy czym z góry uprzedzam, że nie interesują mnie schematy aplikacyjne układów scalonych do których wystarczy podpiąć antenę ferrytową, jeden FCM, cewkę 7x7, dwa kondensatory i rezystory oraz głośnik. Chodzi o coś mającego walory dydaktyczne, gdzie poszczególne bloki byłyby wyraźnie "widoczne" - na tranzystorach lub osobnych układach scalonych - a'la lata osiemdziesiąte w polskiej elektronice. Wink


Załączone pliki
.pdf  miniaturowy_rx_refleksowy.pdf (Rozmiar: 2.71 MB / Pobrań: 3588)
05-08-2010 17:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Konstrukcje radiofoniczne - najchętniej klasyczne - SQ9RZI - 05-08-2010 17:16

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości