Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konstrukcje radiofoniczne - najchętniej klasyczne
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #12
RE: Konstrukcje radiofoniczne - najchętniej klasyczne
EDIT: Hmm... Złożyłem tego reakcyjniaka, jak na razie jednak bez pozytywnego efektu. Sprawdzę jeszcze raz montaż i elementy (choć wydaje mi się, że nie popełniłem błędów...). Moje pierwsze podejrzenie to BF964. Niestety miałem jedynie egzemplarz z wylutu, który kiedyś,dawno temu dostałem w prezencie. Nie jestem pewien jego stanu, a w sklepie nowych nie mieli. Po podłączeniu zasilania nie słyszę szumu superreakcji, przy kręceniu potencjometrem nie słychać też żadnych stacji, zakłóceń itp. Po dotknięciu śrubokrętem bazy BC107 słychać w głośniku "brum" - czyli przedwzmacniacz jest ok.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wyprowadzeń tego tranzystora. Lutując sugerowałem się rysunkiem z RE. Był tam pokazany widok od góry, a o orientacji tranzystora decydował napis. U mnie jak widać na poniższym zdjęciu jest on półkolisty, jednak u dołu widać "kreskę", która (jak mi się zdawało) oznacza dół. Może się pomyliłem?
Bo szukając kart katalogowych nie trafiłem na nic pomocnego - na wszystkich, które znalazłem był rysunek przedstawiający tranzystor z jednym wyprowadzeniem dłuższym, oznaczającym dren. U mnie wszystkie wyprowadzenia były tej samej długości, przynajmniej tak mi się wydaje.

BTW przy dotknięciu śrubokrętem źródła tranzystora (a przynajmniej miejsca, w którym powinno być źródło) w głośniku słychać cichy brum.

UPDATE: Przejrzałem swój zbiór starych "Radioelektroników" znajdując jeszcze kilka konstrukcji radiofonicznych:
  • RE 01/1980 i 02/1980 - Tuner stereofoniczny FM. Fabryczna głowica, p.cz. na UL1242, stereodekoder na UL1601, wskaźnik sygnału + wyciszenie + zero FM na tranzystorach z UL1111, przedwzmacniacz na BC109, do tego prosty zasilacz. Budowa modułowa.
  • RE 01/1984 i 02/1984 opis dosyć rozbudowanego tunera UKF. Kompletny projekt: głowica, zespół p.cz. (TDA1200/UL1200) ze stereodekoderem (MC1310), programator, cyfrowy odczyt częstotliwości (na jakimś dedykowanym scalaku) ze wzmacniaczem napięcia heterodyny i zasilacz. Bez paru zmian w założeniach nie sposób byłoby dziś wykonać ten projekt. )
  • W RE 12/1986 znajduje się projekt prostego, przenośnego odbiornika UKF. BF194 jako szerokopasmowy wzmacniacz wejściowy, dalej głowica na UL1042, filtr 201, FCM, UL1242 (222 jako filtr dyskryminatora) a w części m.cz. UL1490. Przestrajanie indukcyjnością - zamierzeniem autora było raczej zrobienie radia do odbioru ulubionej stacji, które nie będzie zbyt często przestrajane. W RE 2/92 opis przeróbki umożliwiającej przestrajanie warikapem a nawet przełączanie między CCIR a OIRT.
  • W RE 11/1993 i 12/1993 mamy projekt odbiornika z cyfrowym, automatycznym wyszukiwaniem stacji (na układach CMOS). W części analogowej UL1042, UL1200, TDA2030. "Skala" odbiornika złożona z szesnastu diod LED.
  • W RE 12/2008 zamieszczono opis prostego odbiornika FM na TDA7000 i jakimś scalonym wzmacniaczu m.cz. IMO nie warto zawracać sobie głowy, gdyż opis to za dużo powiedziane - raczej reklama zestawu do samodzielnego montażu. Brak rysunków płytki (jedynie zdjęcia) a cewka dyskryminatora wytrawiona na płytce (a więc trudno będzie odtworzyć).

Pierwszy dość skomplikowany i ambitny, dwa ostatnie już nieco prostsze. Niestety został w nich użyty dość deficytowy scalak UL1042. Właściwie co się z nimi stało, że nie za często widać je na rynku? Ludzie zużyli je do konwerterów OIRT-CCIR na początku wieku? Wink

UPDATE: Superreakcyjniak z RE działa. Okazało się, iż coś nie tak było z MOSFETem. Dzisiaj dostałem przesyłkę z nowymi tranzystorami. Wlutowałem jeden z nich i odbiorniczek zaczął działać natychmiast. Faktycznie działa bardzo stabilnie - odbiór jest czysty, w stację wstraja się łatwo. Jedynie będę musiał wypróbować inny wzmacniacz. Bo ten na którym testowałem (LM386) wzbudza się, gdy chcę trochę bardziej zwiększyć głośność.


Załączone pliki Miniatury
İmage

.pdf  superreakcyjniak.pdf (Rozmiar: 236.19 KB / Pobrań: 2451)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-07-2010 13:07 przez SQ9RZI.)
18-07-2010 19:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Konstrukcje radiofoniczne - najchętniej klasyczne - SQ9RZI - 18-07-2010 19:32

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości