Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synteza na układzie Si-570
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #80
RE: Synteza na układzie Si-570
Sądziłem,że zakończyłem prace przy syntezie ale myliłem się.
Okazało się w praktyce, że generator nie zawsze działa a dodatkowo to "niedziałanie" zależy od egzemplarza SI570. Po dłuższym szukaniu przyczyny okazało się, że .........winny jest sam generator SI570 a w zasadzie sposób zaimplementowania w programie jego sterowania.
Sterowanie tego generatora może się odbywać na dwa sposoby: jeden, ogólny działa zawsze ale, zgodnie z opisem układu:
opis układu SI570
wiąże się z chwilowym (do 10ms) stanem przejściowym o nieustalonej częstotliwości i fazie sygnału co dla urządzeń odbiorczych wiąże się z silnym stukiem dla każdej zmiany częstotliwości niezależnie od kroku strojenia. O problemech ze stukami pisałem wcześniej w tym wątku kiedy w algorytmie sterowania użyłem tej właśnie metody zmiany częstotliwości. Wtedy zrezygnowałem z niej na rzecz własnej metody zmiany polegającej wyłącznie na wpisaniu do rejestrów wymaganaych parametrów strojenia bez uwzględniania innych zmiennych. Jak pisałem ta metoda nie zawsze jest skuteczna, w szczególności dla wyższych częstotliwości wyjściowych a w dodatku zależy od egzemplarza układu SI570.
Druga metoda sterowania częstotliwością daje zmiane płynną bez efektów stuku ale jest ograniczona do zakresu ok. 0.35% wartości częstotliwości fDCO leżącej w zakresie 4850-5670MHz. Na załączonym rysunku pokazuję jakie to ma skutki np. przy odbiorze częstotliwości 14MHz przez urządzenie DC. Częstotliwość heterowyny ma wartość 54MHz a odpowiadająca wartość fDCO wartość 4928MHz co daje możliwość płynnej zmiany w zakresie 4911-4945MHz a po ponownym przeliczeniu na częstotliwośc wyjściową w zakresie 55.8-56.2MHz a więc pozwala na skuteczne strojenie ok. +- 50kHz wokół częstotliwości 14MHz. Dla częstotliwości pracy 3.5MHz zakres ten będzie 4 krotnie mniejszy a dla 28MHz 4 krotnie większy.
W ostateczności więc zdecydowałem się na zastosowanie mieszanej metody sterowania. Jeśli zmiana częstotliwości jest mniejsza niż zakres tolerancji płynnej (co zależy od pasma pracy) wtedy przestrajanie jest płynne. Na granicy zakresu tolerancji wymagana jest zmiana częstotliwości na zasadach ogólnych i słychać pojedynczy stuk w słuchawkach ale parametry sterowania się zmieniają i znowu można stroić się płynnie w pewnym otoczeniu częstotliwości środkowej po zmianach.
Opisałem to dokładniej na mojej stronie:
Generator na SI570 według sp6fre
Tamże zamieściłem ostatnią, poprawiona wersję oprogramowania, która pozbawiona jest poprzednich niedogodności i zawiera najnowszy sposób sterowania.
L.J.


Załączone pliki Miniatury
İmage
09-01-2011 12:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Synteza na układzie Si-570 - SP6FRE - 09-01-2011 12:27

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości