Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synteza na układzie Si-570
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #74
RE: Synteza na układzie Si-570
Wydaje się, że kolejność bitów w Twoim programatorze i w Bascomie jest jednakowa. W związku z tym ustawienia u Ciebie odpowiadające ustawieniom w Bascomie powinny być następujące:

Dla bitów Low:
BOTLEVE=1, BODEN=1, SUT1=0, SUT0=1, CKSEL3=1, CKSEL2=1, CKSEL1=1, CKSEL0=0 czyli 11011110
dla bitów High:
RSTDISBL=1, WDTON=1, SPI?=0 ,CKOPT=1, EESAVE=0, BOOTSZ1=0, BOOTSZ0=0, BOOTRST=1 czyli 11010001

Zdaje się, że dla bitów High pominąłeś bit SPI, którego wprawdzie nie wymieniłeś ale z długości ciągu bitów H wynika, że powinno ich być 8.
Czy moje przypuszczenia zgadzają się z Twoimi?

Jak pisałem wcześniej, na wyświetlaczu powinieneś mieć jakieś sensowne wartości częstotliwości niezależnie od tego czy układ SI działa czy nie. Jeśli tu coś szwankuje to prawdopodobnie program nie działa prawidłowo co może rzutować również na sterowanie generatorem.
L.J.
Pewną metodą sprawdzenia poprawności działania układu może być próba ustawienia częstotliwości wzorca kwarcowego w procedurze Setup. Jeśli działa impulsator i daje się zmieniać częstotliwość wzorca to przy poprawnie działającym układzie na wyjściu powinna powstać częstotliwość około 10MHz. Dokładne ustawienie na wyjściu częstotliwości 10MHz jest przyjętą przeze mnie metodą kalibracji konkretnego chip-a generatora. Trzeba to robić po kilku minutach pracy układu choć do sprawdzenia działania nie ma to znaczenia.
Z drugiej strony, założyłem, że częstotliwośc Fof (ofset) nie może być mniejsza niż |400kHz|. Oznacza to, że w procedurze Setup do jej ustawienia trzeba użyć początkowego kroku 1MHz bowiem zmianę mniejszą niż 400kHz system zakrągli niezwłocznie do zera.
L.J.
Z silnym wsparciem Tadeusza udało się zdiagnozować problem dysfunkcji generatora. Wydaje się, choć pewnie Tadeusz to potwierdzi, że ostatnio podane ustawienia bitów Fuse są już dla tego procesora właściwe. Problemem okazał się z jednej strony sam konkretny układ mikrokontrolera, bo po wymianie na inny egzemplarz, program ruszył ale również pewne kłopoty sprawił sam program. Okazało się bowiem, że 'świeży' mikrokontroler ma pamięć Eprom w nieokreślonym (przynajmniej dla programu) stanie a program, zaczyna się właśnie od odczytu ostatnio zapamiętanych wartości stałych programu (częstotliwość wzorca, częstotliwość ofsetu oraz dzielnik). W tej sytuacji przygotowałem dla Tadeusza wersję zerową oprogramowania, która ma za zadanie wyłącznie ustawienie początkowe dla wartości z pamięci Eprom a wtedy po załadowaniu wersji docelowej nie ma już problemu inicjacji zmiennych. Gdybym miał nieco więcej miejsca na program to mógłbym tą sytuację szybko obejść sprawdzając na starcie czy zmiennne mają sensowne wartości ale niestety wymaga to zwolnienia miejsca w innej części programu. Potrzebuję więc na to 1-2 dni aby znaleźć rozsądny kompromis. Niestety, ten problem nie wystąpił podczas programowania bo początkowe wartości zmiennych były wkompilowane w kolejne wersje i zapamiętane w Eprom bezpośrednio. Całą procedurę sprawdziłem na nowym układzie Mega 8 potwierdzając zarówno problem z inicjacją zmiennych jak i tymczasowy sposób rozwiązania przez wgranie wersji zerowej.
Liczę, że Tadeusz dopisze się ze swoimi uwagami dotyczącymi zarówno uruchomienia i funkcjonalności generatora jak i jego współpracy z transceiverem.
L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-11-2010 9:22 przez SP6FRE.)
08-11-2010 21:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Synteza na układzie Si-570 - SP6FRE - 08-11-2010 21:36

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości