Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
SQ8GUO Offline
Waldek
**

Liczba postów: 85
Dołączył: 15-06-2011
Post: #14
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
(11-09-2019 18:27)SQ5KVS napisał(a):  Jeśli filtrujesz zasilanie, mogą być ceramiczne (10n, 100n itp). Jeśli jest to VFO gdzie ważna jest dobroć i stabilność temperaturowa to NP0 (inaczej C0G), styrofleksy/mika.
dzieki Karol za szybka podpowiedz. Tak myslalem jesli chodzi o VFO itp, natomiast cenne info jesli chodzi o ceramiki w m.cz.! Postaram sie ich unikac. Ew. tantale zamiast elektrolitow w okolicach m.cz.? Nie wiem nawet czy sa elektrolity NP0??? Jesli tak, to szkoda kupowac roznych. Lepiej worek NP0 i gra.


Piotr
jak najbardziej sie z tym co powiedziales zgadzam:
Cytat: zachęcam do samodzielnych eksperymentów celem przekonania się co do zasadność takich czy innych twierdzeń. To najlepsza droga do zrozumienia zasady działania i wpływu poszczególnych rozwiązań na ostateczny efekt.
Ja tutaj sobie narazie tylko teoretyzuje - prace mechaniczne musza zaczekac - ale wszelkie pomysly ktore mi sie nasuwaja podczas czytania Waszych uwag czy tez obecnej ksiazki i innych blogow, chce tutaj zamieszczac, tak zeby bylo wlasnie co testowac. A modulowa budowa tego RX-a wg. pomyslu Jurka, to mega-przyjazna platforma do wlasnie takich "wybrykow".

Wiec kolejny "pomysl" to tez odnosi sie do ogolnie rozumianego filtrowania (a wiec obwody)... . Czytalem wlasnie ze obwody moga albo byc selektywne na wejsciu albo moga byc rozdzielane poszczegolnymi stopniami wzmacniajacymi, mieszajacymi itp itd. np. filtr gornoprzepustowy=>wzmacniacz sygnalu=>filtr dolnoprzepustowy=>kolejny stopien itp itd. Jeszcze dokladnie nie wiem czy filtr dolnoprzepustowy to rownoznaczne z LPF (low pass filter) a gornoprzepustowy to (band pass filter?). 20 lat nie w temacie wiec musze zadawac najprotsze pytania, coby nie bylo nieporozumien pozniej.
Ale o co chodzi...
Mysle coby wyprobowac puscic sygnal wejsciowy z anteny rownolegle poprzez te dwa filtry, tak zeby za jednym razem wyciac niepozadane sygnaly i od gory i od dolu a zostawic interesujacy mnie srodek np. 100kHz dla wybranego pasma CW, a potem obrobka m.cz. (filtr m.cz. CW o szerokosci 300-500Hz). Teraz pytanie do Was - czy gdzies ktos to wyprobowal? Jakie sa tego potencjalne skutki uboczne? Napewno amplituda sygnalow bardzo mocno spadnie przechodzac dwutorowo przez oba filtry jednoczesnie - a moze nie spadnie, skoro ten sam sygnal o np. amplitudzie 20dB pojdzie rownolegle na oddzielne tory (filtry) i po przejsciu przez nie znow zostanie "polaczony" (zmieszany?) w tym samym miejscu. No i tu problem - skad bede wiedzial ze oba odfiltrowane sygnaly pojawia sie na wyjsciu tych filtrow dokladnie w tym samym momencie, coby jakiegos efektu dopplera nie bylo albo jeszcze innych dziwnych historii (np. czy sygnal o f=7.022MHz tak rozdzielony na koncu mi sie nie zsumuje?). Chyba zahaczam tu o fantastyke naukowaSmile ale poki wiedzy praktycznie brak, myslenie "out of the box" moze okazac w pewnym momencie malym przelomem. niekoniecznie moimSmile
z gory dzieki za wziecie powaznie tych pytan wzejSmile
pozdrawiam wszystkich, ktorzy dokladaja tutaj cos od siebie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-09-2019 0:25 przez SQ8GUO.)
11-09-2019 20:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019 - SQ8GUO - 11-09-2019 20:56

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości