Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasilanie akumulator samochodowy pojemność - możliwe problemy
SP3FEC Offline
Jerzy
**

Liczba postów: 58
Dołączył: 11-12-2011
Post: #7
RE: Zasilanie akumulator samochodowy pojemność - możliwe problemy
Nie wiem jak teraz ale dawniej, akumulatory ołowiowe ładowano prądem tzw. 10-cio godzinnym przez 14 godzin. Były dwie metody ładowania: metodą stałego prądu i metodą stałego napięcia.
W czasie ładowania opór wewnętrzny akumulatora rośnie, co skutkuje wzrostem napięcia na zaciskach i spadkiem prądu ładowania – w przypadku zwykłych ładowarek.
Pomijam zjawiska towarzyszące: gazowanie, wzrost gęstości elektrolitu, wzrost temp itp.
Rozładowywano akumulatory zwykłą żarówką, ale tylko w trakcie procesu odsiarczania płyt akumulatora.
W samochodach często akumulator ma napięcie np. 13 V, a samochód rusza i w trakcie jazdy jest doładowywany, nikt go wcześniej nie rozładowywuje do np. 10,8 V.
Natomiast ze zdziwieniem przeczytałem, że pojemnośc akumulatora jest podawana dla prądu 20-godzinnego. Co to znaczy?
Zawsze myślałem, że pojemność akumulatora np. 48 Ah oznacza, że można z niego czerpać prąd 1 A przez 48 h (teoretycznie), prąd 2 A przez 24 h, prąd 4 A przez 12 h itd.
Jak ma się do tego prąd 20- godzinny???
Niektórzy koledzy powypisywali elaboraty, zachwycając cię nowoczesnymi ładowarkami/rozładowywarkami, chociaż po części są to tylko wodotryski. Akumulator ołowiowy to stara i dobrze poznana konstrukcja.

Pozdrawiam „ładowaczy akumulatorów”
SP3FEC Jerzy
24-11-2017 19:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Zasilanie akumulator samochodowy pojemność - możliwe problemy - SP3FEC - 24-11-2017 19:05

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości