Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć?
SP5IOU Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 120
Dołączył: 02-05-2013
Post: #1
Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć?
Witam.
Odkryłem kilka lat temu prostą i tania dwupasmową antenę wg. PA0FBK.
İmage
Wykonałem kilka takich anten z niemieckiego kabla RG58CU (Miedziany z polietylenową izolacją. Dokładniejszy typ kabla, właśnie RG58CU podany jest na odręcznym rysunku na stronie PA0FBK.
Trzeba było bardzo dokładnie trzymać się wymiarów, umieścić antenę w rurce PCW o średnicy przynajmniej 20mm i wtedy antena ma rezonanse w pasmach 2m i 70cm, w poblizu środków pasm.

Z braku powyższego kabla, próbowałem wykonać taką antenę z innych kabli RG58 i niestety klapa. SWR wystrzela w powietrze i właściwie niegdzie antena nie rezonuje prawidłowo. Za dużo zmiennych, aby to dobrać doswiadczalnie.
Nie udało mi się też dobrać długości odcinka dopasowującego. Sporo czasu nad tym spędziłem.
Próbowałem też kabel telewizyjny, satelitarny, ale rezultaty baaardzo marne.
Myśle że istotne tu są również inne parametry kabla jak: współczynnik skrócenia, pojemność i indukcyjność na metr.

Niestety nie znalazłem nigdzie maila do kolegi PA0FBK, żeby spytać jak to projektował Sad.
Antena właściwie wykonana jest naprawdę fajna, działa nieźle na obydwy pasmach, nie potrzebuje przeciwwag ani metalowago uziemionego masztu.
Używam takiej anteny umieszczonej w koronie drzewa i na łączność w obrębie Warszawy zupełnie wystarcza.
PA0FBK opisuje z grubsza jak ta antena działa, ale ciężko wywnioskować jak dostosować to do innego materiału:PA0FBK

Może ktoś potrafi przeliczyć wymiary anteny i elementu dopasowujacego na inny rodzaj kabla.

73's Marcin.
16-05-2017 20:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć? - SP5IOU - 16-05-2017 20:51

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości