HomeMade
Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć? - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Anteny (/forum-49.html)
+--- Wątek: Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć? (/thread-3047.html)

Strony: 1 2


Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć? - SP5IOU - 16-05-2017 20:51

Witam.
Odkryłem kilka lat temu prostą i tania dwupasmową antenę wg. PA0FBK.
İmage
Wykonałem kilka takich anten z niemieckiego kabla RG58CU (Miedziany z polietylenową izolacją. Dokładniejszy typ kabla, właśnie RG58CU podany jest na odręcznym rysunku na stronie PA0FBK.
Trzeba było bardzo dokładnie trzymać się wymiarów, umieścić antenę w rurce PCW o średnicy przynajmniej 20mm i wtedy antena ma rezonanse w pasmach 2m i 70cm, w poblizu środków pasm.

Z braku powyższego kabla, próbowałem wykonać taką antenę z innych kabli RG58 i niestety klapa. SWR wystrzela w powietrze i właściwie niegdzie antena nie rezonuje prawidłowo. Za dużo zmiennych, aby to dobrać doswiadczalnie.
Nie udało mi się też dobrać długości odcinka dopasowującego. Sporo czasu nad tym spędziłem.
Próbowałem też kabel telewizyjny, satelitarny, ale rezultaty baaardzo marne.
Myśle że istotne tu są również inne parametry kabla jak: współczynnik skrócenia, pojemność i indukcyjność na metr.

Niestety nie znalazłem nigdzie maila do kolegi PA0FBK, żeby spytać jak to projektował Sad.
Antena właściwie wykonana jest naprawdę fajna, działa nieźle na obydwy pasmach, nie potrzebuje przeciwwag ani metalowago uziemionego masztu.
Używam takiej anteny umieszczonej w koronie drzewa i na łączność w obrębie Warszawy zupełnie wystarcza.
PA0FBK opisuje z grubsza jak ta antena działa, ale ciężko wywnioskować jak dostosować to do innego materiału:PA0FBK

Może ktoś potrafi przeliczyć wymiary anteny i elementu dopasowujacego na inny rodzaj kabla.


RE: Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć? - SP3VZX - 17-05-2017 8:50

Tu też ciekawa konstrukcja http://www.hamuniverse.com/w7lpn62440triband.html


RE: Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć? - SP3TLU - 17-05-2017 16:25

Witam!

IMHO trzeba przeliczyć wymiary z uwzględnieniem
współczynnika skrócenia kabli.

pozdrawiam
Sebastian


RE: Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć? - SP5IOU - 17-05-2017 20:54

Też tak myślałem, że wystarczy przeliczyć po współczynniku skrócenia, ale niestety to nie wszystko.
Wykonałem właśnie antenę z bardzo podobnego kabla, o niemal identycznym współczynniku skrócenia, ale inne parametry się różnią, np. pojemność na metr i niestety antena jest bezużyteczna.
Niestety SWR wychodzi bardzo duży nawet 9-10.


RE: Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć? - AdamC - 17-05-2017 22:21

(17-05-2017 20:54)SP5IOU napisał(a):  Też tak myślałem, że wystarczy przeliczyć po współczynniku skrócenia, ale niestety to nie wszystko.

Niestety nie wszystko, tutaj https://www.dl8kdl.net/projects/antennas/pa0fbk-antenna-demystified gość DL8KDL wspomina o różnicach średnicy kabla RG58 różnych producentów, symuluje ją w programie Mmana.
Właśnie skleciłem taką antenę i czas na jej pomiar.


RE: Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć? - SQ6QV - 17-05-2017 23:26

Też ją widziałem i chciałem przeliczyć na H155. Rozgryzałem jak toto działa...liczyłem i nic sensownego mi z tego nie wychodziło, ewidentnie nie tylko współczynnik skrócenia, ale też pojemność przewodu ma znaczenie, co mnie zniechęciło do prób.


RE: Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć? - SP5IOU - 19-05-2017 0:36

W międzyczasie nabyłem na All..... w cenie 50PLN plus 15 przesyłka, 100m kabla RG58 C/U 50 OHM MADE IN GERMANY.
Takie napisy, choć ledwo widoczne są na kablu.
Mo i pełny sukces - to właśnie taki kabel jak potrzeba.
W dodatku łatwo się robi antenę, gdyż w przeciwieństwie do krajowego RG50 RG100 (tkie ma oznaczenie), oplot z odsłoniętych części, daje się przeciągnąć poprzez tę część z oplotem. Krajowy kabel ma ciasny oplot i trzeba go ciąć wzdłuż.

Antena zrobiona dokładnie według wymiarów, z gniazdem UC1, zarówno żyłę jak i oplot przylutowałem do gniazda.
Włożyłem do rurki PCW o średnicy wewn. 20mm i zewn. 22mm i naciągnąłem żyłką wędkarską.
SWR mierzony reflektometrem i radiem QYT KT-8900D Low Power, fider RG58 3m długości:
144.000 - 1.35
145.000 - 1.02
146.000 - 1.52
430.000 - 1.51
435.000 - 1.22
440.000 - 1.52

Antena bez włożenia w rurę stroi nieco wyżej, ale jest w pełni użyteczna, można mieć taką do wyjazdów, bo zwinięyta mieści do plecaka

No to mam niemal 100m kabla właściwego do wykonania tej anteny Smile. Chyba jeszcze jest na All....

Napisałem w międzyczasie do DL8KDL. On robił symulację tej anteny w MM w różnych wariantach. Spytałem jak wyliczać wymiary elementów A..E z parametrów kabla. Czekam co mi odpowie.

Można wyliczyć, przy założeniu że wymiary są pod rezonanse na 145.000 i 435.000, że współczynnik skrócenia PA0FBK jest 0.67 dla pełnego kabla (część B) i 0.92 dla części odsłoniętych. Jak są wyliczane długości D i E nadal nie wiem.

Ponieważ przy pierwszych pomiarach miałem przez pomyłkę w radiu ustawiony shift przemiennikowy i rezonanse jakby wyszły poza pasmami (442.450 i 153.300), postanowiłem poeksperymentować z dostrajaniem. Dolutowałem na końcu 5 cm koncentryka bez oplotu i mogłem skracając przesuwać rezonans w paśmie 2m. Nie dawało to żadnego efektu w paśmie 70cm. To pasmo pewnie mógłbym stroić zmieniając długość części B.

Po wyłączeniu shiftu okazało się że antena stroi tam gdzie trzeba bez żadnych modyfikacji.

Antena wykonana z krajowego kabla RG-58CU RG-100 (takie ma oznaczenia), ma rezonanse na 147.200 (SWR 1.02) i 436.500 (SWR 1.31), więc pewnie wystarczy wydłużyć koniec i będzie OK.



Badawcza wena nie dała mi spać Smile
Ponieważ miałem gotową antenę z kabla krajowego j.w, postanowiłem ja dostroić i udało się.
Dołożyłem na końcu kawałek, który po dostrojeniu okazał się 9cm - dosyć dużo.
Bez założonej rurki, mam takie SWR-y:
144.000 - 1.49
145.000 - 1.17 i tu jest minimum SWR
146.000 - 1.40
430.000 - 1.33
435.000 - 1.02
440.000 - 1.13
Wydłużenie wpłynęło też korzystnie na SWR w paśmie 70cm, choć rezonans nie przesunął się znacznie.
Wsp. skrócenia tego kabla jest bardzo zbliżony do tego niemieckiego, ale pewnie różnią się inne parametry.
Myślę że na 2m można było stroić tym zwartym odcinkiem, pozostawiając wymiary niezmienione, ale na razie kończę badania.


RE: Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć? - SQ6QV - 19-05-2017 10:47

Gratulacje!

Odcinki A i C około L/2 na 435
Odcinek B wiadomo L/2 na 435 - odcinek nietransformujący impedancji
Odcinek E - prawdopodobnie L/12 na 435
Odcinek D - 5/8L na 435

OK, ale jak działa ta antena na 145Mhz?
odcinki gdzieś około 5/8 i 7/8...
Odcinek E coś krótki jak na 145Mhz.

Wszystko takie proste...tu na YT wyjaśnione Smile
https://www.youtube.com/watch?v=GdSV2-6sYqk
http://www.olmicrowaves.com/menucontents/designsupport/rfmicrowave/Single-stub%20matching%20examples.htm

Tyle już człowiek wie, a wciąż tak mało.


RE: Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć? - SP5IOU - 19-05-2017 12:56

Nie wiem jak działa, ale działa. Co na to poradzić? Może nie powinna.
Kiedyś próbowałem stroić tę antenę odcinkiem E. Miał wpływ właściwie tylko na pasmo 2m.
PA0FBK nieco wyjaśnia jak działa ta antena, ale ogranicza się do odcinków AB i C.
O D i E nic nie pisze.
Głębiej wchodzi w temat DL8KDL. Można zerknąć jak zamodelował to w MM.

Fajne te wideo, ale teorie pola miałem na studiach tak chyba w 1977r, nie byłem z tego zbyt mocny, ale zdałem egzamin. Więcej tej wiedzy nie używałem, wiec wyparowała Sad i teraz trochę to już za trudne dla niemal 60-latka żeby nadążyć za miła Panią wykładowcą, jak łazi po tym wykresie.
Ale może w wolnej chwili wgłębię się w to.






Dominik DL8KDL właśnie mi odpisał.
Nie zastanawiał się jak przeliczać dla innych kabli, ale dał wskazówkę, że odcinek D można pominąć w kalkulacjach a do wyliczania odcinka E dał link do kalkulatora webowego.
http://www.arcticpeak.com/antennapages/single_stub_match.html
Pisał że dobranie tego do innych kabli to dużo zachodu i chyba nie warto. Pewnie ma rację, skoro tak łatwo znalazłem odpowiedni kabel.


RE: Antena z RG58CU 2m 70cm PA0FBK jak przeliczyć? - SQ6QV - 19-05-2017 15:33

Tę antenę ciężko zamodelować w MMANA i DL8KDL wcale tego nie robi, posługuje się analogiami.
Z pierwszego artykułu wynika, że musiał się ze swoich teorii tłumaczyć,
https://www.dl8kdl.de/projekte/antennen/pa0fbk-2m-70cm-antenne

A drugi z tłumaczeniami też sprawy nie wyjaśnia. Nie ma jednego modelu MMANA tylko "coś podobnego do tego na 145" i "coś podobnego do tego na 432"
https://www.dl8kdl.net/projects/antennas/pa0fbk-antenna-demystified

Antena faktycznie stroi się i działa. Z pewnością o wiele lepiej niż to co się doczepia do ręczniaka.
Tylko pytanie jak?
Sam SWR oznacza tyle, że gdzieś jest rezonans a impedancja na wtyczce jest dopasowana w obu pasmach.

Mnie np interesuje, żeby zrobić podobną antenę na inne pasma. Np. taka 10m i 2m by mnie interesowała.
Dlatego rozgryzałem jak toto działa.