Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zagadka. X1M brzęczący głośnik
SP5MET Offline
Tomek
**

Liczba postów: 74
Dołączył: 25-02-2015
Post: #8
RE: Zagadka. X1M brzęczący głośnik
Dzięki koledzy za wszelkie sugestie. Wszytko to co sugerowaliście zostało sprawdzone. Dobudowałem drugi układ na pająka na LM386 aby zanim wylutuję oryginalny sprawdzić na przebiegi na tej protezie.
Pomierzyłem na spokojnie napięcia na tych przebiegach. Na "protezie" było to samo ale okazało się że na podanym sygnale po prostu wzmacniacz jest przesterowany. Na 1/4 obrotu VOLUME sinusoida miała o ile pamiętam ok. 7V p-p. LM386 zasilany jest z 9V. Więc zwyczajnie brakowało napięcie i pierdziało. Tak już to działa.

Po dalszej analizie okazało się jednak że to nie elektronika i nie głośnik a rezonuje pokrywa-ekran czyli metalowa puszka z cienkiej blachy na dolnej PCB która jest zaraz pod głośnikiem. Sama górna PCB także wpadała w rezonans.

Puszka styka się lub niemal się styka po złożeniu z elementami górnej PCB co potęguje brzęczenie.

Puszkę oblepiłem gumopodobną masą uszczelniającą która doskonale wytłumia rezonanse. Mało eleganckie ale bardzo skuteczne.
Głośnik został zawieszony w otworze na amortyzacji w postaci krążka z materiału typu POLAR.

Zostawiam zatem informacje dla innych użytkowników XIEGU X1M. Jeśli brzęczy głośnik i nie jest to efektem obluzowania ( jest klejony w fabryce na gorący klej i łatwo się obrywa w transporcie) to rozwiązanie jest opisane powyżej. Dźwięk o wiele łagodniejszy dla ucha. Jakby były pytania to śmiało pisać.

A samo urządzenie polecam. Jak na taką zabawkę to wymiata. Mam staruszka ICOMA 751A który uchodzi za urządzenie z dobrym odbiornikiem ale ta chińska zabawka czasem słyszy lepiej, z mniejszym poziomem szumu i brakuje chwilowo tylko ARW.

Pozdrawiam wszystkich i dzięki za chęć pomocy i wszystkie sugestie ! Nawet jak są nietrafione to zwracają uwagę na różne kwestie i zwyczajnie człowiek się uczy bo to analizuje i wyciąga wnioski.

Tomek
16-05-2016 2:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Zagadka. X1M brzęczący głośnik - SP5MET - 16-05-2016 2:41

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości