Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poziom merytoryczny Świat Radio
KLIMA Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 194
Dołączył: 15-09-2010
Post: #46
RE: Poziom merytoryczny Świat Radio
(06-02-2015 9:29)SQ9JXT napisał(a):  Najbardziej jaskrawy przykład będnego zrozumienia prawa jest taki: ktoś wykonuje pracę dyplomową na uczelni (żeby prościej dajmy na to państwowej) i na tę pracę jakiś model elektroniczny, urządzenie, etc. Nastepnie chwali się tym na np. elektrodzie. Ludziskom się podoba i też chcieli by sobie takie ustrojstwo wykonać. Zatem proszą autora o przesłanie schematu czy też wsadu co cpu. Natomiast autor mu odpisuje, że nie może tych rzeczy udostępnić, bo są objęte prawami autorskimi. haha. Ja się za tem pytam, czyim prawem autorskim? Skoro sam autor nie może udostępnić. Albo zasłania się promotorem, dziekanem itd. A przecież jego praca powstała z jego mózgu za pieniądze publiczne! A skoro za pieniądze publiczne to dyskusyjnym jest w ogóle prawo autorskie. Bo nie jest do końca w porzadku, że ktoś się uczy za pieniądze podatników, a swoje wytwory, które za te pieniądze wykonał chce udostępniać odpłatnie. To jest tylko jeden z takich paradoksów. W każdym razie, moje zdanie jest takie - to jest chore.
Żeby od razu odciąć się od kolegów, którzy powiedzą, żebym w takim razie opublikował swoją pracę to powiem. Swoją pracę dyplomową opublikowałem z 10 lat temu, łącznie z softem jaki wytworzyłem czyli tekst, źródła, schematy - wszystko po prostu i uważam to za swój święty obowiązek, bowiem studiowałem na państwowej uczelni i za pieniądze rodaków.

Spieszę wyjaśnić. Uczelnia ma część praw autorskich majątkowych do pracy dyplomowej przez pewien czas. Takie prawo.
Są też różne prawa autorskie - polecam zaznajomić się z odpowiednimi regulacjami prawnymi.
Jak robisz we firmie i w trakcie pracy coś opracujesz, to też nie możesz tego potem opublikować, bo cię pracodawca ścignie, że aż miło. Nadal masz autorskie prawa osobiste, ale majątkowych nie masz.
08-02-2015 1:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Poziom merytoryczny Świat Radio - KLIMA - 08-02-2015 1:39

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości